Volby nic nevyřeší, propadají Ukrajinci skepsi

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Měsíce trvající konflikt na východě Ukrajiny vyhnal z domovů na 824 000 lidí, oznámil Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky.

Jen za poslední měsíc uteklo před boji na 170 000 Ukrajinců, a to navzdory oficiálnímu příměří.

Zpráva přichází v době, kdy vrcholí přípravy na parlamentní volby. Prezident Petro Porošenko vyzval všechny Ukrajince, aby v neděli přišli k volebním urnám.

Obavy z narušení průběhu hlasování, jež podle nadějí politiků pomůže k uklidnění situace, nicméně přetrvávají.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:30

Jak konstatoval komentátor kyjevského listu Kyiv Post, v kampani všichni mluví o zářných zítřcích, ale nikdo si nedává práci vysvětlit, jak slibovaných výsledků dosáhnout.

22:20

"Je to asi padesát na padesát," soudí o budoucnosti Naděžda Morozová, předsedkyně České rodiny, krajanského spolku v Oděse. Ráda by uvěřila naději, že bude líp, ale současně se bojí, že bude hůř. Ve volbách podle ní kandiduje mnoho nových politických sil, o kterých se moc neví, na rozdíl od stran, které už o důvěru přišly. Sama Morozová patří mezi nerozhodnuté voliče. "Volit ale půjdu, protože na tom také záleží," ujišťuje.

21:45

"Volby budou fraška, jako vždy. Vyhrají jen oligarchové, a ne lidi. Je tu děsná korupce," láteří na poměry taxikář cestou z letiště do centra Oděsy. Na rodné město u břehů Černého moře přesto nedá dopustit. "Žije tu více než stovka národností, a je jasné, že z takového mixu vzcházejí ty nejhezčí holky na světě!" přesvědčuje. Směs lokálního patriotismu, nejistých nadějí i více či méně otevřené skepse je slyšet i od dalších obyvatel více než milionové Oděsy. "V nic nedoufám, v nic nevěřím, nikdo nám nepomůže," tvrdí třicetiletá účetní Alexandra. Sama volit nepůjde.

20:00

Francouzská justice dnes vydala souhlas s vydáním kazašského oligarchy a opozičníka Muchtara Abljazova ruským a ukrajinským úřadům. Moskva a Kyjev Abljazova obviňují ze zpronevěry miliard dolarů finančními operacemi na ruském a ukrajinském území. Informovala o tom agentura AFP.  Jedenapadesátiletý bankéř Abljazov, který je politickým sokem autoritářského kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, je zadržován ve Francii od loňského července, kdy jej zatkla policie na francouzské Riviéře.

Muchtar Abljazov.
Muchtar Abljazov. | Foto: Reuters
19:00

Členské země EU dnes potvrdily prodloužení bezcelního přístupu ukrajinského zboží na trhy Evropské unie do konce roku 2015. Opatření, které má upadající ukrajinské ekonomice ročně ušetřit 487 milionů eur (13,5 miliardy Kč), mělo původně platit jen do letošního podzimu, kdy se měly vztahy unie a Ukrajiny začít řídit dojednanou smlouvou o volném obchodu. Její spuštění ale bylo nakonec odloženo.

18:10

"Nelze vyloučit neoprávněný odběr plynu z potrubí, jímž směřuje přes Ukrajinu surovina do Evropy. V důsledku toho by nastala krize," připomněl ruský prezident Vladimir Putin situaci, která nastala v roce 2009.

Foto: Reuters
17:50

Nejisté vyhlídky předznamenávají nedělní parlamentní volby na Ukrajině, náhle připravené o část území a krvácející z konfliktu na východě země s více než 3600 oběťmi na životech. Ukrajinci i náhle zchudli: národní měna hřivna ztratila během roku bezmála polovinu své hodnoty a ceny v obchodech rostou, zatímco platy a penze zůstaly v nejlepším případě na předchozí úrovni.

Vladimir Putin v diskusním klubu ruských politologů Valdai na Krymu poprvé veřejně přiznal, že na konci února 2014 pomohl ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi uprchnout z Kyjeva. "Nebudu nic skrývat. Pomohli jsme mu dostat se na Krym. Tam pobyl několik dní, v té době byl Krym ještě součástí Ukrajiny," řekl Putin. Podle ruského prezidenta ho Janukovyč o pomoc požádal. Svržený ukrajinský prezident se později přesunul do ruského Rostova na Donu a nedávno obdržel ruské občanství.

"Hledán živý, nebo mrtvý." Na webu ukrajinského konzulátu v Torontu se objevilo pátrání po sesazeném prezidentu Viktoru Janukovyčovi.
"Hledán živý, nebo mrtvý." Na webu ukrajinského konzulátu v Torontu se objevilo pátrání po sesazeném prezidentu Viktoru Janukovyčovi. | Foto: Konzulát Ukrajiny v Torontu
16:12

"... vůbec není pravda, že Ukrajina a Ruska byly po století spjaty, anebo dokonce že Ukrajina patřila Rusku. Území dnešní Ukrajiny bylo ve středověku součástí Kyjevské Rusi, ale Kyjevská Rus není Rusko: původ Ruska leží v moskevském knížectví, které původně naopak tvořilo periferní oblast kyjevského státu," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz historik Jan Rychlík.

15:35

Putin v projevu rovněž naznačil nový přístup Ruska k otázce omezování jaderných arzenálů, která je jednou z priorit prezidenta USA Baracka Obamy.

Šéf Kremlu se přihlásil k myšlence snižování počtů jaderných zbraní, ale varoval před "kritickým snížením" jejich množství.

15:12

Vladimir Putin vystoupil v Soči na půdě think-tanku Valdai, zabývajícího se mezinárodní politikou.

Ostře v něm zaútočil na Spojené státy. Obvinil je z toho, že chtějí diktovat celému mezinárodnímu společenství svoji vůli. Výsledkem je prý oslabený globální pořádek a nárůst vojenských konfliktů.

USA spolu s Evropskou unií pak obvinili z uvržení Ukrajiny do chaosu. Nikdo by podle Putina neměl čekat, že Rusko kvůli západním sankcím bude o něco žebrat.

14:45

Obavy Čechů z Ruska jako hrozby do budoucna kvůli konfliktu na Ukrajině vzrostly. To, že Rusko může představovat do budoucna hrozbu pro Českou republiku, si v současné době myslí 65 procent lidí. Před rokem byla téhož názoru zhruba třetina veřejnosti. Zároveň je to poprvé od roku 1998, kdy počet takto smýšlejících lidí stoupl nad 50 procent.

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM. V hodnocení toho, zda Rusko představuje ohrožení pro českou demokracii, není veřejné mínění tak jednoznačné.

Foto: Reuters
14:37

Prezident Petro Porošenko jmenoval nového šéfa pohraniční stráže. Stal se jím Viktor Nazarenko.

14:31

Takto údajně dopadlo na letišti v Doněcku letadlo Rinata Achmetova, nejbohatšího Ukrajince.

14:27

Rusko hrozí, že zažaluje Francii, pokud nedostane dvě lodě Mistral. "Je na Paříži, a ne na Moskvě, zda kontrakt zastaví, či nikoliv," prohlásil šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov.

Francouzi prozatím dokončení zakázky za 1,2 miliardy eur pozastavili, a to kvůli ruskému počínání na Ukrajině.

Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila.
Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila. | Foto: Reuters
13:56

Nedělních voleb se nebude moci zúčastnit odhadem 4,6 milionu voličů, napsal server Ukrajinska pravda.

Hlasování se podle ústřední volební komise nebude moci zúčastnit 1,8 milionu obyvatel Krymu (jenž Kyjev stále považuje za své území), 1,6 milionu lidí v Doněcké oblasti a 1,2 milionu voličů v Luhanské oblasti.

Celkem se k volbám zaregistrovalo 36,5 milionu Ukrajinců.

Foto: Reuters
13:41

Svědci v Doněcku hlásí, že povstalci stahují velké množství tanků a další armádní techniky k letišti. I přes mohutné ostřelování se jim ho doposud nepodařilo dobýt. Podle agentury Unian separatisté vyzývají obyvatele obytných bloků nedaleko letiště, aby ze svých domovů na nějaký čas odjeli.

12:21

Rusko má nadále na východní Ukrajině své vojenské jednotky a u hranic i přes částečné stažení vojáků stále udržuje značné síly.

Podle agentury Reuters to prohlásil vrchní velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlove. "Zaznamenali jsme značné stahování ruských sil z Ukrajiny, ale aby bylo jasno, ruští vojáci na východě Ukrajiny stále zůstávají."

Ruští vojáci v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou.
Ruští vojáci v Rostovské oblasti u hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters
11:54

Velení "protiteroristické operace" hlásí, že letiště v Doněcku se od rána stalo terčem několika útoků raketometů GRAD.

11:38

Dohlížet na průběh nedělních voleb budou početné týmy ukrajinských i zahraničních pozorovatelů, jejichž celkové množství ústřední volební komise odhaduje na několik tisíc.

Rusko, které sleduje hlasování v zemi západních sousedů se značnou nedůvěrou, vlastní delegaci kontrolorů nevyšle. Devatenáct Rusů bude zařazeno do monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Z České republiky přijede šest poslanců v rámci mise Parlamentního shromáždění NATO, Parlamentního shromáždění OBSE a Evropského parlamentu.

11:20

Jen za poslední měsíc uteklo před boji na 170 000 Ukrajinců, a to navzdory oficiálnímu příměří.

11:12
11:11

Válka na východě Ukrajiny vyhnala z domovů 824 000 lidí. Novou statistiku zveřejnil Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), napsala agentura AFP.

Část lidí utekla do západních regionů Ukrajiny, část do sousedního Ruska.

11:00

Proruští separatisté blokují silnice vedoucí k letišti v Doněcku. Podle neověřených zpráv chystají další útok na strategický dopravní bod, o nějž se svádí boje už řadu týdnů.

Ofenzivu ostatně ohlašoval už ve čtvrtek vůdce doněckých separatistů.

Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště.
Zničený hlavní terminál doněckého mezinárodního letiště. | Foto: Reuters
10:53

Ukrajinci si odmítají připustit, že část Donbasu, kterou kontrolují separatisté, není Ukrajina.

Před volbami to v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká Taťjana Okopna, Ukrajinka z Kyjeva, tlumočnice a překladatelka do češtiny.

Strach z toho, jak přežijí zimu, podle ní lidé v Kyjevě nemají. Jestli se něčeho bojí, tak o vojáky, kteří jsou na frontě na východě Ukrajiny.

Foto: Reuters
10:41

Bývalý polský premiér Donald Tusk popřel, že by mu ruský prezident Vladimir Putin v roce 2008 v Moskvě navrhl rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. "Putin mi nikdy takovou nabídku neučinil," prohlásil v polském rozhlase.

Exministr Radoslaw Sikorski, který s informací přišel, podle něj možná získal podobný pocit po Putinových znepokojivých poznámkách na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, kdy ruský prezident řekl, že Ukrajina je umělý státní útvar a že Rusko tam má své zájmy.

10:37

Obdobné prohlášení učinily podle agentury AFP také Spojené státy, které se obrátily i na Ukrajince žijící na Krymu anektovaném Ruskem a v oblastech na východě země pod kontrolou proruských separatistů.

Rebelové volby ignorují, o týden později chtějí uspořádat vlastní hlasování.

10:33

Prezident Petro Porošenko vyzval všechny Ukrajince, aby se v neděli zúčastnili předčasných parlamentních voleb.

"Vyzývám všechny, aby přišli do volebních místností a dokončili utváření nové mocenské struktury, které začalo v červnu," uvedl Porošenko na Twitteru.

10:18

Ukrajinská generální prokuratura vyhlásila pátrání po někdejší ministryni zdravotnictví Raise Bogatyrovové. Podezírá ji z toho, že kvůli vlastnímu prospěchu zneužívala svého postavení. Zároveň jí obstavila majetek.

10:10

Sankce vůči Rusku budou platit i nadále. Německá kancléřka Angela Merkelová na probíhajícím summitu EU v Bruselu prohlásila, že prozatím není žádný důvod, proč od restrikcí ustupovat.

Foto: Reuters
10:02

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Separatisté oznámili, že hodlají dobýt zpět Slavjansk a Kramatorsk. Mírové řešení je podle nich nereálné. Zmocnit se - podle vyjádření premiéra samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexandra Zacharčenka - chtějí i přístavu Mariupol na břehu Azovského moře.

Ukrajinské bezpečnostní složky jsou proto v pohotovosti. Kyjev se navíc před nedělními parlamentními volbami obává provokací Ruska. Na pořádek má dohlížet přes 80 000 policistů.

10:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 10. 2014 0:04
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy