Grexit je nejlepší cestou pro všechny, zní z Německa

Přenos skončil
Vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.
Sympatizanti Řecka na Trafalgarském náměstí v Londýně.
Sympatizanti Řecka na Trafalgarském náměstí v Londýně. | Foto: Reuters

Atény/Brusel –  Den před zlomovým nedělním referendem o přijetí či odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů vládne v Řecku napjatá atmosféra. Kampaň 24 hodin před začátkem hlasování podle zákona utichla a zveřejňovat se nesmějí ani žádné předvolební průzkumy.

Řecký tisk se ale na poslední chvíli snaží občany mobilizovat - a radí jim zaškrtnout v referendu Ano. Vláda zase vehementně prosazuje Ne. A řečtí voliči? Oba tábory jsou zhruba vyrovnané.

Sobotní vývoj kolem řecké krize jsme sledovali v online reportáži.

Řecká krize:

Přenos skončil
0:15

Už za necelých šest hodin začne klíčové řecké referendum. Aktuálně.cz ho bude od nedělního rána sledovat v podrobné online reportáži. Do té doby se z pražské redakce loučíme, dobrou noc.

22:33

Šéf německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn se domnívá, že se situace v Řecku po referendu ještě více vyhrotí. "Jsou tam jen dvě možnosti: buď dojde k nějakému zázraku v jednání s věřiteli, nebo Řecko opustí eurozónu a vrátí se k drachmě," řekl v rozhovoru pro list Passauer Neue Presse. "Grexit je teď pro všechny tou nejlepší cestou," dodal.

21:30

O čem teď přemýšlejí Evropané a o čem Řekové...

21:25

Šéf španělské protestní strany Podemos Pablo Iglesias chválí vládu v Aténách. Tsipras a spol. podle něj odpovídají demokracií na "tyranii" věřitelů. Iglesias to řekl na mítinku v severošpanělském Vigu. Řecký premiér podle něj "ukázal mnoho odvahy".

Kamarádi. Nový řecký premiér Alexis Tsipras a vůdce Podemos Pablo Iglesias.
Kamarádi. Nový řecký premiér Alexis Tsipras a vůdce Podemos Pablo Iglesias. | Foto: Reuters
21:20

Na webu je nové video - rozhovor ministra financí Janise Varufakise pro Channel 4. Podívat se na něj (v angličtině) můžete ZDE.

Rozhovor Janise Varufakise pro CH4

Rozhovor Janise Varufakise pro CH4
21:00

Do klíčového řeckého referenda, které rozhodne o budoucím směřování země, už zbývají jen hodiny. Shrnuli jsme pro vás odpovědi na nejdůležitější otázky, které se týkají plebiscitu i řecké krize jako takové.

Více zde: Otázky a odpovědi k řecké krizi a referendu

Foto: ČTK
20:25

Tak kterou zvolit?

19:31

Šéf EBA Enria dodal, že hluboce pochybuje o tom, že by nějaký úřad v EU nebo členské zemi unie mohl o této možnosti byť jen uvažovat. Vzhledem k tomu, že by to bylo proti zákonům v EU a že by s ním EBA okamžitě zahájil řízení.

19:30

Šéf Evropského bankovního úřadu (EBA) Andrea Enria oznámil, že nemá informace o jakémkoliv odebírání části vkladů v Řecku.

O připravovaném zabavování peněz z kont v řeckých bankách psal v sobotu ráno zpravidla dobře informovaný list Financial Times (FT). Ten uvedl, že banky se k takovému kroku chystají kvůli obavám z finančního kolapsu.

Bankovní asociace zprávu označila za "zcela nepodloženou" a řecký ministr financí Janis Varufakis na Twitteru uvedl, že to je "zlomyslná spekulace".

18:47

S temnou předpovědí ohledně Řecka přichází institut Economist Intelligence Unit (EIU). Zemi podle něj po referendu ovládne nestabilita, vzroste politický extremismus. 

V neděli předpovídá vítězství odpůrců návrhu věřitelů. Poté se podle něj ještě zvýší sociální napětí a politická propast mezi obyvateli Řecka.

Joan Hoey z EIU tvrdí, že Řecko čekají bouřlivé časy.

18:38

Propad řecké ekonomiky je srovnatelný pouze s kolapsy ekonomik v době války či se Světovou hospodářskou krizí z počátku 30. let minulého století.

18:20

Solidarita s Řeckem v Londýně.

17:13

Tweet k Řecku z The Economist

17:00

Vítěz nedávných prezidentských voleb v Polsku Andrzej Duda řekl, že je proti přijetí eura, dokud polské mzdy nebudou dosahovat západoevropské úrovně. To je ale otázka nejméně jedné generace: průměrný měsíční plat v Polsku je v současnosti zhruba na třetině úrovně v Německu, připomíná Politico.

K přijetí eura v Česku pak dodává: Česká republika datum přijetí eura nestanovila, ačkoli rok 2020 je zmiňován jako možný termín. Zájem veřejnosti na přijetí eura je nízký. Průzkum Eurobarometru v dubnu zjistil, že 70 procent Čechů je proti přijetí nové měny. Proti je také 53 procent Poláků.

16:55

Středoevropské země EU, které ještě nepoužívají euro, se obávají, že pokud Řecko eurozónu opustí, eurozóna se změní. Píše to Politico.

Osmnáct států eurozóny se podle něj posune k hlubší integraci, aby solidárně potvrdily závazek euro udržet. 

Zatímco členy eurozóny by tedy Grexit sblížil, od zemí mimo eurozónu - a zejména těch ve střední Evropě - by je naopak vzdálil, upozorňuje Politico.

16:35

Lisabon se ještě před pár lety neobešel bez pomoci eurozóny. Portugalský státní tajemník Aktuálně.cz vysvětlil, jak se to politikům podařilo změnit. Více čtěte zde: Evropě došla trpělivost, Portugalci však Řecku nabízejí lék.

Muž čeká na výběr za bankomatu v centru Atén.
Muž čeká na výběr za bankomatu v centru Atén. | Foto: Reuters
15:20

Wolfgang Schäuble, německý ministr financí, nevylučuje odchod Řecka z eurozóny. "Jestli s eurem, nebo dočasně bez něj... tuhle otázku mohou zodpovědět jen sami Řekové," uvedl v rozhovoru pro deník Bild.

"Jasné je také to, že lidi v Řecku nenecháme ve štychu," dodal.

Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny
Wolfgang Schäuble po jednání Euroskupiny | Foto: Reuters
15:11

Italská vláda uklidňuje před referendem v Řecku své obyvatelstvo."Italové nemusí mít strach," uvedl premiér Matteo Renzi v rozhovoru pro televizi Tg5. A to přesto, že před třemi patřila i Itálie v eurozóně k nejproblematičtějších zemím.

"Teď už to tak není. Jsme ti, kteří se snaží problém řešit, my ten problém nejsme," zdůraznil premiér.

Italové se bojí hlavně toho, aby se krize kolem Řecka nepřelila i k nim.

Na italském ministerstvu financí v Římě se sešlo vedení centrální banky a ministerstva k jednání o řešení krize
Na italském ministerstvu financí v Římě se sešlo vedení centrální banky a ministerstva k jednání o řešení krize | Foto: Reuters
15:10

V irském Corku se demonstruje na podporu Řecka.

14:10

Varufakis: Krachne-li Řecko, Evropa přijde o bilion eur.

13:44

Aby si země nechala společnou měnu, jak si přeje tamní vláda, musela by být Evropská centrální banka extrémně vstřícná. Nebo by místní museli být ochotní přijímat i další souběžnou měnu. Více čtěte ZDE: Euro i po bankrotu? Nad Řeckem by se museli slitovat Němci

Foto: ČTK
13:35

Referendum budou bedlivě sledovat finančníci v celé Evropě. V britské bance Barclays se v neděli sejdou v 18 hodin, uvedl mluvčí. Krom toho mají na celý víkend naplánovány telekonference a rozhovory s klienty, píše německý Die Welt. Chystají se i francouzští experti z Exane BNP Paribas: po referendu ve 20.15 budou mít telekonferenci. Analytici z Hargeaves Lansdown v Londýně mají večer zůstat doma, v pondělí ale musí přijít do kanceláří už brzy ráno.

