Přehledně: Otázky a odpovědi k řecké krizi a referendu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
4. 7. 2015 20:59
Už tuto neděli Řekové v referendu rozhodnou, zda má vláda přijmout návrh věřitelů. Projděte si stručně otázky a odpovědi k řecké krizi i plebiscitu.
Krize v Řecku. Ilustrační foto.
Krize v Řecku. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brusel - Řekové v neděli zamíří k urnám, aby v referendu rozhodli, zda má jejich vláda přijmout návrh věřitelů.

Premiér Alexis Tsipras na ně naléhá, aby v něm řekli "ne". A vysvětluje, že to nebude znamenat odchod z eurozóny. Z Evropské unie ale zaznívají i opačné hlasy.

Proč bylo důležité datum 30. června?

Nejpozději do konce června mělo Řecko splatit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) část svého dluhu, konkrétně 1,55 miliardy eur.

Atény ale peníze neposlaly, a neměly tudíž nárok na další pomoc. Ministři financí eurozóny rozhodli, že Řecku záchranný program neprodlouží.

Kdy bude referendum?

V neděli 5. července. Řecký premiér Alexis Tsipras jeho konání oznámil 26. června, bez předchozího varování. Obyvatelé Řecka mají rozhodnout, zda chtějí, aby vláda přijala návrh, věřiteli předložený 25. června. Na Řeky naléhá, aby hlasovali "ne“. O ústavnosti plebiscitu rozhodne správní soud.

Jaká bude otázka v referendu?

Komplikovaná. Celý text zní: "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června Euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh? První dokument nese název "Reforms for the completion of the current programme and beyond" (Reformy nutné pro dokončení nynějšího programu a pro další období) a druhý "Preliminary debt sustainability analysis" (Předběžná analýza dluhové udržitelnosti)."

Jak bude do referenda vypadat vyjednávání s věřiteli?

Nijak. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl, že návrhem vlády Alexise Tsiprase se budou ministři financí eurozóny zabývat až poté, co budou známy výsledky nedělního referenda. Obdobně vyčkává i Evropská komise. Až do oznámení výsledků nebudou věřitelé s Řeckem jednat.

Jaký návrh je v tuto chvíli na stole?

Euroskupina by se měla po referendu zabývat zatím posledním návrhem, který v úterý 30. června krátce před vypršením splatnosti dluhu MMF představila řecká vláda. Jedná se o přepracovaný dokument, který minulý pátek představily - a v neděli zveřejnily - věřitelské instituce. Řecko žádá další finanční pomoc ve výši 29,1 miliardy eur, přeje si zachovat 30procentní slevu na dani pro obyvatele řeckých ostrovů či pomalejší snižování výdajů na obranu. Věřitelé dlouhodobě kritizují fakt, že řecká vláda obecně odmítá výraznější rozpočtové škrty a peníze chce získat především navyšováním daní, které ale neumí účinně vybírat.

Proč - a na jak dlouho – se uzavřely řecké banky?

Evropská centrální banka minulý týden rozhodla, že řeckým bankám nezvýší strop v rámci nouzového financování ELA. Ten tak zůstává na 89 miliardách eur. Řecká vláda zareagovala kapitálovými kontrolami. V pondělí 29. června se kvůli obavám z finančního kolapsu země neotevřely řecké banky ani burza. Řecký ministr Nikos Pappas novinářům ve čtvrtek řekl, že banky otevřou, "jakmile bude uzavřena dohoda". Výjimku tvoří jen zhruba 1000 poboček, které seniorům vyplácejí část penze. Řekové také mají limit na výběry z bankomatů.

Jaké je další důležité datum?

20. července. Právě tehdy končí doba splatnosti řeckých vládních dluhopisů v hodnotě 3,5 miliardy eur, které drží ECB. Když Atény nezaplatí, je nepravděpodobné, že by ECB udržela nouzový program financování řeckých bank (ELA) v chodu.

 

Právě se děje

Další zprávy