Živě: Brusel zřejmě couvne od povinných kvót, Francie na nich ale trvá

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Uprchlíci na rakousko-maďarské hranici.
Uprchlíci na rakousko-maďarské hranici. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Vídeň - Do Rakouska přišlo během soboty více než 12 000 migrantů. Číslo oznámil rakouský Červený kříž. Jedná se především o uprchlíky, které chorvatské úřady přepravily předtím do Maďarska a Maďarsko je poslalo dále na rakouské území.

Chorvatsko již dříve uvedlo, že si nedokáže poradit s 20 000 běženci, kteří od středy dorazili do země.

To, že může přijmout maximálně 9000 běženců, oznámilo Slovinsko.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:19

Hollande pověřil ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea, aby na úterním jednání se svými protějšky z dalších zemí unie hájil princip kvót, který odmítají východní země unie včetně Česka.

"Dohlédneme na to, aby byl tento mechanismus účinný při jakýchkoli okolnostech, aby jednotlivé země dodržovaly své závazky a aby přijímání uprchlíků nebylo záležitostí stále stejných států," prohlásil Hollande.

23:16

Francie bude nadále usilovat, aby Evropská unie přijala systém povinných kvót zajišťujících přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými zeměmi. Podle agentury AFP to prohlásil prezident Francois Hollande na závěr návštěvy Maroka. Žádná země by podle prezidenta neměla upírat běžencům právo na azyl.

Hollande na summitu v Bruselu
Hollande na summitu v Bruselu | Foto: Reuters
22:57

Stovky lidí se dnes zúčastnily pochodu hrdosti homosexuálů v Bělehradu, který měl za cíl vyjádřit solidaritu s uprchlíky, jichž v těchto dnech procházejí Srbskem desetitisíce.

Na pochod kvůli obavám z útoků pravicových extremistů dohlížely tisícovky policejních těžkooděnců. Zatčeno bylo podle agentury AP několik lidí plánujících zaútočit na pochod, k žádným násilnostem však nedošlo.

22:10

Pokud aktuální návrh projde, bude pro Evropskou komisi složitější hledat dlouhodobé řešení situace kolem uprchlíků.

Text, o němž píše list, totiž vyřeší přerozdělení 120 000 běženců pobývajících v přetížených zemích EU. Pro očekávané další vlny se ale budou muset evropské země shodnout na dalším přerozdělování, což by kvóty vyřešily automaticky.

22:09

V nejnovějším návrhu nejsou podle Financial Times zmíněny žádné počty migrantů, které by členské země měly přijmout z přetížených států. Návrh tak vychází vstříc Česku, Slovensku, Polsku či pobaltským státům, které se proti kvótám ostře staví od počátku.

22:08

Povinné kvóty k přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie možná nebudou. Podle blogu listu The Financial Times s nimi totiž nepočítá aktuální návrh dohody pro úterní jednání ministrů vnitra členských zemí EU, na němž pracují vyjednávači.

Počet přijatých uprchlíků by si podle tohoto textu stanovovaly jednotlivé státy samy.

20:14

Ministři zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se v pondělí sejdou v Praze na mimořádném jednání o uprchlické krizi, jemuž bude přítomen i jejich protějšek z Lucemburska, které nyní předsedá EU.

Informoval o tom dnes šéf polské diplomacie Grzegorz Schetyna a ČTK to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle ní půjde o pracovní koordinační schůzku, ze které zřejmě nevzejde jednotné stanovisko nebo společná deklarace.

19:31

Ministr Chovanec ČTK řekl, že analýza je uceleným právním textem s otázkami ke kvótám, které kladl na minulém jednání unijních ministrů vnitra a nedostal na ně dosud odpověď.

"Série otázek podložená právním rozborem, na které bychom chtěli odpovědi ještě před tím, než se v úterý sejdeme," popsal dokument.

18:50

České úřady vypracovaly analýzu, podle jejíchž výsledků jsou povinné kvóty pro přijímání uprchlíků zřejmě nezákonné. Na sociální síti Twitter to dnes uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Dodal, že Česko s analýzou v pondělí seznámí Evropskou unii. Kvóty, podle kterých by unijní státy musely přijímat běžence, prosazuje Evropská komise s podporou Německa a dalších západoevropských zemí. Proti se staví Česko a další státy visegrádské skupiny.

18:33

Kerry uvedl, že se Spojené státy hlásí ke svému dílu odpovědnosti za starost o lidi, kteří jsou v nouzi a prchají ze zemí, v nichž nemohou žít. "Ta potřeba je ohromná, ale my jsme rozhodnuti na tuto výzvu odpovědět," řekl šéf americké diplomacie. Vláda bude podle něho hledat cesty, jak v součinnosti s Kongresem oznámené počty dále zvýšit.

Mezi lidmi, kteří budou ze vstřícného kroku Washingtonu profitovat, budou například Syřané. Těch dosud od vypuknutí konfliktu v zemi přijali Američané na 1500. Jen v příštím roce by to mělo být 10 000.

18:05

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že Spojené státy jsou ochotny přijmout v roce 2017 až 100 tisíc uprchlíků z celého světa.

V roce 2016 by podle nového plánu mohl počet víz udělovaných běžencům dosáhnout 85 tisíc, uvedl server The New York Times.

John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem.
John Kerry na snímku z 24. ledna 2013, kdy zahraničnímu výboru Senátu vysvětloval, proč by se měl stát ministrem. | Foto: Reuters
16:35

Ocelová vrata na maďarsko-chorvatských hranicích...

16:31

Maďarsko postavilo ocelová vrata na své straně jednoho z hraničních přechodů s Chorvatskem.

V okolí přechodu Beremend-Baranjsko Petrovo Selo ve východním úseku maďarsko-chorvatské hranice se prý pohybuje velké množství dělníků a rovněž těžká vojenská technika, uvedla s odvoláním na očité svědky chorvatská televize HRT.

16:16

Kde v Evropě potřebují uprchlíci v tuto chvíli pomoc nejurgentněji? Podívejte se na mapu...

 

16:10

Tisíce migrantů se dnes vydaly pěšky k rakouským hranicím z maďarské pohraniční železniční stanice Hegyeshalom, kam je dopravily vlaky z Chorvatska. Běžence k hraničnímu přechodu doprovázeli maďarští policisté.

16:04

Do Rakouska dnes přes maďarskou hranici dorazilo okolo 10 700 migrantů. Podle agentury Reuters o tom informovala rakouská policie.

Další zhruba tisícovka migrantů se do země za oba víkendové dny dostala ze Slovinska.

Foto: Reuters
15:15

Obyvatelé Berlína během dvanácti hodin darovali tolik párů bot pro děti uprchlíků, že pro ně ani nestačilo určené skladiště.

14:44

Uprchlíci v dočasném táboře v chorvatském Tovarniku by měli mít podle vlády k dispozici tekoucí vodu i zdravotnickou pomoc.

14:40

Mezi uprchlíky, kteří odcházejí z Iráku, jsou také iráčtí policisté, vojáci i členové šíitských nebo kurdských oddílů. Oznámila to dnes agentura Reuters, která citovala výpovědi uprchlíků.

Z Iráku v minulých třech měsících odešlo 50 000 lidí. To, že jsou mezi nimi také vojáci, podle Reuters vyvolává otazníky nad soudržností iráckých bezpečnostních složek. V sázce je také osud masivní americké pomoci určené na rozvoj irácké armády.

Foto: Reuters
14:01

Vláda má přesný krizový plán, jak řešit migrační krizi. V diskusním pořadu Partie televize Prima to řekl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Podle něj existují typové plány, jak během krize zasáhnout.

"Velká migrační vlna je definována určitými počty, šlo by o to, že by za jeden den přišlo víc než 750 běženců, které by policie zajistila. Podle tohoto dokumentu by vojáci měli roli policejní, to znamená., že tím, kdo by řídil jejich práci by nebyli armádní generálové, ale policie. V tu chvíli by je vláda povolala k plnění policejních úkolů, měli by policejní pravomoci. Ten plán vznikl na konci loňského roku, on byl psán jako obecný, teď se dopřesňuje."

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 20. 9. 2015 23:20
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy