Tokio - Japonsko bojuje, co mu síly stačí. Bezmála 100 tisíc japonských záchranářů, hasičů, policistů a vojáků odklízí trosky po zemětřesení a následné tsunami.
Hledají v nich živé, nalézají však už jen mrtvá těla.
Podle zatím poslední statistiky, kterou v sobotu zveřejnila britská BBC, zemřelo při největší katastrofě v poválečné historii Japonska 7348 lidí.
Dalších skoro 11 000 se pohřešuje.
Den ode dne se navíc zhoršuje situace těch, kteří přežili. Japonský Červený kříž zřídil ve školách, tělocvičnách a na stadionech na 2000 provizorních ubytovacích center.
Bydlí v nich 53 000 lidí, v jedné větší místnosti se tísní i 700 lidí.
V poničené jaderné elektrárně Fukušima 1 zatím pokračují práce na obnově elektrického vedení. Některé reaktory se už podařilo napojit na externí elektrické vedení, do poškozené "dvojky" ale proud zatím nejde.
Jaderné riziko v kolabující Fukušimě se v pátek zvýšilo ze čtvrtého na pátý stupeň. Hasiči i energetici se stále snaží zchladit přehřáté jaderné reaktory.
Japonští experti také poprvé připustili, že pokud by se chlazení nezdařilo, mají ještě jednu možnost: přistoupit k takzvanému černobylskému scénáři, tedy zakrytí reaktoru pískem a betonem.
Podle nejnovějších výpočtů měla vlna tsunami, kterou vyvolalo zemětřesení, na výšku minimálně třiadvacet metrů. Po neštěstí se mluvilo maximálně o deseti.
Připomeňte si, co se v Japonsku dělo v pátek.
Veškeré informace, včetně online přenosů, fotogalerií a grafik, najdete ve speciálu Japonská katastrofa.
21:40 - V okolí Fukušimy by mělo v neděli pršet. Japonský atomový úřad proto vyzval tamní obyvatele, aby pokud možno zůstali ve svých domech a přikryli si vlasy a kůži.
21:29 - Využití energetiky posoudí i Britové, podle deníku Observer to oznámil zmocněnec britské vlády pro energetiku Chris Huhne.
20:45 - Východní pobřeží ostrova Honšú zasáhlo další zemětřesení, pravděpodobně se jedná o následné otřesy. Informovala o tom americká seizmologická služba.
20:22 - Další zhoršení situace v jaderné elektrárně Fukušima by už podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost nemělo nastat. Nejhorší krize by už mohla být zažehnána.
19:43 - Šest techniků z jaderné elektrárny Fukušima bylo při pokusu o obnovení dodávek elektrické energie do chladícího zařízení reaktoru vystaveno radiaci odpovídající deseti rentgenům hrudníku. Informovala o tom energetická společnost Tepco.
19:22 - Počet obětí japonské tragédie vzrostl na 7 600. Více než 11 tisíc lidí je stále pohřešováno. Oznámily japonské úřady.
18:49 - Čína je připravena poskytnout Japonsku maximální podporu při obnově poničených území, informoval o tom čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch.
18:05 -Konzumace jednoho litru kontaminované vody má podle mluvčího prefektury Fukušima Kazumy Jokoty na lidské zdraví stejný vliv jako rentgen hrudníku. Informaci o tom, že se radiace z poškozené jaderné elektrárny dostala do pitné vody, vydaly japonské úřady v sobotu.
17:39 - Obětí japonské tragédie může být podle reportéra České televize Tomáš Etzlera až 100 tisíc. Podle současných informací japonských úřadů už si neštěstí vyžádalo 7 348 životů, pohřešováno je 10 947 lidí a 2 603 lidí je podle policie zraněno.
17:34 - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) vydala opravu svého dřívějšího prohlášení: Japonské úřady nezakázaly prodej potravin z okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima, ale pouze toto nařízení zvažují.
17:01 - Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) stále není jasné, zda se technikům v poškozené jaderné elektrárně podaří obnovit funkci vodních pump, klíčových pro chod chladících systémů přehřátých reaktorů. Chladící zařízení mohou být poškozená.
16:46 - Britské ministerstvo zahraničí doporučilo svým občanům v Japonsku, aby konzumovali pouze balenou vodu.
16:12 - Pobřežní město Rikuzentakata v prefektuře Iwata je první obec zasažená zemětřesením, která zahájila stavbu provizorních domů pro lidi bez přístřeší. Podle agentury Kjódo by mělo Rikuzentakatě vyrůst dvě stovky nových obydlí. Podle odhadů přišlo o domov až půl milionů Japonců.
16:01 - Japonské úřady oznámily, že zdecimovanou ekonomiku podpoří bankovní úvěry ve výši desítek milionů jenů.
15:32 - U dvou ze šesti reaktorů jaderné elektrárny Fukušima se podařilo zprovoznit chladicí systémy. Pátý reaktor chladí nouzové dieselové zařízení, šestý hlavní vodní pumpy. Informovala o tom japonská agentura pro jadernou bezpečnost.
15:15 - Nabízíme přehled toho, co se momentálně děje ve fukušimských reaktorech. Tak, jak to shrnul server Spiegel Online:
Reaktor 1 - Elektrické vedení je připraveno. Brzy se mají spustit vodní pumpy, aby se staraly o chlazení. Není však jasné, zda budou všechny přístroje fungovat.
Reaktor 2: Kabely jsou položené, není jasné, jestli je chladící systém funkční. Vnitřní obal reaktoru je poškozený, uniká radioaktivita.
Reaktor 3: Vodní děla na něj nastříkala více než 1000 tun mořské vody, aby ho ochladila. Úspěšně, říká japonská vláda. Palivové články reaktoru obsahují nebezpečné plutonium. Chladící systém nefunguje, vnitřní obal reaktoru by ale neměl být poškozený.
Reaktor 4: Mají ho ochladit vodní děla. Ve vnějších zdech kolem reaktoru jsou po explozích díry, střecha je zcela zničená. Radioaktivita uniká z bazénu s vyhořelým radioaktivním palivem.
Reaktory 5 a 6: Do střech obou budov s reaktory byly vyvrtány díry, aby se předešlo nebezpečným výbuchům vodíku. Chlazení funguje díky přivádění proudu z dieselového generátoru.
14:58 - Bankovní dům Dekabank zveřejnil nový odhad škod po zemětřesení v Japonsku. Ekonomové tvrdí, že přesáhnou 135 miliard eur. To znamená 3,2 procenta japonského HDP.
14:32 - Stopy radioaktivního jódu byly objeveny v dalších pěti oblastech. Úřady ale opakují, že naměřené hodnoty nepředstavují zdravotní riziko.
14:11 - Konzumace kontaminovaných potravin z prefektury Fukušima představuje riziko zejména pro děti a mladé lidi, japonské úřady ale přijaly všechna potřebná opatření, aby k ohrožení obyvatel nedošlo, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).
13:56 - Pitná voda v Tokiu obsahuje radiaktivní jód, jeho hodnoty ale zatím nepředstavují zdravotní riziko. Informovalo o tom japonské ministerstvo vědy.
13:44 - Do některých částí poškozené jaderné elektrárny se podařilo obnovit dodávky elektrické energie. Chladící systémy reaktorů by mohly být spuštěny už v neděli. Informoval o tom zpravodaj BBC Criss Hogg.
13:37 - "Přestože má radioaktivní jód krátký poločas rozpadu, přibližně osm dní, představuje jisté riziko pro lidské zdraví," upřesnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).
13:27 - Japonsko zakázalo prodej všech potravin z prefektury Fukušima. Informovala o tom Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).
13:17 - Počet obětí japonské tragédie vzrostl na 7 348, pohřešováno je 10 947 lidí a 2 603 Japonců je podle informací policie zraněno.
12:08 - Mezinárodní Červený kříž upozorňuje na horšící se situaci lidí, kteří v Japonsku zůstali po zemětřesení bez domova. "Evakuační tábory praskají ve švech," řekl jeho mluvčí Patrick Fuller v rozhlasovém vysílání BBC. V jedné z krytých sportovních hal, v níž pracuje dvanáctičlenný tým Červeného kříže, se tísní 2400 evakuovaných. Velká část z nich je nemocná.
11:50 - Epicentrum zemětřesení se nacházelo v prefektuře Ibaraki, jižně od elektrárny Fukušima a asi 100 kilometrů od Tokia. Z Tokia zatím nejsou hlášeny žádné větší škody, uvedla televize NHK. Přechodně byl ale přerušen provoz na tokijském letišti Narita.
11:15 - Tokiem otřáslo další zemětřesení. Budovy se zakymácely. Japonská média hlásí, že otřesy měly sílu 6,1 stupně Richterovy škály. Další tsunami prý ale nehrozí.
10:50 - Po několikadenním snažení se konečně povedlo zavést ke druhému fukušimskému reaktoru elektrický kabel. Potvrdil to japonský atomový úřad. Kabelem ale ještě nejde proud. S pomocí nového elektrického vedení má znovu naskočit chladící systém reaktoru.
10:06 - Kancelář japonského premiéra Naota Kana zveřejnila na Twitteru tipy, jak se bránit radioaktivnímu záření v zóně do 30 kilometrů od elektrárny Fukušima. Pokud lidé potřebují cestovat, mají se co nejvíce pohybovat v autech. Vláda dále doporučuje nosit trika s dlouhými rukávy, rukavice, masky a v dešti nevycházet ven.
9:56 - Západní firmy se houfně stahují z Tokia. Deník Asahi Šimbun píše, že přesouvají své zaměstnance z hlavního města Japonska víc na západ nebo do ciziny. S evakuací začala společnost H&M, francouzský výrobce pneumatik Michelin nebo firma Philip Morris. Důvodem jsou následné otřesy i krize v elektrárně Fukušima 1.
9:50 - Nejstarsí německá jaderná elektrárna Biblis A je kompletně odstavena. Provoz přerušila na tři měsíce, v souladu s nařízením vlády spolkové země Hesensko. V sobotu to oznámil provozovatel elektrárny, firma RWE.
9:02 - Americká společnost Google nabídla pomoc svého videoserveru YouTube pro postižené zemětřesením a vlnami tsunami v Japonsku, aby mohli nalézt své známé a blízké. Na své stránce v pátek umístila obrázky obětí katastrofy, kteří hledají informace o svých přátelích a členech rodin, o nichž nevědí, co se s nimi stalo.
8:45 - Špenát, který se pěstuje v okolí havarované elektrárny Fukušima, je ozářený. V rostlinách byly naměřeny vysoké hodnoty radioaktivity, oznámily v sobotu japonské úřady. Zdravotně závadné je i tamní mléko.
8:07 - Aby zabránila dalším explozím vodíku, nechala společnost Tepco vyvrtat do střechy budov s reaktory 5 a 6 vyvrtat díry o velikosti asi 7,5 centrimetru.
7:59 - Jedna dobrá zpráva z Fukušimy: v reaktoru 5 klesá teplota v nádrži s vyhořelým palivem, hlásí agentura Kjódó. Fukušimská "pětka" však patří - spolu s "šestkou" - k zatím nejméně problémovým reaktorům. Podle odborníků v ani jednom z nich nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.
7:31 - Osm dní po mohutných otřesech a následné vlně tsunami Japonskem zatřásla zpráva o nalezení živého člověka v troskách. Média však informaci o "zázračném" objevu nedlouho poté dementovala. "Zachráněným" byl podle mluvčího japonské armády, citovaného agenturou AFP člověk, který přišel do svého domu v prefektuře Mijagi zjistit rozsah škod. Agentura Reuters uvedla, že muž byl předtím v evakuačním středisku a krátce před "nalezením" se vrátil do svého poničeného bydliště, kde si lehl a přikryl se dekou.