Živě: Volby v Donbasu vyhrál Zacharčenko, říkají odhady

Přenos skončil
Nedělní dění kolem situace na východě Ukrajiny jsme sledovali v online reportáži.
Východ Ukrajiny volí šéfy a parlament svých samozvaných lidových republik. Kyjev volby považuje za nezákonné.
Východ Ukrajiny volí šéfy a parlament svých samozvaných lidových republik. Kyjev volby považuje za nezákonné. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Proruští povstalci z východu Ukrajiny dnes uspořádali volby šéfů samozvaných lidových republik a jejich parlamentů. Kyjev a jeho západní spojenci ale toto hlasování, na rozdíl od Moskvy, odmítají jako nezákonné.

Ukrajinský parlament zákonem z poloviny září nařídil uspořádat počátkem prosince na Donbasu komunální volby, ty ale hodlají vzbouřenci ignorovat.

Volby na Donbasu se konají týden po parlamentních volbách na Ukrajině, v nichž přesvědčivě zvítězily proevropsky orientované strany. Samozvané lidové republiky ale hlasování bojkotovaly.

Nedělní dění jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:07

Nová šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová uvedla, že hlasování je nelegální a nelegitimní a Evropská unie ho neuzná. Volby jsou v rozporu s dohodou z Minsku, kterou povstalci s ukrajinským vedením uzavřeli začátkem září. Mogheriniová považuje volby za novou překážku na cestě k míru na Ukrajině.

23:03

Rusko výsledek hlasování respektuje. "Volby v Doněcku a Luhansku se konaly pokojně a s vysokou účastí. Respektujeme vůli lidu," citovaly ruské agentury z prohlášení Moskvy.

22:52

Ukrajinský prezident Petro Porošenko volby nazval "fraškou, která se odehrává pod hlavněmi tanků a samopalů". "Spoléhám na to, že Rusko takzvané volby neuzná, protože jsou jasným porušením minského protokolu z 5. září, který podepsal i zástupce Ruska," prohlásil Porošenko.

Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu.
Ukrajinský prezident Porošenko v Mariupolu. | Foto: Reuters
22:45

"Jestliže nás uznají a vrátí nám bez boje území, o které jsme přišli, obnovíme ekonomické vztahy s Ukrajinou a budeme rovnocenní ekonomičtí partneři," citovala agentura Reuters Zacharčenka. Ukrajina podle něj nechce mír a hraje dvojí hru, prohlásil poté, co byl označen za vítěze dnešního hlasování.

20:18

V parlamentních volbách v doněckém regionu získala Zacharčenkova strana Doněcká republika podle odhadů přes 65 procent hlasů, informovala agentura AFP.

20:10

Ve volbách podle odhadů zvítězil Alexandr Zacharčenko, dosud označovaný za premiéra. Nyní by se měl stát "prezidentem". V hlasování, které neuznává Kyjev ani západní země, získal Zacharčenko přes 81 procent hlasů. Oznámil to předseda ústřední volební komise v Doněcku Roman Ljagin.

Foto: Reuters
19:00

Doněcká volební komise uvedla, že do 14 hodin tamního času odvolilo 527 642 lidí z 1,15 milionu oprávněných voličů.

Proruští separatisté se registrují k volbám šéfů nově vzniklých lidových republik Doněcka a Luhanska.
Proruští separatisté se registrují k volbám šéfů nově vzniklých lidových republik Doněcka a Luhanska. | Foto: Reuters
16:40

Server iDnes.cz upozorňuje, že na separatisty organizované volby přímo v Luhansku dohlíží jako volební pozorovatel senátor z Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava. Na Ukrajinu se přitom vydal, aniž by tušil, kdo jej pozval. Ani po tom nepátral. Žádné pochybení ve volebních místnostech nezaznamenal, říká v rozhovoru pro iDnes.cz. Doubrava ve volbách v roce 2010 kandidoval za politické sdružení Severočeši.cz, do té doby byl členem KSČM.

Jaroslav Doubrava.
Jaroslav Doubrava. | Foto: S.cz
15:27

Lidé stojí na Donbasu v mrazivých teplotách před volebními místnostmi fronty. "Jsme občané Doněcku a nechceme žít pod kyjevskou vládou, která se k nám otočila zády," řekl agentuře Reuters osmapadesátiletý Sergej Kovalenko, který přišel odevzdat svůj hlas. Lidé k volebním místnostem přinášeli mrkev, brambory a zelí a prodávali je tam za symbolickou cenu lidem, kteří stáli ve frontě. V Doněcku před jednou z volebních místností z reproduktorů zněla sovětská hudba.

14:45

Podle přítomných novinářů byla v uplynulých dnech v Doněcku vidět na billboardech a v médiích tvář jen jediného kandidáta. Současného premiéra Doněcké lidové republiky, osmatřicetiletého Alexandra Zacharčenka. Rodák z Doněcka byl ještě donedávna elektrikářem na šachtě, přesunem od této profese k politice se tak podobá polskému Lechu Walesovi.

Co lze čekat od těchto voleb a kdo patří mezi favority? Čtěte text Martina Nováka.

Foto: Reuters
14:08

Podle agentury DPA se na několika místech lidé kvůli bojům mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty k urnám nedostali. Vedení samozvané Luhanské lidové republiky oznámilo, že tam, kde lidé z různých důvodů volit nemohli nebo tam, kde došlo k jakýmkoli zádrhelům, se volby prodlouží o dvě hodiny. Lidé tedy budou moci odevzdávat hlasy až do 22 hodin místního času.

Foto: Reuters
13:55

Podle médií přitáhlo hlasování mnoho lidí, v takzvané Luhanské lidové republice podle tamní volební komise za první čtyři hodiny odevzdalo hlas 18 procent voličů.

12:15

"Evropská unie se natolik diskreditovala, že pro nás není důležité, jestli uzná nebo neuzná výsledky našich voleb. Užitek od Evropy jako partnera je nulový," říká Alexandr Kofman, který kandiduje na post hlavy takzvané Doněcké lidové republiky. Ještě před rokem jako podnikatel chtěl žít v České republice. Nyní, už jako politik, sní o nezávislosti a připojení k Rusku. Exkluzivní rozhovor Aktuálně.cz si přečtěte zde.

Foto: Archiv Alexandra Kofmana
11:42

Na východě Ukrajiny zatím panuje až na výjimky klid. Podle mezinárodních pozorovatelů, jež cituje agentura RIA Novosti, přitáhlo hlasování velké množství lidí.

10:48

Ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že v souvislosti s hlasováním na Donbasu, které se koná přes odpor Kyjeva, zahájila vyšetřování. Podle ní by mohlo jít o pokus o převrat.

10:30

Právo volit prý mají všichni obyvatelé povstaleckých zón starší 16 let. Očekává se, že dnešní hlasování bude nejspíš chaotické vzhledem k pokračujícím přestřelkám mezi povstalci a armádou, sporům mezi jednotlivými vzbouřeneckými skupinami a hlavně kvůli velkým přesunům obyvatelstva způsobeným válkou.

10:00

Dnes ráno se otevřelo na 400 volebních místností, které bedlivě hlídají ozbrojení povstalci. Podle agentury DPA ale na několika místech lidé kvůli bojům mezi ukrajinskými jednotkami a separatisty hlasovat nemohou

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 2. 11. 2014 23:09
 

Právě se děje

před 19 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 50 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy