Japonsko 9 dní po katastrofě

Japonsko 9 dní po katastrofě
Záchranáři právě vynesli z trosek osmdesátiletou Sumi Abe. Spolu s jejím šestnáctiletým vnukem ji vytáhli z domu ve městě Išinomaki v prefektuře Mijagi.
Záchranáři nesou na nosítkách z trosek vyproštěnou babičku Sumi Abe z Mijagi.
Šestnáctiletý mladík v troskách přežil proto, že ho tsunami zastihla v kuchyni. S babičkou přežili na jogurtech.
Po devíti dnech vytáhli záchranáři z trosek v nejhůře postižené prefektuře Mijagi šestnáctiletého mladíka a jeho babičku. Na snímku ho nesou do vrtulníku.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
19. 3. 2011 11:04

Z Japonska chodí stále nové a nové fotky. Obrázky zmizelých měst, zničených domů, zlomených lidí v evakuačních centrech, ale i těch zázračně přeživších. Při pohledu na snímky pořízené týden po ničivém zemětřesení a vlně tsunami vysoké nejméně 23 metrů (nejnovější údaje) se vtírá otázka: Je vůbec možné dát dohromady takto zničenou zemi? Japonská vláda odhaduje dobu potřebnou k rekonstrukci severovýchodu své země na několik let.

 

Právě se děje

před 31 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 58 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy