Smutná ukrajinská bilance: 4000 mrtvých a milion uprchlíků

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajina se dohodla s Ruskem na dočasném obnovení dodávek plynu. Gazprom oznámil, že plyn může pustit během 48 hodin.

"Není důvodu, proč by Ukrajinci v zimě mrzli," zhodnotil dohodu končící předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal již více než 4000 mrtvých a dalších více než 9300 lidí bylo zraněno. Ve své nejnovější bilanci to v pátek uvedla Organizace spojných národů (OSN). Mezi Kyjevem a proruskými separatisty platí od září oficiálně příměří, boje ale na mnoha místech i přes klid zbraní pokračují.

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
21:15

"K 29. říjnu bylo na východě Ukrajiny zabito nejméně 4035 lidí a 9336 jich bylo zraněno," uvádí zpráva OSN. Podle dokumentu je jen na Ukrajině na útěku před konfliktem přes 442 000 lidí, dalších více než 488 000 lidí uprchlo za hranice.

18:00

Ukrajina zřejmě udělí občanství cizincům, kteří se dobrovolně zapojili po boku ukrajinské armády do bojů proti proruským separatistům na východě země. Podle agentury TASS to dnes prohlásil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. "V praporu Donbas a dalších jsou dobrovolníci, kteří pomáhají bránit náš stát," řekl novinářům Avakov. Někteří z cizinců podle něj chtějí získat ukrajinské občanství. "Vzhledem k jejich zásluhám o Ukrajinu prezident Petro Porošenko jejich žádostem pravděpodobně vyhoví," dodal ministr.

16:14

Premiér Jaceňuk naznačil, že Kyjev zřejmě nebude dodávat plyn do oblastí kontrolovaných separatisty. "Budu o tom hovořit s prezidentem," prohlásil po zasedání Národní bezpečnostní rady.

Regiony podle něj vládě dluží stovky milionů dolarů za plyn, který již dříve odebraly.

15:00

Co vyplývá z dohody, která byla ve čtvrtek podepsána v Bruselu? Že plynový mír potrvá do března, podle obsahu dohody ale museli ustoupit všichni.

Ukrajina slíbila zaplatit dlužné částky ruskému Gazpromu rychle a všechny. Rusko souhlasilo s tím, že v prvním čtvrtletí příštího roku Ukrajincům plyn zlevní ze 378 dolarů za 1000 krychlových metrů na 365 dolarů.

Evropská unie se podpisem odstupujícího eurokomisaře pro energetiku Güntera Oettingera zavázala, že bude garantem smlouvy a jakoby dohlédne na to, aby Ukrajina včas a bezezbytku zaplatila.

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
14:44

Ukrajinské ministerstvo financí, Národní banka Ukrajiny a společnost Naftogaz obnoví platby za ruský plyn. "Za již dodaný plyn i za ten, jenž bude čerpán do konce roku," upřesnil premiér Jaceňuk.

14:25

K neuznání nedělních voleb proruských separatistů na východě Ukrajiny vyzvali v konferenčním telefonickém rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina ukrajinský prezident Petro Porošenko, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande.

14:19

Volby v Donbasu neohrozí mírový proces, je přesvědčen ruský velvyslanec při OBSE Andrej Kelin.

Moskva už dříve avizovala, že výsledky hlasování v separatistických republikách uzná. Z Evropské unie ovšem zaznělo varování před dalšími sankcemi vůči Rusku.

14:01

Ruská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu podstatně více, než se čekalo. Důvod? Mimo jiné obavy z vysoké inflace.

Několik vln sankcí západních zemí vůči Moskvě kvůli její politice na Ukrajině oslabilo rubl, způsobilo růst inflace a společně s prudkým poklesem světových cen ropy tlačí Rusko k hospodářské recesi.

13:27

Radikální strana Oleha Ljaška je připravena jednat o vstupu do vládní koalice. Klade si ale podmínky.

Koalice musí například "zajistit integritu země či podpořit tuzemské výrobce". Nezbytný je podle nacionalistů "rozvoj lidského kapitálu", především prostřednictvím technologií, ale i výukou angličtiny.

Oleh Ljaško s prezidentem Porošenkem.
Oleh Ljaško s prezidentem Porošenkem. | Foto: Reuters
13:13

Jeden z velitelů vojsk takzvané Luhanské lidové republiky a kozáckých oddílů Nikolaj Kozicyn prohlásil, že jeho kozáci mají v rukách jadernou hlavici. Informuje o tom server gazeta.ru.

"Na Ukrajině byly čtyři. Tři dropové někam odvezli, ale jednu se podařilo ukořistit nám. A oni vědí, že ji máme," prohlásil Kozicyn.

13:01

Prezident Petro Porošenko nabídl Arseniji Jaceňukovi post premiéra Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
12:38

"Volby budou spravedlivé," prohlásil před nedělním hlasováním šéf samozvané "Luhanské lidové republiky" Igor Plotnickyj.

12:01

Separatisté v noci ostřelovali kontrolní stanoviště ukrajinské armády v Mariupolu z minometů a děl.

Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka se povstalci snaží odříznout město od silničního spojení ve směru na sever a západ (ve směru na východ je území kontrolované separatisty a na jihu Azovské moře).

Podle vedení dobrovolnického ukrajinského praporu Azov se chystají povstalci pravděpodobně zaútočit na menší město Berďansk v blízkosti Mariupolu.

11:54

Ruská centrální banka výrazně zvýšila úrokovou sazbu na 9,5 %, informovala agentura Bloomberg. Rubl podle agentury Reuters na oznámení zareagoval propadem vůči euru i americkému dolaru.

11:39

Podle někdejšího vůdce proruských radikálů Igora Girkina-Strelkova se na distribuci ruské pomoci přiživují zločinecké gangy, které se humanitární pomoci podvodně zmocňují a zpeněžují ji.

Strelkov ve čtvrtek na tiskové konferenci v Moskvě řekl, že jde o masový jev, jemuž chtějí velitelé povstaleckých oddílů čelit zřízením vlastní distribuční sítě.

Foto: Reuters
11:32

Dvě kolony s humanitární pomocí z Ruska - každá po 50 kamionech - dorazily do Luhansku a Doněcku.

Do každé z metropolí separatistických oblastí se podle Moskvy dostal náklad 500 tun, který tvoří hlavně stavební materiál, potraviny, léky, zdravotnické potřeby a věci nutné před příchodem zimy.

11:23

Ruský Gazprom je schopen obnovit dodávky plynu na Ukrajinu během 48 hodin. "Vše záleží na platbě," řekl agentuře RIA Novosti šéf ruského gigantu Alexej Miller.

Dodal, že první část splátky ukrajinského dluhu očekává během prvního listopadového týdnu.

Foto: Gazprom
11:19

Během nočního ostřelování Doněcku přišel o život nejméně jeden civilista, oznámila městská rada.

11:02

Proruští ozbrojenci se podle nepotvrzených zpráv médií stahují k Mariupolu. Záměr získat kontrolu nad strategickým přístavem na břehu Azovského moře ohlásili už dříve.

Vůdce doněckých separatistů Alexander Zacharčenko dokonce ve čtvrtek pohrozil, že pokud to nepůjde po dobrém a Kyjev se nestáhne, zmocní se města silou.

10:37

Podívejte se, jak vypadají volební lístky pro nedělní hlasování v "Doněcké lidové republice".

10:29

Onou celebritou zachycenou na videu je ruský herec Michail Porečenkov. Podle ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova měl střílet na jednotku vojáků, proto ho úřady začaly trestně stíhat.

Sám Porečenkov ale tvrdí, že šlo o sehranou scénku a náboje byly slepé.

10:26

Dunja Mijatovičová, představitelka pro svobodu médií v OBSE, zveřejnila na Twitteru video, na němž jistá ruská celebrita střílí v Doněcku ze samopalu. Má na sobě ovšem přilbu s nápisem PRESS. "Novináři nejsou bojovníci!" napsala Mijatovičová a označila zneužití symbolů za nebezpečné.

09:50

V neděli 2. listopadu si mají obyvatelé samozvané "Doněcké lidové republiky" zvolit vlastní parlament a určit tak, kdo bude stát v jejich čele.

Podle přítomných novinářů je ale v Doněcku i jiných městech vidět na billboardech a v médiích tvář jen jediného kandidáta. Současného premiéra Doněcké lidové republiky, osmatřicetiletého Alexandra Zacharčenka.

Rodák z Doněcka byl ještě donedávna elektrikářem na šachtě, přesunem od této profese k politice se tak podobá polskému Lechu Walesovi.

Foto: Reuters
09:23

Proruské síly se pokoušejí obklíčit přístav Mariupol ze západu, tvrdí vojenský analytik Dmytro Tymčuk. Dodal, že podle jeho informací míří k Doněcku odhadem padesát tanků.

Foto: Reuters
09:06

Prokyjevské jednotky během uplynulých 24 hodin čelily celkem 45 útokům. Napjatá situace panuje především v okolí přístavu Mariupol a u doněckého letiště.

08:51

První schůze nového ukrajinského parlamentu se zřejmě uskuteční během třetího listopadového týdne.

Informoval o tom Vitalij Kovalčuk, šéf volebního štábu Bloku Petra Porošenka, nejsilnější strany v Nejvyšší radě. O týden později by podle něj mohla být zformována vládní koalice. "Poté budeme schopni produktivně pracovat," prohlásil.

08:38

Hranice s Ukrajinou přejel konvoj s humanitární pomocí z Ruska. Podle Christophera Millera ze serveru Mashable odbylo 100 kamionů "celní procedury" tak, že prostě projely.

08:15

V Kyjevě se na první oficiální schůzce sejde nově vytvořená pracovní skupina pro sestavení nové koaliční vlády.

Tři politické strany, které zaznamenaly nejlepší výsledek v nedělních parlamentních volbách, budou zastoupeny trojicí svých představitelů, kteří mají dojednat základní platformu budoucí vládní koalice.

Jednání se zúčastní vyjednavači Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka, prezidentského Bloku Petra Porošenka a hnutí Svépomoc, jehož šéfem je lvovský starosta Andrij Sadovyj.

08:10

Čtvrteční dohodu už uvítali představitelé Francie a Německa. Prezident Francois Hollande a kancléřka Angela Merkelová se na tom shodli během nočního telefonického hovoru s prezidenty Ukrajiny a Ruska Petrem Porošenkem a Vladimirem Putinem.

Právě Merkelová pohrozila Kyjevu, že pokud se nedohodne, zastaví EU zpětné dodávky plynu na Ukrajinu.

08:08

Ukrajina a Rusko se ve čtvrtek pozdě večer po několikaměsíčních tvrdých jednáních dohodly na zimních dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu.

Dohody, podepsané ministry energetiky obou zemí Jurijem Prodanem a Alexandrem Novakem a platné do konce března příštího roku, bylo dosaženo díky zprostředkování Evropskou komisí. "Nemůže být lepšího konce mého mandátu," komentoval podpis dohody její končící šéf José Manuel Barroso.

Uzavřený kontrakt má hodnotu 4,6 miliardy dolarů. Obě strany se dohodly i na podmínkách úhrady několikamiliardového dluhu za již dodaný plyn. "Není důvodu, proč by Ukrajinci v zimě mrzli," poznamenal Barroso.

Ministři energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandr Novak a Jurij Prodan těsně po podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu.
Ministři energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandr Novak a Jurij Prodan těsně po podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu. | Foto: Reuters
08:02

Nejprve shrnutí čtvrtečních událostí:

Zatímco v Kyjevě už naplno běží povolební vyjednávání o nové vládě, separatisté v Donbasu se připravují na své vlastní hlasování. To hodlají - navzdory Západu, ovšem za podpory Ruska - uspořádat v neděli.

Vůdce samozvané "Doněcké lidové republiky" Alexander Zacharčenko navíc pohrozil Kyjevu, že pokud povstalcům nepředá strategický přístav Mariupol po dobrém, použijí sílu.

08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 11. 2014 0:39
 

Právě se děje

Další zprávy