Doněcké povstalce povede elektrikář, kterého uzná jen Rusko

Martin Novák Martin Novák
31. 10. 2014 6:28
Samozvaná Doněcká lidová republika odpoví tuto neděli na ukrajinské volby vlastním hlasováním.
Alexandr Zacharčenko v chrámu ve městě Makejevka.
Alexandr Zacharčenko v chrámu ve městě Makejevka. | Foto: Reuters

Doněck/Praha – Zvuky palby z děl a automatických zbraní na východě Ukrajiny ještě neutichají, ale povstalci z Doněcké lidové republiky se rozhodli na parlamentní volby vyhlášené Kyjevem odpovědět vlastním hlasováním.

V neděli 2. listopadu si mají obyvatelé samozvané republiky zvolit vlastní parlament a určit tak, kdo bude stát v jejich čele.

Podle přítomných novinářů je ale v Doněcku i jiných městech vidět na billboardech a v médiích tvář jen jediného kandidáta. Současného premiéra Doněcké lidové republiky, osmatřicetiletého Alexandra Zacharčenka.

Volební plakát Zacharčenka v Doněcku.
Volební plakát Zacharčenka v Doněcku. | Foto: Reuters

Rodák z Doněcka byl ještě donedávna elektrikářem na šachtě, přesunem od této profese k politice se tak podobá polskému Lechu Walesovi.

S výjimkou Ruska ovšem Zacharčenka jako legitimního představitele čehokoli, ať se to jmenuje jakkoliv, nikdo neuzná. Evropská unie naopak hrozí Moskvě dalšími sankcemi, pokud nedělní hlasování schválí.

Na svůj mítink do města Ilovajsk, zničeného těžkými boji během srpna, si Zacharčenko pozval i západní žurnalisty. Například reportéry deníku Financial Times nebo tiskové agentury AFP.

Podle jejich svědectví si zapisoval stížnosti lidí, slíbil obnovu průmyslových podniků, výplaty mezd i penzí a vyfotografoval se s ikonou a knězem v místním pravoslavném kostele.

Pak nastoupil do černého SUV a s početným týmem bodyguardů odjel.

Několik dní poté na shromáždění ve městě Makejevka východně od Doněcku prohlásil, že bude zastřelen každý, kdo se pokusí rozkrádat humanitární pomoc z Ruska a pak ji prodávat.

Ačkoliv oficiálně se v kampani nikdo proti Zacharčenkovi nestaví, nemá o soupeře nouzi.

Například jeden z povstaleckých vůdců Igor Bezler, přezdívaný Démon, nemá se špičkami současné doněcké administrativy dobré vztahy. Obviňuje je ze snahy rychle zbohatnout a povstalecké bojovníky z krádeží a slabé disciplíny.

Bezler ovládá hornické město Horlivka východně od Doněcku a podle nepotvrzených zpráv se jeho ozbrojenci už několikrát dostali do přestřelky s konkurenčními oddíly.

Také některé oddíly donských kozáků údajně vypovídají Doněcku poslušnost a snaží se v některých vesnicích budovat vlastní autonomní území.

Vítejte v Doněcké lidové republice.
Vítejte v Doněcké lidové republice. | Foto: Martin Novák

Nevyjasněná zůstává střelba na automobil Pavla Gubareva. Jednoho z původních vůdců doněcké vzpoury na přelomu dubna a května. Střelci zasáhli jeho vůz a Gubarev skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Pravděpodobným motivem je mocenský boj ve vedení Doněcké lidové republiky.

Kolik lidí bude volit, je otázkou. Doněck i další města a vesnice opustilo během války mnoho lidí. Více než milion. Někteří odešli do Ruska, jiní na ukrajinské území, kontrolované Kyjevem.

Například v Doněcku z původního milionu obyvatel zbylo asi 400 tisíc lidí.

Problémem je nezaměstnanost. Doly a průmyslové podniky v oblasti byly několik měsíců mimo provoz, až v posledních dnech se některé chemičky, doly nebo koksovny vracejí k práci.

Zacharčenko slibuje, že bude brzy vládnout i těm, kteří ho nevolili. Pohrozil, že jeho vojáci se vrátí do Slavjansku a Kramatorsku. Velkých měst, která separatisté v létě při ofenzívě ukrajinských sil nedokázali ubránit. A černo-modro-červená vlajka rebelů prý brzy zavlaje i nad přístavem Mariupol.

V ulicích měst a vesnic ovládaných separatisty agituje hnutí Doněcká republika, které má ještě ambicióznější cíle. Chce vytvořit zemi s tímto názvem - Doněckou federativní republiku, která by zahrnula i Dněpropetrovskou, Záporožskou a Chersonskou oblast dál na západě. Zemi s rozlohou 172 tisíc čtverečních kilometrů a s více než 17 miliony obyvateli.

"Je to doněcká země. A především ruská. A my jsme její děti," vyzývá strana na svých letácích, rozdávaných v Doněcku.

 

Právě se děje

Další zprávy