Rusko zuří. Chce Ukrajince za výrok o Čečencích soudit

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Groznyj.
Groznyj. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Čtvrteční útok islámských radikálů na čečenskou metropoli Groznyj vyvolal hlasitý spor mezi Moskvou a Kyjevem, do něhož se zapojila řada vysoce postavených politiků na Ukrajině i v Rusku.

Ostrý slovní konflikt odstartovalo prohlášení ukrajinského zastupitele Andrije Levuse, který útočící džihádisty ironicky označil za ochránce lidských práv a vyzval Rusko, aby s nimi zahájilo dialog. Chtěl tak poukázat na analogii mezi čečenskými teroristy a vzbouřenci na Donbasu.

V prohlášení formulovaném po vzoru ruských memorand Levus Moskvě doporučil, aby s čečenskými bojovníky zahájila dialog, a to "nejlépe v Minsku".

Ruská justice ale odmítla vzít ironii na vědomí a zahájila proti "nejmenovaným ukrajinským činitelům" trestní stíhání za podporu a schvalování terorismu. Kavkazský emirát je v Rusku i na Západě na seznamu teroristických organizací.

Ještě dál se rozhodl jít čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jehož blízký příbuzný byl údajně mezi 25 oběťmi čtvrtečního útoku na Groznyj. Kadyrov oznámil, že vyslal na Ukrajinu komando, které má osoby schvalující terorismus dopadnout a přivést před čečenský soud.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:05

Ještě dál se rozhodl jít čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, jehož blízký příbuzný byl údajně mezi 25 oběťmi čtvrtečního útoku na Groznyj. Kadyrov oznámil, že vyslal na Ukrajinu komando, které má osoby schvalující terorismus dopadnout a přivést před čečenský soud.

Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just
22:04

Ruská justice ale odmítla vzít ironii na vědomí a zahájila proti "nejmenovaným ukrajinským činitelům" trestní stíhání za podporu a schvalování terorismu. Kavkazský emirát je v Rusku i na Západě na seznamu teroristických organizací. Mluvčí ruského Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin oznámil, že pokud se podezření potvrdí, hrozí ukrajinským politikům v Rusku sedmileté vězení. 

22:00

"Trestná operace Kremlu proti hnutí za lidská práva Kavkazský emirát vyvolává hluboké znepokojení," prohlásil poslanec Levus. "Čečenští bojovníci bojují za dodržování svých ústavních práv, za skutečnou federalizaci Ruska až do odtržení garantovaného ústavou," řekl zastupitel podle agentury Unian. V prohlášení formulovaném po vzoru ruských memorand Levus Moskvě doporučil, aby s čečenskými bojovníky zahájila dialog, a to "nejlépe v Minsku". Ukrajina prý může jednání zprostředkovat a vyšle do "Lidové republiky Ičkeria" humanitární konvoj. Ičkeria je název Čečenska převzatý z islamistického slovníku, "lidovou republiku" si Levus přimyslel.

21:50

Čtvrteční útok islámských radikálů na čečenskou metropoli Groznyj dnes vyvolal hlasitý spor mezi Moskvou a Kyjevem, do něhož se zapojila řada vysoce postavených politiků na Ukrajině i v Rusku. Ostrý slovní konflikt odstartovalo prohlášení ukrajinského zastupitele Andrije Levuse, který útočící džihádisty ironicky označil za ochránce lidských práv a vyzval Rusko, aby s nimi zahájilo dialog. Chtěl tak poukázat na analogii mezi čečenskými teroristy a vzbouřenci na Donbasu.

Hořící mrakodrap v Grozném, 3. dubna 2013
Hořící mrakodrap v Grozném, 3. dubna 2013 | Foto: Reuters
20:45

Rusko ani v Basileji své názory na příčiny ukrajinské krize nezměnilo, Lavrov odsouzení označil za projev "blokového myšlení" Západu a ruská delegace jako jediná zablokovala text politické deklarace k Ukrajině připravený švýcarským předsednictvím. Mnoho zemí OBSE podle Burkhaltera míní, že ukrajinská krize je výsledkem tlaku jedné členské země organizace na jinou, že změna postavení Krymu, který se stal součástí Ruska, porušuje základní principy OBSE a že je potřeba respektovat územní celistvost Ukrajiny.

OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují.
OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují. | Foto: Reuters
20:15

Ukrajina byla výrazným tématem páteční a čtvrteční schůzky OBSE, které se účastnili zástupci všech 57 členských zemí organizace, dalších zemí a některých partnerských mezinárodních organizací. V Basileji byl přítomen i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který od naprosté většiny dalších účastníků vyslechl odsouzení ruského chování v krizi.

19:45

Jasný plán odpoutání sil obou stran příští týden, který by ukrajinské jednotky i jejich protivníci skutečně dodržovali, by podle šéfa OBSE Burkhaltera umožnil například odsun dělostřelectva z oblasti bojů. "Byl by to důležitý pokrok v jedné části dohod z Minsku. Ale nestačí to. Řešení může fungovat jen, pokud existuje politický proces," zdůraznil švýcarský politik. OBSE podle něj už řadu měsíců upozorňuje na potřebu národního dialogu. "Jsme si jisti, že tento bod je pro dlouhodobě udržitelné řešení klíčový," řekl Burkhalter.

Foto: Reuters
19:30

Příměří, které by na východě Ukrajiny mohlo začít platit příští týden, bude dobrým začátkem pro další plnění mírových dohod z Minsku. Novinářům to dnes v Basileji řekl švýcarský ministr zahraničí Didier Burkhalter poté, co ukončil široké jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které letos jeho země předsedala. Ve střednědobém horizontu ale podle něj může k řešení složité situace na Ukrajině přispět jen politický dialog.

19:15

Premiér Rutte v pátek prohlásil, že nizozemští vyšetřovatelé se z Ukrajiny vracejí zpět do vlasti. "Udělali jsme vše, co jsme mohli. Z pohledu bezpečnostní situace a počasí nemůžeme v tuto chvíli učinit nic dalšího," řekl. Oblast, kam trosky stroje dopadly, je pod kontrolou povstalců a v místě se bojovalo.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
19:00

"Nikdo neví, co kdo dělá," uvedla právní kancelář Van der Goen, která v této věci zastupuje 20 pozůstalých z Belgie, Nizozemska, USA a Německa. "Neexistuje žádná koordinace, není tady naprosto žádné vedení Holandskem." Podle kanceláře Nizozemsko "kompletně zpackalo" hledání důkazů i vytvoření právního rámce případu. V dopise, ve kterém pozůstalí žádají nizozemského premiéra Marka Rutteho, aby požádal OSN o jmenování zvláštního zmocněnce pro mezinárodní vyšetřování, kritizují práci nizozemských prokurátorů. Ti se prý nedokázali dostat na místo havárie a nesplnili mezinárodní požadavky na zajištění důkazů.

18:45

Příbuzní obětí malajsijského boeingu, který byl v červenci nad východní Ukrajinou podle všeho sestřelen, ostře kritizují práci nizozemských vyšetřovatelů a žádají, aby se tragédií zabýval zvláštní zmocněnec OSN, informovala agentura Reuters. Nizozemsko, odkud pocházelo nejvíce z 298 obětí letu MH17, vyšetřování vede, prozatím ale okolnosti tragédie neobjasnilo.

Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července.
Separatista pozoruje u obce Hrabove nakládání trosek malajsijského boeingu, který byl nad Donbasem sestřelen 17. července. | Foto: Reuters
16:22

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Basileji před novináři připustil, že předchozí dohoda o příměří k ukončení násilí na východě Ukrajiny nevedla, i když míru násilí značně snížila

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov | Foto: Reuters
16:18

Úterní "den klidu" vyhlášený pro území Donbasu ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem bude zkouškou, která má ukázat, zda boje ukrajinské armády s oddíly separatistů je vůbec možné zastavit.

Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes prohlásil mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Za největší hrozbu pro klid zbraní označil rozpory mezi vzbouřenci.

Proruští separatisté v Doněcku.
Proruští separatisté v Doněcku. | Foto: Reuters
16:04

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti podle informací agentury Ukrinform připravuje řadu nových stížností na Ruskou federaci, které chce směřovat k mezinárodním soudům.

"Připravujeme se nyní na to, že předložíme řadu stížností k Mezinárodnímu soudnímu dvoru," uvedl ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko.

Podle něj stížností pokrývají porušování úmluv, například zákaz financování terorismu apod.

Foto: Thinkstock
15:13

Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval Vladimira Putina, aby se místo ohlížení za minulostí soustředil na budoucnost a pomohl ukončit napětí na Ukrajině.

"Prezident Putin se ve svém projevu vracel do minulosti, ale my bychom se měli soustředit na budoucnost, i když současně nesmíme zapomínat na poučení z historie," prohlásil Hollande.

Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014.
Setkání Hollande-Putin, Paříž, 5. 6. 2014. | Foto: Reuters
15:05

Podle budapešťského memoranda se před dvěma desetiletími Ukrajina zřekla statusu jaderného státu.

Signatáři se mimo jiné zavázali respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti této zemi nebo se zdržet použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování.

15:00

Ruská federace se podpisem takzvaného budapešťského memoranda o poskytnutí bezpečnostních záruk Ukrajině před dvaceti lety nezavázala, že bude uznávat výsledek ozbrojeného státního převratu, prohlásil dnes v Basileji ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ostře tak reagoval na otázku ukrajinského novináře, který připomněl, že od podpisu memoranda garantujícího mimo jiné ukrajinskou územní celistvost v tehdejších hranicích právě dnes uplynulo dvacet let.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
14:21

Ukrajina si předplatí ještě dnes částkou 378 milionů dolarů (8,5 miliardy Kč) dodávku jedné miliardy krychlových metrů plynu z Ruska.

Sdělil to dnes podle agentury Reuters ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Bude to první platba předem za ruský plyn od červnového přerušení dodávek.

Plynový zásobník, ilustrační foto.
Plynový zásobník, ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek
14:15

Pro připomenutí: Francouzský prezident François Hollande koncem listopadu oznámil, že Francie odkládá na neurčito plánované předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral Rusku kvůli ruské intervenci na Ukrajině. Byl to již druhý odklad dodávky.

Foto: Reuters
14:10

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian dnes naznačil, že dvě válečné lodě třídy Mistral, které si ve Francii objednalo Rusko, nemusejí být Moskvě nikdy dodány.

Ministr v dnešním televizním rozhovoru prohlásil, že dodávka se nemusí uskutečnit, pokud se nezmění situace na Ukrajině.

Loď třídy Mistral, kterou Francie vyrobila pro Rusko, kotví v docích v Saint-Nazaire. Paříž je kvůli krizi na Ukrajině odmítá Moskvě předat.
Loď třídy Mistral, kterou Francie vyrobila pro Rusko, kotví v docích v Saint-Nazaire. Paříž je kvůli krizi na Ukrajině odmítá Moskvě předat. | Foto: Reuters
13:20

Den po "Luhanské lidové republice" se k nabídce prodeje uhlí Ukrajině připojili i šéfové "Doněcké lidové republiky".

"Prvně peníze, potom uhlí," prohlásil šéf samozvaného státu Alexandr Zacharčenko. "Nejsme nadace Matky Terezy."

13:02

Západní země - Evropská unie, ale především Spojené státy - prý dělají chybu, když se neustále snaží stavět Rusko do role hlavního viníka ukrajinské krize.

"Pokud z nás někdo chce neustále udělat hlavní viníky a ustavit fórum, v němž bychom museli jako takoví vystupovat, pak je to špatně a nepodaří se to," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Slova zástupců různých zemí o ruském podílu na dění na východě Ukrajiny jsou totiž podle něj pouze odrazem jejich příslušnosti k určitému geopolitickému bloku.

12:53

Připomeňme, že letoun byl nad Donbasem sestřelen 17. července odpoledne. Kyjev z tragédie viní proruské separatisty, ti - společně s Ruskem - obviňují Ukrajinu.

Přesné příčiny neštěstí by mělo objasnit vyšetřování, které podle odhadů skončí příští rok v srpnu.

12:52

S "výbušným" odhalením přišel německo-nizozemský analytický tým, který detailně zkoumal zprávu o tragické havárii letu MH17 nad východní Ukrajinou.

Novináři z německé veřejnoprávní televize a deníku Süddeutsche Zeitung spolu s experty z nizozemské investigativní skupiny Argos zjistili, že v dřívější verzi zprávy (publikované 9. září 2014) byla část viny za zřícení letounu s 298 lidmi na palubě přisouzena Ukrajině. Tuto větu však později někdo vyškrtnul.

A konkrétní výhrady na adresu Kyjeva? Podle expertů se dopustil zásadní chyby, když neuzavřel vzdušný prostor nad místem, kde později zahynuli cestující a posádka MH17.

Pouhé tři dny předtím tam totiž separatisté sestřelili vojenský letoun - ve výšce 6500 metrů. Ukrajina pak sice nebe v prostoru zavřela, ale pouze do výšky 9750 metrů. Velká dopravní letadla přitom létají jen o kousek výš.

12:24

Americký senátor John McCain svými výroky o vztazích Budapešti s Moskvou zaútočil na svrchovanost Maďarska, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Dlouholetý zastánce aktivní politiky vůči Rusku McCain použil kritická slova na Orbánovu adresu začátkem týdne. Orbána mimo jiné označil za "neofašistického diktátora", který "leze Putinovi do postele".

Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti.
Premiér Viktor Orbán ve volební místnosti. | Foto: Reuters
11:55

Částečné stažení z doněckého letiště potvrdila i ukrajinská Národní bezpečnostní rada. "Během ostřelování jednotky dočasně opustily starý terminál, aby se vyhnuly ztrátám."

11:19

Ukrajinská armáda se musela stáhnout ze starého terminálu letiště v Doněcku, napsal na Facebooku novinář Anrij Caplijenko. "Pozorovatelé (OBSE) záhadně zmizeli, ale bylo pro novináře snadnější dostat se na frontu."

Kyjev zatím zprávu nekomentoval, nicméně špičky armády i ministerstva obrany opakovaně prohlašují, že se strategického bodu nevzdají.

10:41

Ukrajina se podle ministra energetiky Volodymyra Demčyšyna potýká s "katastrofálním nedostatkem uhlí". Tepelné elektrárny proto pracují jen na zlomek svého výkonu.

Kyjev chce dovézt uhlí ze skladů v Donbasu, kde ho má údajně uskladněny zhruba dva miliony tun, ovšem znemožňují to proruští povstalci.

Jejich představitelé ve čtvrtek nabídli prodej uhlí, nicméně to vláda už před pár dny odmítla.

10:09

Svatý Mikuláš bude dominovat oslavám Vánoc a Nového roku v ukrajinském Kyjevě.

Místo tradiční "jolky", tedy lidových veselic za účasti dědy Mráze, náměstí ovládnou vánoční  trhy s koledami a betlémy ve stylu západních metropolí.

Foto: Aktuálně.cz
10:04

Ačkoliv by dnes mělo začít platit příměří v Luhanské oblasti, Luhansk se stal terčem 43 útoků.

Podle gubernátora regionu Gennadije Moskala byli zraněni dva civilisté.

09:31

Jen dva dny po složení poslaneckého klubu zastupitelé v kyjevské sněmovně absolvovali první potyčku, která se naštěstí obešla bez zranění.

Ústřední postavou byl poslanec Volodymyr Parasjuk, donedávna velitel dobrovolnické roty bojující proti separatistům v Donbasu. Předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman situaci zvládl a poslance po opakovaných výzvách přivedl zpátky do lavic.

09:17

Bulharské ekonomice velmi škodí hospodářské sankce Evropské unie proti Rusku, prohlásil premiér Bojko Borisov.

Členské státy EU, jako je Bulharsko, Maďarsko a Slovensko, které jsou silně závislé na ruské energii, se západním sankcím uvaleným po ruské anexi ukrajinského Krymu podvolily jen velmi neochotně. Opatření cílí na ruské finance, obranu a energetiku. Rusko se brání zákazem dovozu většiny potravin z EU.

Borisov, který vede menšinovou koaliční vládu, podle agentury Reuters doufá, že sankce splnily svůj účel a že se "vztahy brzy normalizují". "Nevím, jak je Rusko zasaženo sankcemi, ale Bulharsko velmi," poznamenal premiér na tiskové konferenci v Bruselu.

09:08

Podle Fradkova jsou za propad kurzu rublu odpovědné zahraniční investiční fondy, které se dohodly na spekulativním útoku na ruskou měnu.

"Jakékoli spekulace se opírají o konkrétní schémata a za těmito schématy stojí konkrétní lidé," řekl šéf ruských špionů. Západní finanční instituce mají v Rusku agenty a prostředníky, jejichž prostřednictvím podnikají své koordinované útoky, řekl Fradkov.

Součástí těchto "her" je podle ředitele SVR nejen poklesu kurzu rublu, ale i snížení ceny ropy. Za propad cen této suroviny jsou podle Fradkova zodpovědné Spojené státy. Washington chce Kreml přinutit, aby se zabýval vnitropolitickými problémy, místo aby posiloval roli Ruska v zahraniční politice, soudí Fradkov.

09:06

Prudký pád kurzu ruského rublu a pokles cen ropy na mezinárodních trzích je podle šéfa ruské rozvědky výsledkem protiruského spiknutí západních států.

Ředitel tajné služby SVR Michail Fradkov to v Moskvě řekl zpravodaji agentury Bloomberg. Cílem Spojených států a jejich spojenců je podle Fradkova přinutit Rusko, aby se věnovalo řešení vnitřních problémů.

09:02

Nejprve shrnutí čtvrtečních událostí:

Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že v úterý 9. prosince začne v Donbasu platit nové příměří.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž v Moskvě vystoupil se zprávou o stavu země, události na Ukrajině ukázaly, že politika Ruska je správná.

Šéf Kremlu v podstatě obvinil západní země, že se v případě zvládání této krize chovají cynicky, napsala Reuters.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 5. 12. 2014 22:06
 

Právě se děje

Další zprávy