Pobočka Barclays Bank v Londýně
Pobočka Barclays Bank v Londýně | Foto: Reuters
13:30

Euro je pro tuhle zemi špatné, tvrdí tento Řek.

13:20

Německá vládní CDU pořádá ve svém sídle v Berlíně den otevřených dveří. Vystoupení kancléřky Angely Merkelové ale narušilo několik aktivistů. Protestovali proti škrtům nařízeným zadluženému Řecku. Na kancléřku volali "Oxi" (řecky Ne). Merkelová reagovala v klidu: ona je prý raději pro "Nei". "Řecky to znamená Ano," vysvětlila.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
13:05

Připomeňme si, jak bude zítřejší referendum vypadat:

Volební místnosti se v neděli otevřou v 7 hodin tamního času, zavřou v 19 hodin (volí se tedy od 6 do 18 hodin SELČ). První spolehlivé výsledky by mohly být k dispozici zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností.

V posledních průzkumech byly oba tábory vyrovnané.

K referendu musí přijít nejméně 40 procent oprávněných voličů. Těch je v zemi celkem 9,8 milionu.

12:20

Ministr Janis Varufais v rozhovoru pro El Mundo také řekl, že pokud Řekové reformy odmítnou, odjede premiér Alexis Tsipras k jednání do Bruselu, kde velmi rychle dosáhne dohody o další finanční pomoci.

"Ať referendum dopadne jakkoli, máme tu v pondělí dohodu. O tom jsem naprosto přesvědčen. Evropa tu dohodu potřebuje, Řecko ji potřebuje, takže dohoda bude," dodal s tím, že Evropa si nemůže případný krach Řecka dovolit. Ztratila by prý kvůli němu bilion eur - tedy ekvivalent hrubého domácího produktu Španělska.

12:13

Řecké banky se podle ministra financí otevřou v úterý, a to bez ohledu na výsledek nedělního referenda. Varufakis také zopakoval, že pokud v hlasování zvítězí zastánci reforem požadovaných věřiteli, odstoupí z funkce.

12:11

"To, co dělají s Řeckem, má své jméno: terorismus," uvedl Varufakis. "Proč nás donutili zavřít banky? Chtějí v lidech zasít strach. A šíření strachu se říká terorismus," vysvětlil.

12:10

Řecký ministr financí Janis Varufakis obvinil mezinárodní věřitele z terorismu. Dopouštějí se ho prý tím, že mezi obyvateli Řecka zasévají strach. Uvedl to v rozhovoru pro sobotní vydání španělského deníku El Mundo.

Foto: Reuters
11:00

Podle zdroje Reuters se na středečním zasedání MMF vedl spor o to, zda dokument zveřejnit. Proti byly evropské země, kterým se nelíbilo načasování: zpráva se totiž měla na veřejnosti objevit jen tři dny před řeckým referendem.

Zbylí členové MMF v čele se Spojenými státy ale nakonec prosadily svou.

"Nebylo to lehké rozhodnutí. Nežijeme mimo realitu, ale EU musí pochopit, že ne všechno se může rozhodovat podle jejích pravidel," řekl Reuters zdroj z MMF. Mluvčí fondu Angela Gaviriaová věc odmítla komentovat.

10:45

Země eurozóny se prý snažily zabránit tomu, aby Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek zveřejnil zprávu o finanční situaci Řecka. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters.

Zpráva hovoří o nutnosti další finanční pomoci Řecku a odpisu části jeho dluhů. Na dokument se v pátek odvolával řecký premiér Alexis Tsipras. Tvrdil, že závěry měnového fondu o potřebě restrukturalizace řeckého dluhu ospravedlňují tvrzení Atén, že dluh je dlouhodobě neudržitelný.

Foto: Reuters
9:45

Bulvární list RealNews vyšel s dramatickým titulkem "Zachraňte vlast!" a upozorňuje na to, že národ je v otázce vztahu k věřitelům rozdělený a že mu hrozí izolace. Dohoda s partnery v eurozóně je prý z toho důvodu nezbytně nutná.

09:40

Většina deníků voliče vyzvala, aby na svých lístcích zaškrtli možnost Ano, která je hlasem pro přijetí navrhovaných reforem. "Ano euru a Evropě. Občané drží budoucnost země ve svých rukou," napsal v titulku list politického středu To Vima, podle kterého existují pro Řecko jen dvě alternativy: "národní izolace, nebo evropský kurz".

Stejně to vidí i sobotní list To Proto Thema, který vyzývá, aby jeho čtenáři řekli Ano, a zachovali tak jednotnou měnu. "Odmítáme drachmu a chaos", doplnil konzervativní deník Eleftheros Typos.

09:30

Den před zlomovým nedělním referendem o přijetí či odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů vládne v sobotu v Řecku napjaté očekávání.

Kampaň 24 hodin před začátkem hlasování podle zákona utichla a zveřejňovat se nesmějí ani žádné předvolební průzkumy.

Řecký tisk se ale na poslední chvíli snaží občany mobilizovat. Upozorňuje, že lidi v neděli čeká nejdůležitější hlasování za posledních 40 let, které může zcela změnit budoucnost země.

08:20

Průzkumy veřejného mínění dávaly v pátek jen drobný náskok stoupencům dohody s věřiteli, což po statistické stránce nedává jistotu ohledně výsledků referenda. Na pátečních demonstracích v Aténách byl o několik tisíc lidí silnější tábor odpůrců podmínek věřitelských institucí.

Plakát za ano v nedělním referendu překryl nápis podporující opačnou možnost.
Plakát za ano v nedělním referendu překryl nápis podporující opačnou možnost. | Foto: Reuters
08:00

Statisíce Řeků rozhodnutých hlasovat v referendu se tradičně rozjedou do svých rodných měst a vesnic, kde jsou ve voličské evidenci. Jde o řecké specifikum, kdy se méně volí v místě současného pobytu.

Úřady tentokrát voličům kvůli nepříznivé ekonomické situaci vyšly vstříc a zrušily na víkend výběr mýtného na dálnicích. Zejména Atény a druhé největší město Soluň se tak vylidní.

07:45

Podpůrné demonstrace kritiků podmínek věřitelů se zato čekají v jiných evropských městech - v Dublinu, Londýně, Lisabonu či Barceloně.

07:30

Řecko se připravuje na nedělní referendum o návrzích věřitelů. Po pátečních demonstracích zastánců i odpůrců dohody, kterých se v Aténách zúčastnilo více než 50 000 lidí, se v sobotu očekává spíše klid.

NE dohodám s věřiteli, přejí si tito demonstranti. Jenže stejně velký tábor hlásá ANO dohodám...
NE dohodám s věřiteli, přejí si tito demonstranti. Jenže stejně velký tábor hlásá ANO dohodám... | Foto: Reuters
07:15

Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseli řekla televizní stanici Skai TV, že náznaky, že úřady plánují útoky na vklady, patří "pouze do sféry fantazie". Žádný takový scénář podle ní v žádné řecké bance neexistuje, a to ani jako "cvičení na papíře".

07:10

Rušno je v Řecku už od rána. Jeho představitelé opakovaně popírají, že by plánovali zabavit střadatelům část vkladů, aby tak zabránili kolapsu bankovního systému. List Financial Times však s odvoláním na bankéře a podnikatele obeznámené s opatřeními napsal, že nejméně pro jednu banku je velmi pravděpodobný scénář, který počítá se zabavením nejméně 30 procent vkladů nad 8000 eur (přes 217 000 Kč).

Zabavení části vkladů by mělo být součástí celkové restrukturalizace bankovního sektoru ve chvíli, kdy se Řecko vrátí k záchrannému programu.

7:00

Dobré ráno, i v sobotu pro vás budeme sledovat dění v Řecku.

Zahraničí Ekonomika ČTK Zahraničí, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2015 0:18
 

Právě se děje

Další zprávy