Evropa nás nezajímá, říká kandidát na "doněckého prezidenta"

Jiří Just Jiří Just
1. 11. 2014 19:30
Rozhovor Aktuálně.cz s Alexandrem Kofmanem, který kandiduje na post hlavy tzv. Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Volby jsou v neděli, Ukrajina ani Evropská unie je neuznají.
Alexandr Kofman: Budeme chtít od Ukrajiny reparace a znárodníme firmy těch, kdo se provinili proti naší republice.
Alexandr Kofman: Budeme chtít od Ukrajiny reparace a znárodníme firmy těch, kdo se provinili proti naší republice. | Foto: Archiv Alexandra Kofmana

Doněck (od našeho spolupracovníka Jiřího Justa) - Separatisté z takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky pořádají v neděli 2. listopadu volby. Občané východní Ukrajiny, kteří zůstali za linií fronty, mají rozhodnout, kdo samozvané státní útvary bude řídit.

Proruští iredentisté doufají, že volby legitimizují existenci jejich republik. Jejich výsledky ale bude respektovat pouze Moskva. Začátkem týdne to anoncoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ukrajina se staví razantně proti a uvádí, že volby odporují zářijové dohodě z Minsku a ohrožují mírové řešení konfliktu na východě země.

Také Evropská unie a Spojené státy volby předem neuznávají. Západ přitom Rusku naznačil, že po hlasování může čekat nové sankce.

V tzv. Doněcké lidové republice budou o místa v Lidové radě bojovat dvě hnutí – Doněcká republika v čele s předsedou vlády Alexandrem Zacharčenkem, a Svobodný Donbas. O post hlavy republiky se ucházejí hned tři kandidáti: premiér Zacharčenko, místopředseda tzv. parlamentu Novoruska Alexandr Kofman a veterán zvláštní policejní jednotky Jurij Sivokoněnko.

Aktuálně.cz přináší exkluzivní rozhovor s jedním z kandidátů na nejvyšší post - Alexandrem Kofmanem. Ještě před rokem jako podnikatel chtěl žít v České republice. Nyní, už jako politik, sní o nezávislosti a připojení k Rusku.

Proč se volby uskuteční 2. listopadu místo 7. prosince? Toto datum Kyjev navrhuje na základě cestovní mapy, kterou začátkem září v Minsku podepsali i zástupci tzv. Doněcké lidové republiky.

Ukrajinská legislativa se nás nijak netýká. Nikdo ani nepředpokládal, že volby budou až v prosinci. To Kyjev se na našem území pokoušel uspořádat volby do obecních zastupitelstev. My ale sami máme právo si určovat, kdy u nás budou volby.

Proč jsou volby nového parlamentu a hlavy tzv. Doněcké lidové republiky pro vás tak důležité?

Volby budou znamenat, že naši obyvatelé oficiálně zvolili své politické představitele. Nebo nezvolí - jako třeba mě, toho jsem si vědom. Nicméně vznikne oficiální vláda, která bude hájit zájmy našich obyvatel.

Říkáte, že se pravděpodobně nestanete hlavou republiky. Kdo je hlavní favorit voleb?

Jednoznačně jím je současný premiér Alexandr Zacharčenko. Má mimořádnou podporu obyvatel. Budu považovat za úspěch, když se umístím na druhém místě. S tím také počítám.

Jste si ale vědom, že na mezinárodní úrovni vaše volby nikdo neuzná? Ani Ukrajina, ani Evropa...

Těžko se mi to říká, protože mám velmi rád Evropu, ale Evropská unie se natolik diskreditovala, že pro nás není důležité, jestli uzná nebo neuzná výsledky našich voleb. Užitek od Evropy jako partnera je nulový. Jak pro Ukrajinu, natož pro nás.

A Rusko? Vždyť volbami můžete Moskvu vystavit novým sankcím.

Jak? Tím, že pořádáme volby, vystavujeme Rusko sankcím? Jak se naše volby týkají Ruska?

Moskva vás přeci podporuje.

Ruská podpora se nedá srovnat s tou, kterou dostává Ukrajina od Evropy a obzvlášť Spojených států. Já, například, nechodím do Kremlu ani na ruské velvyslanectví, na rozdíl od některých ukrajinských politiků, kteří obcházejí americké úřady.

Jaké u vás budou vztahy s Ukrajinou po volbách?

Popravdě řečeno, já nevěřím, že za rok bude ještě Ukrajina existovat. Pokud bude, tak jako poražený stát nám bude muset zaplatit reparace za to, co během války zničila. Až poté bude možné navázat nějaké politické a ekonomické vztahy.

A co bude do té doby? Zavřete hranice s Ukrajinou?

To oni je zavřou. Ukrajina na nás uvalí blokádu. Ona je agresorem.

Jaké plánujete budovat vztahy s Ruskem?

Doufáme, že se po uznání nezávislosti staneme členem Euroasijské unie (ekonomické sdružení na postsovětském prostoru na způsob EU, které založilo Rusko s Běloruskem, Kazachstánem a Arménií – pozn. red). To by pomohlo rozvoji naší ekonomiky. A v budoucnu, až budeme rovnoprávní partneři, budu trvat na připojení k Rusku.

Kdybychom se připojili k Rusku nyní, tak bychom ho zruinovali. Na obnovu naší ekonomiky potřebujeme devět miliard dolarů. Moskva je má, ale je to velmi vysoká částka.

V souvislosti s rozvojem ekonomik samozvaných republik se často hovoří o znárodnění. Konfiskací majetku vaši politici často hrozí ukrajinskému oligarchovi a bývalému pánu východní Ukrajiny Rinatu Achmetovi. Plánujete znárodňovat majetek? Koho se to bude týkat?

Já osobně velmi opatrně používám termín "znárodnění." Mohu vás ujistit, že v republice nebude zavedeno celoplošné znárodnění podniků. Znárodněny budou ty firmy, jejichž majitelé se provinili proti naší republice. Zdůrazňuji: kteří se provinili proti republice. A není důležité, jestli to je vlastník velkého podniku, obchodu nebo stánku na rohu.

Pokud podnikatel bude ochoten dodržovat naše zákony, platit nám daně, žádná konfiskace majetku mu nehrozí.

 

Právě se děje

Další zprávy