ŽIVĚ Rudé hvězdy pryč. Moskvu naštvala desovětizace Ukrajiny

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Odstraňování sochy Lenina v Charkově.
Odstraňování sochy Lenina v Charkově. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Severoatlantická aliance vyzvala Rusko, aby snížila počet členů své mise v bruselském sídle NATO. Podle Ruska je žádost ozvěnou studené války.

Velení ukrajinské armády se obává, že separatisté plánují novou ofenzivu. Člen generálního štábu řekl serveru segodnja.ua, že existují informace o chystaném útoku směrem na sever od Luhansku a západně od Doněcku. A to někdy v období mezi pravoslavnými Velikonocemi (tento víkend) a výročím konce druhé světové války 9. května.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Líbí se vám zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny? Speciál "Válka o Ukrajinu očima reportérů" se dostal do finále jedné z kategorií Novinářské ceny. Podpořit nás svým hlasem můžete zde. Děkujeme.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:05

Schválené normativní akty ke značné nevoli Moskvy ale také například nahrazují dosavadní sovětský termín Velká vlastenecká válka v Evropě obecně rozšířeným označením druhá světová válka. Podle ruského ministerstva zahraničí Kyjev "pod heslem údajného boje s totalitní minulostí zavádí skutečné totalitní metody". "Fakticky se zavádí tvrdá cenzura politického myšlení v zájmu dodržování zvrácených představ o dobru a zlu propagovaných současným ukrajinským vedením," cituje TASS z prohlášení.

21:00

Zmíněné zákony přijaté ukrajinskou Nejvyšší radou ukládají úřadům do půl roku zlikvidovat veškeré viditelné pozůstatky dřívější sovětské moci. Odstranit se mají pěticípé rudé hvězdy, srpy a kladiva, přejmenovat města, obce a tisíce ulic a hlavně strhnout pomníky sovětských vůdců, jichž jsou na Ukrajině stále ještě stovky.

20:50

Značně podrážděně zareagovala dnes Moskva na sérii zákonů o likvidaci komunistického dědictví a "desovětizaci" Ukrajiny, které schválil parlament této země ve čtvrtek. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení citovaném agenturou TASS obvinilo nynější ukrajinské vedení ze snahy přepsat dějiny a ze "skutečně totalitních metod".

16:55

Rusko dnes v první reakci označilo výzvu aliančního vedení - aby snížilo ruské zastoupení při bruselském sídle NATO -  za ozvěnu studené války.

"Je to divné rozhodnutí, které zapáchá érou studené války," řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov. Rusko je oficiálním partnerem Severoatlantické aliance od roku 1994, stejně jako další čtyři desítky zemí.

15:59

Kobolev podle agentury Ukrinform také informoval, že další kolo třístranných jednání ohledně dodávek ruského plynu pro dalších dvanáct měsíců se bude konat 13. dubna v Berlíně. Pokud se nepodaří přijmout konečné rozhodnutí, vyjednávání se podle něj protáhnou alespoň do června, kdy Ukrajině vyprší dočasná tříměsíční dohoda.

14:44

Ukrajina potřebuje finanční pomoc ze zahraničí ve výši 1,5 miliardy dolarů, aby mohla naplnit zásobníky takovým množstvím plynu, které bude potřebovat pro příští zimu.

V pátek to podle agentury Ukrinform v Bruselu oznámil výkonný ředitel Naftogazu Andrij Kobolev. Doplnil, že Kyjev bude o takové finanční pomoci vyjednávat s Evropskou komisí.

14:31

Dnešní oznámení mluvčího českého prezidenta, že Miloš Zeman se při květnových oslavách konce druhé světové války v Moskvě nezúčastní vojenské přehlídky, vzápětí zaznamenaly americké, ruské a další tiskové agentury.

Některé to interpretují jako krok, který Zeman činí s ohledem na kritiku, které byl vystaven kvůli možnosti, že na Rudém náměstí bude přihlížet defilé armády, jež se angažuje v bojích na východní Ukrajině.

"Český prezident se rozhodl vynechat vojenskou přehlídku během návštěvy Moskvy poté, co se ocitl pod tlakem jako jeden z mála evropských státníků, plánujících zúčastnit se oslav válečného vítězství," napsala agentura Reuters.

Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: ČTK
13:26

Vedení uralského regionálního muzea v Jekatěrinburgu zrušilo připravovanou výstavu k 70. výročí ukončení druhé světové války, která měla návštěvníkům představit snímky válečných fotografů z Británie a USA.

Podle dnešní informace moskevského rozhlasu byla zřejmě důvodem náhlého rozhodnutí místních úřadů skutečnost, že na přípravě výstavy se podíleli pracovníci jekatěrinburských konzulátů Spojených států a Británie.

13:08

Všechna vyšetřování ukrajinské tajné služby SBU týkající se zneužití moci bývalým ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem a jeho blízkými spolupracovníky budou sloučena do jednoho případu a předána Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu. Informoval o tom server Kyiv Post.

12:40

Separatisté v Luhanské oblasti pacifikovali ve městě Antracyt bojovou skupinu 120 lidí se zbraněmi a municí, kteří se odmítali podřídit rozkazům tamního povstaleckého velení.

Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na informaci luhanského "ministra vnitra" Igora Korněta. Ruská agentura o skupině zadržených nezveřejnila žádné podrobnosti, jde ale zřejmě o bojový oddíl proruských donských kozáků, kteří separatistické velení neuznávají.

12:30

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeff Rathke uvedl, že tvrzení organizace Amnesty International o zabíjení zadržených členů ukrajinských složek proruskými separatisty je potřeba řádně prošetřit.

"Jsme hluboce znepokojeni zprávami o popravách zadržených členů ukrajinských bezpečnostních sil vykonaných Ruskem podporovanými separatisty," uvedl Rathke.

11.56

Stálé ruské zastoupení při bruselském sídle NATO má příliš mnoho členů a významná část z nich může být agenty ruských tajných služeb. Napsal to list The New York Times. Aliance podle něj vyzvala Moskvu, aby během devíti měsíců snížila počet pracovníků mise z nynějších více než padesáti na třicet.

11:52

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky při květnových oslavách konce druhé světové války v Moskvě. V době přehlídky se sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem a oběti války uctí položením věnce během pietního aktu. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zdůraznil, že jde o nezávislé rozhodnutí Zemana nesouvisející s kritikou jeho cesty. Se Zemanovou plánovanou účastí na vojenské přehlídce nesouhlasila část opozice i koalice.

Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK
11:48

Bourání soch Leninů pokračuje. V noci na dnešek padl jeden z posledních Vladimirů Iljičů v Dněpropetrovsku.

10:30

Ukrajinská zpravodajská služba SBU zadržela v Oděse devětadvacet lidí, kteří údajně připravovali proruské povstání ve městě. Objevila také skrýše zbraní a výbušnin.

09:59

Střelba z děl a ručních zbraní pokračuje i na takzvané severní frontě. V noci byla slyšet palba u města Stanycja Luhanska, které leží deset kilometrů severně od Luhansku na území, které kontroluje ukrajinská armáda.

Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa.
Válka na východě Ukrajiny - aktuální mapa. | Foto: Aktuálně.cz
09:56

Nové údaje o odlivu kapitálu jsou pro Rusko velmi nepříjemné, byť Kreml navenek dlouhodobě tvrdí, že se nic vážného neděje. Potvrzuje se, že konflikt v Donbasu spojuje Kyjev s Moskvou. Nepřátelé jdou ekonomicky společně ke dnu, jak Aktuálně.cz psalo už loni v dubnu.

"Ukrajina padá hlouběji a je na tom hůř, ale ani Rusové nemají důvod k jásotu a po oslavách ´návratu´ Krymu přijde vystřízlivění." Připomeňte si analýzu Martina Nováka Rusko ekonomicky topí Ukrajinu, ale jde ke dnu s ní. Zpravodajství Aktuálně.cz z Ukrajiny můžete svým hlasem podpořit v Novinářské ceně. Děkujeme.

09:54

Skandinávské země se dohodly na vojenské spolupráci a na těsnějších kontaktech svých zpravodajských služeb. Důvodem je Rusko a fakt, že ruské armádní letouny během uplynulých měsíců několikrát narušily vzdušný prostor Finska, Švédska a Norska. Stockholm také obvinil Rusko, že vyslalo ponorky do švédských vod. V ostrém prohlášení ministři zahraničí Finska, Švédska, Norska, Dánska a Islandu uvedli, že Rusko volí i vojenské prostředky k dosažení svých cílů a porušuje mezinárodní právo. Ministři také v dokumentu, ze kterého cituje norský list Aftenposten, vyjadřují solidaritu s pobaltskými zeměmi Litvou, Lotyšskem a Estonskem.

Foto: Aktuálně.cz
09:42

Svědci uvádějí, že Doněckem v noci zněla silná dělostřelecká palba a byly slyšet výbuchy. Hlavně z míst, kde se nachází letiště. O to se vedly dlouhé boje, od konce ledna ho kontrolují separatisté.

Foto: Reuters
09:23

Doněcká radnice oznámila, že v pátek ráno skončilo masivní ostřelování města i nedaleké vesnice Spartak. Podle povstalců byly jejich pozice ostřelovány od čtvrtečního večera, a to z ukrajinských tanků.

09:11

Do Moskvy přicestovalo osm vážně nemocných dětí z Donbasu, informovalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Nejmladšímu z pacientů není ještě ani rok, napsala agentura TASS.

Východ Ukrajiny se za poslední rok potýká s akutním nedostatkem lékařské péče. Kromě jiného chybí i léky či zdravotnický materiál.

09:00

Kromě českého prezidenta Miloše Zemana potvrdili z evropských hlav států svou účast jen prezidenti Srbska, Kypru či Řecka. Potkat se budou moci s nejvyššími představiteli Číny či KLDR. Podívejte se, kdo přijede.

Foto: Aktuálně.cz
08:57

Kvůli napjatým vztahům s Ruskem v důsledku ukrajinské krize odmítli účast na oslavách k 70. výročí konce druhé světové války v ruské metropoli mimo jiné americký prezident Barack Obama, francouzský prezident Francois Hollande, polský prezident Bronislaw Komorowski či slovenská hlava státu Andrej Kiska.

Německá kancléřka Angela Merkelová dorazí do Moskvy až 10. května, aby položila věnec k pomníku neznámého vojína.

08:55

Na květnových oslavách výročí konce druhé světové války v Moskvě bude Spojené státy reprezentovat velvyslanec v Rusku, oznámilo americké ministerstvo zahraničí, podle něhož se ambasador zúčastní vojenské přehlídky na Rudém náměstí.

Podle prohlášení ministerstva vyšlou USA na oslavy svého zástupce, neboť chtějí uctít památku vojáků bojujících proti nacismu, mezi nimiž byly i miliony Rusů. Při určování, jak vysoce postavený činitel bude Washington reprezentovat, však hrála velkou roli současná ruská agrese na Ukrajině, uvedl úřad. Volba proto padla na velvyslance Johna Teffta.

08:51

Z ruských bank a podniků odteklo v prvním čtvrtletí do zahraničí v čistém vyjádření 32,6 miliardy dolarů (840 miliard Kč), oznámila ruská centrální banka. Její údaje odpovídají vládním odhadům, podle nichž má odliv kapitálu ze země letos z loňské rekordní úrovně výrazně zpomalit.

Odliv kapitálu ukazuje, do jaké míry na ruskou ekonomiku doléhá ukrajinská krize a západní sankce. Zrychlený odliv kapitálu vedl loni spolu s prudce klesajícími cenami ropy a dopady ukrajinské krize k propadu kurzu ruského rublu, který loni ztratil přes 40 procent hodnoty.

08:39

Hlavní prioritou je pro Ukrajinu členství v NATO, které jí může zajistit skutečnou bezpečnost. Podle agentury Ukrinform to uvedl tajemník Národní bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

"Tím, že sdílí hodnoty s Evropskou unií a s NATO, Ukrajina považuje evropskou a evropsko-atlantickou integraci za prioritu své zahraniční a domácí politiky. Vnímáme členství v NATO jako jedinou spolehlivou vnější záruku ukrajinské státní suverenity a teritoriální integrity," řekl Turčynov.

Foto: Reuters
08:36

Programová skladba ukrajinských kanálů nesmí od čtvrtka obsahovat ruské filmy či jiné pořady propagující armádu nebo "jiné ozbrojené složky ruského agresora," nařizuje podle agentury Unian Porošenkův zákon. Kdo ho poruší, bude zatím jen varován dopisem.

"Od července ale budeme sepisovat protokoly o pokutách," uvedl šéf televizní rady Jurij Artemenko. Jaké výše mají pokuty dosahovat, ukrajinská média neuvádějí.

08:35

Ukrajinská Národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání zahájila cenzuru ruských televizních pořadů, která má zabránit šíření ruské propagandy v zemi.

Zákon o "ochraně informačního prostoru" podepsal prezident Petro Porošenko počátkem dubna. Ukrajinské televizní stanice, které se proti zákonu prohřeší, bude cenzurní orgán zatím jen varovat, od července ale budou vystaveny pokutám.

08:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Ukrajinský parlament schválil zákon, který zakazuje popírání zločinného charakteru komunistického a nacistického režimu a používání jejich symbolů na veřejnosti.

Nový zákon také ukládá státu povinnost zkoumat a objasňovat zločiny totalitních režimů, aby se nemohly opakovat. Napomoci tomu má i odtajnění archivů bývalého sovětského Výboru státní bezpečnosti (KGB) a jeho předchůdců, kteří v SSSR působili v roli politické policie.

Proruští separatisté zabili nejméně čtyři ukrajinské vojáky, které drželi v zajetí, tvrdí lidskoprávní organizace Amnesty International. Ta ale zároveň upozornila, že k porušování práva dochází na obou stranách konfliktu, který si za rok vyžádal přes 6000 mrtvých.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 11. 4. 2015 1:00
 

Právě se děje

Další zprávy