Příměří na východě Ukrajiny platí, chystají se schůzky

Živě
Nedělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Proruský separatista hlídá v ulicích Makejevky, kterými právě projíždí ruský konvoj s humanitární pomocí.
Proruský separatista hlídá v ulicích Makejevky, kterými právě projíždí ruský konvoj s humanitární pomocí. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Situace na východě Ukrajiny, kde je vyhlášeno příměří, byla v noci na neděli a pak i přes den poklidná. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci nezaznamenala žádné boje, naopak povstalci v Doněcku obvinili Kyjev z několika útoků.

Doněčtí rebelové uvedli, že se připravují na setkání s ukrajinským velením.  Cílem schůzky je prý najít shodu v tom, jak dodržovat mírové dohody z Minsku a jak s ukrajinskou armádou koordinovat činnost. Po jednání přislíbili povstalci učinit "závažné prohlášení". Kyjev ale podle TASS konání schůzky a ani její časový harmonogram zatím nepotvrdil.

V neděli se podle některých prohlášení ukrajinských i povstaleckých předáků měla v Minsku opět sejít takzvaná kontaktní skupina, kterou tvoří představitelé ukrajinské vlády, separatistů, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dalším možným termínem je pondělí. Zda a kdy se ale setkání skutečně odehraje, není známo.

Nedělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
17:52

Doněčtí rebelové dnes uvedli, že se připravují na setkání s ukrajinským velením.  Cílem schůzky je prý najít shodu v tom, jak dodržovat mírové dohody z Minsku a jak s ukrajinskou armádou koordinovat činnost. Po jednání přislíbili povstalci učinit "závažné prohlášení". Kyjev ale podle TASS konání schůzky a ani její časový harmonogram zatím nepotvrdil.
V neděli se podle některých prohlášení ukrajinských i povstaleckých předáků měla v Minsku opět sejít takzvaná kontaktní skupina, kterou tvoří představitelé ukrajinské vlády, separatistů, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dalším možným termínem je pondělí. Zda a kdy se ale setkání skutečně odehraje, není známo.

17:30

Situace na východě Ukrajiny, kde je vyhlášeno příměří, byla v noci na neděli a pak i přes den poklidná. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci nezaznamenala žádné boje, naopak povstalci v Doněcku obvinili Kyjev z několika útoků.

17:20

Rozhovor Merkelové s Porošenkem se uskutečnil v sobotu večer, ale podrobnosti o něm Kyjev i Berlín zveřejnily až dnes. Porošenko informoval Merkelovou o výměně zajatců mezi ukrajinskou armádou a separatisty, při které se ze zajetí dostalo 150 ukrajinských vojáků a přes 220 povstalců. Představitelé kyjevské vlády a samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny se na výměně dohodli ve středu. Porošenko také řekl, že by chtěl s výměnami zajatců pokračovat.

17:04

Situaci na východní Ukrajině může stabilizovat pouze dohoda mezi Kyjevem a proruskými separatisty o dělicí linii. Německá kancléřka Angela Merkelová to prohlásila v telefonátu s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, uvedla dnes agentura DPA. Merkelová se v této souvislost opět obrátila na Rusko, aby v jednání s rebely využilo svého vlivu.

Foto: Reuters
09:04

Klíčovými body rozhovorů je dodržování příměří na východní Ukrajině a stažení těžké výzbroje z frontových linií mimo třicetikilometrovou bezpečnostní zónu. Klid zbraní je v současné době respektován znatelněji, než tomu bylo ještě před několika týdny, obě strany nicméně hlásí ojedinělé přestřelky.

08:05

Zda se v neděli vyjednávači v běloruské metropoli skutečně sejdou, není jisté. Portál KyivPost v sobotu s odvoláním na povstalecké předáky napsal, že dalším možným termínem je i pondělí 29. prosince. Naposledy se kontaktní skupina setkala na Štědrý den. Podrobnosti jednání, na kterém se podařilo dojednat výměnu zajatců, se na veřejnost nedostaly.

07:34

V Minsku by se dnes mohla k dalšímu kolu mírových jednání sejít takzvaná kontaktní skupina, ve které jsou zástupci ukrajinské vlády, proruských separatistů, Moskvy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Schůzka se původně měla uskutečnit již v pátek, byla ale bez upřesnění důvodů odložena.

Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 28. 12. 2014 18:04
 

Právě se děje

Další zprávy