Práva občanů z unijních zemí, kteří žijí ve Spojeném království, se budou v plné míře respektovat. Napsal to dnes na webu listu The Daily Telegraph bývalý starosta Londýna a důrazný zastánce Brexitu Boris Johnson. Pokud jde o brzké skotské referendum o nezávislosti, nemá prý "k ničemu podobnému chuť".
Voliči, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro odchod z Evropské unie, nerozhodovali ze strachu z přistěhovalců, konstatoval Johnson. Pokud jde o imigrační politiku, ta musí podle něj odpovídat potřebám britského obchodu a průmyslu.
Předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn ve večerním prohlášení znovu odmítl úvahy o své rezignaci. „Nehodlám ztratit důvěru těch, kteří pro mě hlasovali. Ti, kteří chtějí vedení vyměnit, tak budou muset učinit v demokratických volbách,“ uvedl Corbyn s tím, že on sám bude také znovu kandidovat.
„Jasný vzkaz čtvrtečního hlasování je, že miliony lidí se cítí vyřazeny z politického a ekonomického systému,“ dodal k výsledkům referenda.
Brexit není největším problémem Evropské unie, píše The Economist. Ať už Británie zůstane, nebo odejde, musí se EU poprat s mnohem složitějšími problémy – migrací a eurem. Jejich řešení teď bude brzdit hospodářská stagnace.
Evropská unie se podle listu The Economist rozšířila okolo mýtu, že státníci podřizují národní zájmy vyššímu celku. To ale teď neplatí.
Europe's past, present and future https://t.co/K7SCydGwej pic.twitter.com/Ok51bw8Y1Y
— The Economist (@TheEconomist) June 26, 2016
Už dvanáct ministrů opustilo stínovou vládu Labouristické strany. Jedenáctým členem, který rezignoval, je předseda dolní sněmovny Chris Bryant.
Labouristická strana podle Bryanta nyní potřebuje nového vůdce, který ji sjednotí. „Pokud odmítnete odstoupit, bojím se, že se zapíšete do historie jako muž, který zničil Labouristickou stranu,“ vzkázal Bryant předsedovi Jeremymu Corbynovi. Toho někteří členové vyzývají k rezignaci, Corbyn o ní ale neuvažuje.
Shadow Leader of the House of Commons Chris Bryant becomes 12th member of the shadow cabinet to leave in 24 hours pic.twitter.com/pHQkQE1EBg
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Ministr financí George Osborne se od oznámení výsledku referenda neukázal na veřejnosti. Podle svého mluvčího plánuje učinit oficiální prohlášení zítra brzy ráno. Osborneho cílem bude uklidnit finanční trhy ještě před jejich otevřením.
Ve vysílání BBC si dnes sarkastický smích z publika vysloužila konzervativní poslankyně Anna Soubryová, když tvrdila, že Osborne se na veřejnosti dosud neobjevil proto, že celý víkend usilovně pracuje na záchraně britské ekonomiky.
Legraci si lidé z ministra dělají i na sociálních sítích.
Anna Soubry on what George Osborne is doing post #EURef .If you missed #bbcqt, catch up here https://t.co/GOWFZMbmah https://t.co/t7BCg2mqqf
— BBC Question Time (@bbcquestiontime) June 26, 2016
Tak si to shrňme. Vládu opoziční Labouristické strany dnes opustilo už jedenáct členů z jednatřiceti. Deset z nich rezignovalo, stínový ministr zahraničí Hilary Benn byl hned ráno odvolán.
Předseda strany Jeremy Corbyn čelí kritice, že jeho nasazení v kampani za setrvání Británie v EU bylo příliš vlažné. Řada předních členů strany žádá jeho odchod, současně má ale Corbyn ve straně stále značnou podporu. On sám zatím o rezignaci neuvažuje.
Na zvláštním vztahu USA s Británií se nic nemění, prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Zítra ho čekají jednání v Londýně a poté i v Bruselu. Tam chce vyjádřit podporu také Evropské unii. Jednota zbývajících 27 států je podle Kerryho důležitá pro zajištění bezpečnosti na nestabilních místech v severní Africe a na Středním Východě.
Řiďte rozvod Británie a EU zodpovědně, v zájmu globálních trhů i občanů, vyzval obě strany Kerry.
Brexit může ovlivnit také vývoj herních sérií GTA, Tomb Raider, Sniper Elite nebo třeba Total War. Podílí se na nich totiž britská studia, silně vázána na export. Možné omezení volného obchodu by pro ně znamenalo vážný problém.
Z labouristické stínové vlády Jeremy Corbyna odešlo už jedenáct členů, devatenáct jich zatím zůstává. Podle ministryně pro mezinárodní rozvoj Diane Abbottové byla kampaň jen záminkou k převratu ve straně. „Pokus vystrnadit Corbyna se plánoval už dlouho,“ napsala na Twitteru.
Zítřejší plánovaná schůze stínové vlády zřejmě neproběhne. Doplnit novou vládu se do pondělí nestihne, myslí si komentátor ITV News Chris Ship.
Labour MPs' attempt to dislodge Corbyn has been long planned. It is cynical and transparently self serving #bbcqt
— Diane Abbott MP (@HackneyAbbott) June 26, 2016
Desátá rezignace. Ze stínové vlády Jeremy Corbyna odchází ministr spravedlnosti Karl Turner. „Odstupuji s těžkým srdcem,“ řekl.
With a very heavy heart I have notified Jeremy Corbyn that I have resigned from the Shadow Cabinet. Letter to follow.
— Karl Turner MP (@KarlTurnerMP) June 26, 2016
Mezi britskými politiky pokračují debaty o budoucnosti vlády, plné silných výroků.
Například Paul Nuttall ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), jež vede zastánce odchodu Nigel Farage, volá po „Brexit vládě“. V čele by měl podle Nuttalla stanout Boris Johnson nebo Michael Gove.
Komentátor listu The Guardian Giles Fraser v reakci na Nuttalla podotkl, že Británie ale nehlasovala o otázce, kdo by měl vést zemi. Jakékoliv rozdělení na zastánce a odpůrce Brexitu už po skončení referenda není relevantní, dodal.
Slovensko, které bude od 1. července předsedat Evropské unii, chce při jednáních o vystoupení Británie z osmadvacítky využít zkušenosti z dělení Československa. Bratislava také souhlasí s tím, aby Londýn formální žádost o vystoupení z unie podal co nejdříve.
Po dnešním jednání šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka s ministrem zahraničí Německa Frankem-Walterem Steinmeierem v Berlíně to řekl mluvčí slovenského ministerstva Peter Stano.
"Ministři hovořili o tom, jak by měla Evropská unie postupovat v této historické situaci, kdy se připravuje odchod jednoho člena EU. Ministr Lajčák zdůraznil, že výstupový proces Británie bude hlavní prioritou našeho předsednictví," uvedl Stano.
Představitelé kampaně za odchod Velké Británie z EU údajně neměli žádný plán, který by se týkal situace, že by Britové skutečně v referendu hlasovali pro Brexit.
A Tory Leave campaigner told @FaisalIslam that the campaign did not have a post #Brexit plan https://t.co/NzhrPVRBSP
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Evropská unie by měla přestat kritizovat Británii a její vládu a místo toho se zaměřit na to, co je třeba v Bruselu změnit. Agentuře MTI to řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Szijjártó připomněl, že v pondělí se v Praze sejde k jednáním o budoucnosti EU s šéfy diplomacií skupiny V4, tedy zástupci Česka, Slovenska a Polska, a později se k nim přidá jejich německý kolega.
Rozhovory by měly podle něj později pokračovat ve Varšavě setkáním ministrů zahraničí nezakládajících členů unie, dosud je ale potvrzena jen účast středoevropských politiků, dodal Szijjártó.
Neznámí útočníci pomalovali polské kulturní centrum v Londýně rasistickými grafitti. Oznámila to stanice BBC s odvoláním na londýnskou policii. Následky útoku, který se stal dnes ráno, pracovníci kulturního střediska odstranili.
Policisté neupřesnili obsah údajné urážlivých nápisů a nenaznačili ani motiv útoku. Polské kulturní centrum v západolondýnské čtvrti Hammersmith funguje od roku 1964.
K útoku došlo tři dny po oznámení výsledků referenda, v němž Britové odmítli členství v Evropské unii. Jedním z hlavních argumentů stoupenců Brexitu byla vysoká míra přistěhovalectví z východních unijních zemí, především z Polska. Ve Spojeném království podle odhadů žije téměř milion Poláků.
Evropská unie neočekává, že britský premiér David Cameron oznámí záměr své země odejít z EU podle příslušného článku unijní smlouvy už toto úterý na červnovém summitu osmadvacítky. Novinářům to řekl dobře informovaný unijní činitel.
Představitelé zemí unie podle něj chápou, že politická situace v Londýně je nyní velmi složitá. Rychlé zahájení rozhovorů je nicméně podle tohoto vysoce postaveného unijního představitele v zájmu jak sedmadvaceti ostatních členských zemí unie, tak samotné Británie.
A další rezignace. Ze stínové vlády Jeremy Corbyna odešel labourista a opoziční ministr spravedlnosti Lord Falconer.
Je v pořadí desátý člen Corbynova kabinetu, který dnes opustil funkci.
Po referendu se ve Velké Británii vyhrotila nálada ve společnosti natolik, že dochází k mnoha rasistickým incidentům vůči lidem z východní Evropy.
Právě téma přistěhovalectví Východoevropanů v kampani výrazně rezonovalo a stalo se jedním z hlavních důvodů, proč se Britové rozhodli odejít z EU. Nyní cizinci z jiných zemí EU čelí na ulici urážkám. Angličané se jich například ptají, kdy konečně ze země odejdou.
This weekend I and my family have witnessed 3 "when are you going home?" Racist incidents aimed at EU citizens here.
— Adam Boulton (@adamboultonSKY) June 26, 2016
Ztrátou evropských dotací by byl postižen i Wales, který má do roku 2020 z evropských strukturálních fondů dostat 1,8 miliardy liber, uvedla stanice Sky News.
Západní Wales je označován za nejzaostalejší oblast severozápadní Evropy, která dokonce zaostává i za nejchudšími členy EU Bulharskem a Rumunskem.
Britské regiony, které čerpají finanční podporu z fondů Evropské unie, žádají vládní záruky kompenzace ztracených dotací.
Uvedla to britská televizní stanice Sky News. Očekávají, že nepřijdou-li dohodnuté peníze z Bruselu, nahradí je po odchodu z EU Londýn.
Podle unijního fondu regionálního rozvoje měly do roku 2020 dostat britské regiony 3,6 miliardy liber (121 miliardy korun). Hrabství Yorkshire například čekalo subvenci 600 milionů na rozvoj své ekonomiky, Cornwall si sliboval dotaci 400 milionů.
"Po rozhodnutí o odchodu z EU se rozhodně budeme snažit dosáhnout toho, aby britská vláda chránila stanoviska Cornwallu v jakýchkoli rozhovorech," řekl šéf cornwallské regionální správy John Pollard.
Část severoirských republikánů doufá, že Brexit ve vzdálenějším horizontu povede k rozpadu Spojeného království a znovu upozorní na problém rozděleného Irska. Napsal to list The Guardian.
Naděje na odchod Severního Irska z Británie chovají příslušníci ulsterského hnutí Společnost 1916, kteří by chtěli uspořádat celoirské referendum o jednotě rozděleného ostrova.
Aktivista Barrister Plunkett Nugent, který takový krok prosazuje, Brexit vítá. "Referendum odhalilo pravdu o podvodu kolem rozdělení Irska. Čtvrteční hlasování znamená, že (vnitroirská) hranice bude znovu na očích. Ukázalo, že hranice stále existuje, stejně jako politický fakt rozdělení," řekl Nugent.
Předseda labouristů Jeremy Corbyn utrpěl další ránu. Rezignoval člen jeho stínového kabinetu Vernon Coaker, který měl na starosti záležitosti Severního Irska.
Coaker je osmým členem stínové vlády, který dnes odešel z funkce.
Vernon Coaker resigns as Shadow Secretary of State for Northern Ireland https://t.co/3SXEljIIyU pic.twitter.com/BmuaQPe5RC
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Podle prvního ministra Walesu Carwyna Jonese by velšský parlament neměl blokovat Brexit. Jones uvedl, že jestli politikové budou ignorovat výsledek referenda, prohloubí to jen současnou politickou krizi.
"Místo nářku nad hloupostí důchodců a venkovanů, a místo spoléhání se na nejistou budoucnost v rukou mladých, doporučuji všímat si slov a činů vedoucích osobností institucí EU a jednotlivých států. Třeba pozoruhodné rychlosti úsudku a náhle nalezené rozhodnosti pánů Junckera a Schulze. Oni personifikují vše, co je na EU považováno za nepovedené," píše ve svém blogu bývalý diplomat Václav Hubinger.
Předseda labouristů se patrně pokusí sestavit nový stínový kabinet. Dnes ho přitom opustilo už sedm členů .
Lab source tells me Corbyn will try to appoint new Shadow Cabinet this evening as show of defiance. Only prob: more may quit after that
— Paul Waugh (@paulwaugh) June 26, 2016
Evropská unie neučiní Británii po referendu o Brexitu žádné další nabídky, aby zemi v evropském bloku udržela. Řekl to v dnešním německém tisku vicekancléř a předseda sociální demokracie Sigmar Gabriel.
Na rozdíl od kancléřky Angely Merkelové, která po oznámení výsledků referenda volila spíše smířlivý tón a vyzývala k jednáním s jasnou hlavou, si Gabriel nebral servítky. "Nelze být jen tak trochu těhotná. Tedy ani být polovičním partnerem," uvedl vicekancléř podle agentury Reuters.
Britský premiér David Cameron podle něj vypsáním referenda udělal "velkou a historickou chybu". Bývalého londýnského starostu a jednu z vedoucích osobností kampaně za Brexit Borise Johnsona podle Gabriela "lidé jednou proklejí".
Britové si po referendu o Brexitu žádají o cestovní doklady Irska, nejbližší země, která je členem EU.
Desetitisíce Britů uvažují po #brexit o irském pasu. Chtějí zůstat občany EU. Na poštách už došly pasové formuláře. https://t.co/No9jBcGOcf
— Jiří Hošek (@hosekj) June 26, 2016
Iniciátorem petice, která vyzývá k opakování referenda, je podle BBC jistý William Oliver Healey, údajný aktivista nevelké Strany anglických demokratů, výrazně pravicové skupiny nacionalistických odpůrců EU.
Petici na parlamentní web umístil v době, kdy první odhady ukazovaly na vítězství odpůrců Brexitu. Když se prokázal opak, petice prý "ukradli" stoupenci EU.
Ministři zahraničí Německa a Francie sepsali devítistránkový dokument nazvaný "Silná Evropa ve světě nejistot", v němž podle agentury Reuters navrhli prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnostní a migrační politiky a další ekonomické sblížení EU. Na dokumentu začali pracovat už před čtvrtečním britským referendem, které rozhodlo o odchodu země z evropského bloku.
Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault v dokumentu uvádějí, že Evropská unie "nyní prochází těžkou zkouškou". Zmiňují sérii krizí na východě a jihu unie, kterým musela EU čelit, a jen pomalé oživování ekonomiky. Vhodnou odpovědí podle nich nemůže být "ani volání po (větší integraci), ani fáze pouhé reflexe".
Euroskeptická Strana svobodných občanů reaguje billboardovou kampaní na odchod Velké Británie z EU. Voličům začíná slibovat "Czexit."
Podle reportérky televize Sky News budou rezignace labouristických ministrů stínové vlády dál pokračovat. Takto koordinovanou rebelii prominentních labouristů nemusí přežít předseda strany Jeremy Corbyn.
Hearing from multiple sources that resignations will continue into tomorrow. This sounds very co-ordinated. Can Jeremy Corbyn survive?
— Sophy Ridge (@SophyRidgeSky) June 26, 2016
Další prominentní poslanec požaduje odchod předsedy labouristů Jeremy Corbyna. Člen dolní sněmovny Liam Byrne uvedl, že si nemyslí, že Corbyn je tou správnou osobou v čele strany.
Petice za opakování referenda se potýká s problémy.
Na petici k opakování britského referenda se objevily desítky tisíc neplatných podpisů z ciziny. 77.000 "signatářů" už bylo vyškrtnuto.
— Jiří Hošek (@hosekj) June 26, 2016
Bývalá stínová ministryně dopravy Lilian Greenwoodová uvedla pro stanici Sky News, že šéfa strany Jeremy Corbyna nepovažuje za vhodného lídra. Podle ní i řadoví členové strany chtějí, aby labouristy převzal nový předseda.
Greenwoodová spolu s dalšími členy Corbynovy stínové vlády rezignovala dnes odpoledne.
"Vůbec nepochybuji o tom, že Brexit hraje do karet ruskému prezidentu Putinovi, protože jde o oslabení Unie i její integrace. Nic lepšího si Kreml ani nemohl přát. Pokud v Evropě Brexit nemá vítěze, tak ho má v podobě putinovského Ruska," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz profesor Martin Kovář z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Evropská unie by se měla vyvarovat kroků směřujících k politické centralizaci, jinak hrozí, že Rakousko uspořádá do roka referendum o členství v EU stejně jako Britové. Řekl to člen krajně pravicové Svobodné strany Rakouska a neúspěšný prezidentský kandidát Norbert Hofer.
"Otcové zakladatelé (EU) chtěli zajistit užší hospodářskou spolupráci, neboť státy, které takto spolupracují, spolu neválčí. To fungovalo až do doby, než byla založena politická unie," uvedl Hofer v rozhovoru pro rakouský bulvární list Österreich.
Liberální strana oznámila, že po referendu zaznamenala velký nárůst žádostí o členství. Její předseda Tim Farron uvedl, že do řad liberálů se nově přihlásilo čtyři tisíce lidí. Podle něj proto, že strana podporovala setrvání země v EU.
"Chci upozornit, že nová dehonestující kampaň právě začíná. Politické špičky Evropské unie razantně žádají na Velké Británii, aby podala žádost o propuštění ze svazku EU ihned, pokud možno již před měsícem," píše ve svém blogu František Kostlán.
Labouristická strana po referendu o Brexitu zažívá rozkol. Část poslanců tlačí na předsedu Jeremy Corbyna, aby odstoupil. Jiní členové dolní sněmovny šéfa strany naopak podporují.
"Labouristé jsou demokratická socialistická strana, jejíž členové před méně než rokem demokraticky zvolili Jeremy Corbyna. Poslanci by to měli respektovat," zdůraznila poslankyně Cat Smithová.
Labour is a democratic socialist party whose members democratically elected Jeremy Corbyn less than a year ago. MPs should respect that.
— Cat Smith (@CatSmithMP) June 26, 2016
Podle Lance Price, poradce bývalého britského premiéra Tony Blaira, nemá předseda labouristů Jeremy Corbyn autoritu, aby ve své funkce dál pokračoval. "Měl by to uznat," cituje ho televizní stanice BBC.
"Je třeba najít realistickou cestu pro EU, která nebude v otázce další integrace tlačit na pilu. Možná byla Lisabonská smlouva příliš odvážným krokem co se integrace týče, možná zavedla většinové hlasování v některých případech tam, kde mělo zůstat právo veta," píše na blogu Aktuálně.cz Jan Štern.
Šéf americké diplomacie John Kerry komentoval Brexit na schůzce se svým protějškem v Římě. Řekl, že věří, že mezinárodní společenství dokáže najít "rozumný a uvážlivý způsob" řešení současné situace.
Vláda USA před referendem otevřeně podporovala setrvání Velké Británie v Evropské unii.
Labouristický poslanec Paul Flynn odsoudil své kolegy, kteří se snaží svrhnout lídra opozice a předsedu labouristické strany Jeremy Corbyna.
Flynn obvinil členy stínové vlády, kteří dnes odstoupili, že "hrají stranické hry."
Připomeňme, že Corbyn čelí tlaku stranických kolegů, aby přijal zodpovědnost za výsledky referenda, v němž labouristé většinově bojovali za setrvání země v unii.
Média Corbyna kritizují, že kampaň za pokračující členství Británie v EU vedl "vlažně". V pátek pouze řekl, že je potřeba se s výsledkem smířit. Británie podle něj musí na výsledek referenda reagovat "klidně a racionálně".
Mladá Češka Eva McMahon žije a pracuje v Londýně už deset let. Stejně jako pro většinu jejích známých i pro ni je Brexit šokem. Následky pocítila hned v den vyhlášení výsledků referenda. "V mém oboru, personalistice, už vládne trochu chaos," řekla deníku Aktuálně.cz.
Americký ministr zahraničí v pondělí přiletí do Evropy. V reakci na Brexit bude jednat v Bruselu i Londýně s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou a britským ministrem zahraničí Philipem Hammondem.
I will travel to Brussels & London on Monday to reaffirm our unwavering partnership w/ the EU & UK. Will meet w/ @FedericaMog & @PHammondMP
— John Kerry (@JohnKerry) June 26, 2016
Další odstoupení. Rezignovala členka Corbynova stínového kabinetu Seema Malhotraová.
Reportéři televizní stanice Sky News natočili předsedu labouristů Jeremy Corbyna, jak opouští svůj dům v severním Londýně. Jeho stínová vláda se mu dnes rozpadá pod rukama - rezignovalo už šest jeho ministrů, jednoho Corbyn odvolal.
Na otázky novinářů, zda sám rezignuje, nereagoval. Z domu ihned chvatně nastoupil do auta a odjel. Reportérů si nevšímal.
.@JeremyCorbyn leaves his house in North London during a day of resignations among his shadow cabinet https://t.co/xPAoJRqQHS
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Výbor britské dolní sněmovny oznámil, že vyšetřuje obvinění z podvodu v souvislosti s peticí za opakování referenda, kterou za několik dní podepsalo víc než 3,1 milionu Britů.
Veškeré podpisy shledané jako podvodné budou odstraněny, uvedl výbor.
Předsedy labouristů Corbyna se naopak zastala stínová ministryně obrany Emily Thornberryová. Uvedla, že je dnešními rezignacemi členů kabinetu překvapena.
Aktuální stav stínové vlády labouristů: Rezignovalo šest ministrů, jednoho odvolal Jeremy Corbyn.
Kerry McCarthy resigns from Shadow Cabinet, @andyburnhammp refuses to take part in a coup pic.twitter.com/RH6xqCIkJO
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Rozpad stínové vlády labouristů pokračuje. Demisi podala stínová ministryně školství a členka dolní sněmovny Lucy Powellová.
Pozici předsedy strany Jeremy Corbyna označila za "neudržitelnou."
Několik minut po ní z funkce odstoupil i ministryně životního prostředí Kerry McCarthyová.
I've just spoken to Jeremy Corbyn to tell him that with regret I'm resigning from the Shadow Cabinet. pic.twitter.com/deLbWYaczd
— Lucy Powell MP (@LucyMPowell) June 26, 2016
"Evropská unie dostala do zubů a měli bychom si říci, proč jsme ten úder schytali a kdo za to nese odpovědnost," okomentoval Brexit šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.
O situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie budou v pondělí v Praze jednat ministři zahraničí visegrádské čtyřky a Německa. V diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to řekl český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
"Já jsem na pondělí už pozval na snídani Frank-Waltera Steinmeiera, přijedou všichni ministři Visegrádu a budeme ráno v devět hodin tady v Praze se bavit o tom, co je podle mě třeba připravit na summit," řekl Zaorálek.
Další člen stínového kabinetu Jeremy Corbyna odstoupil. Své křeslo tentokrát opustila stínová ministryně dopravy Lilian Greenwoodová.
Připomeňme, že před Greenwoodovou dnes rezignovali už čtyři členové stínové labouristické vlády. Židle se otřásá i nad předsedou strany Jeremy Corbynem. Po referendu šéf labouristů musí řešit nejzávažnější rebelii ve straně od doby, kdy se stal jejím šéfem.
A jaké je v tuto chvíli rozpoložení sil v Labouristické straně? Čtyři členové strany opustili stínovou vládu, naopak jiní čtyři veřejně podpořili setrvání Jeremyho Corbena v čele strany.
The current state of the Labour party. Four MPs have gone and four have backed Jeremy Corbyn to remain leader pic.twitter.com/dn9rfFmqEY
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Podle Hammonda Británii nic nenutí hned zahájit odchod z EU. Neexistuje podle něj důvod, aby Londýn okamžitě aktivoval článek 50 unijní smlouvy, který se týká vystoupení z Evropské unie. Řekl to v rozhovoru, který poskytl televizi ITV v souvislosti se čtvrtečním referendem, v němž se většina hlasujících Britů vyslovila pro odchod z EU.
"Nic nás nenutí, abychom aktivovali článek 50 v nějaké konkrétní době," uvedl Hammond. "Premiér jasně řekl, že toto bude rozhodnutí, které učiní nový ministerský předseda po převzetí moci," dodal.
Ian Murray, který rezignoval na pozici stínového ministra pro skotské záležitosti, sdělil BBC News, že je za jeho rozhodnutím vyloučení Hilaryho Benna. Labouristé se podle něj musí vymanit ze své "komfortní zóny", pokud chtějí uspět ve volbách. Z výsledku referenda ale nevinní lídra strany, který podle něj dělal pro setrvání v EU mnoho.
UK Labour needs "new leadership" - @IanMurrayMP's resignation letter to @jeremycorbyn https://t.co/slOCKdAHcp pic.twitter.com/OX2dTNAxJU
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 26, 2016
S názorem Sturgeonové nesouhlasí člen skotského parlamentu a zároveň přední expert na britské ústavní právo Adam Tomkins. Ten napsal na Twitteru, že skotský parlament nemá právo veta na rozhodnutí o Brexitu, protože síla jejich parlamentu nepřevyšuje vůli toho britského.
Lots of nonsense on here about Holyrood having power to block or veto Brexit. It has no such power.
— Adam Tomkins MSP (@ProfTomkins) June 26, 2016
Podle Nicole Sturgeonové může skotský parlament vetovat výsledek referenda. Skotská premiérka to řekla v rozhovoru pro BBC. Reagovala tak na výsledek referenda v její zemi, kde se 62% občanů vyslovilo pro setrvání v Unii.
Tisíce Britů, kteří žijí a pracují v zemích Unie nebo do nich často cestují, nyní řeší otázku, jak si zařídit, aby nemuseli stát fronty na hranicích nebo cizinecké policii. Česká republika cizincům umožňuje ponechat si dosavadní občanství, Britové přitom doposud o české občanství velký zájem neměli.
Podle Sky News odstoupil i stínový ministr pro záležitosti Skotska Ian Murray.
Sky sources: Shadow Secretary of Scotland Ian Murray resigns from Corbyn's shadow cabinet https://t.co/PifkqUBDja pic.twitter.com/AeNt920AAp
— Sky News (@SkyNews) June 26, 2016
Prezident Miloš Zeman se obává, že odchod Velké Británie z Evropské unie naruší zónu volného obchodu v unii. V důsledku Brexitu podle něj ochladnou i politické vztahy mezi Británií a EU, protože evropské špičky se budou cítit uražené.
Nedomnívá se, že by z unie odešly další země. Očekává naopak odchod Skotska z Velké Británie. Ztráta Británie podle prezidenta ublíží menším zemím, jejichž vyjednávací pozice v EU se změní k horšímu, protože se dosud mohli opřít o britský postoj. Zeman to řekl v rozhovoru, který televize Prima odvysílala v neděli. Předtočen byl již v pátek.
Dalším politikem, který opouští labouristické vedení, je stínová ministryně pro mládež a otázky registrace voličů Gloria de Piero. „Nevěřím, že můžete straně zajistit vítězství ve volbách, které mohou nastat v řádu několika měsíců,“ řekla podle Guardianu předsedovi strany.
Labour in turmoil: reports emerge that Gloria De Piero is the next shadow minister to resign https://t.co/J9xluO5iQd pic.twitter.com/54n6TMXBOf
— LBC (@LBC) June 26, 2016
"Kritiku si ale nezaslouží masa voličů, není hloupější ani moudřejší než jindy a rozhodnutí jednotlivce je svaté. Za pocit stavu ztroskotání mohou chyby a fauly britských politiků," píše šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold.
Vedení Labouristické strany se tříští. Kromě odchodů dvou stínových ministrů strany, ke kterým by se podle zákulisních informací britských deníků měli přidat další ministři, je hlavním tématem případná rezignace lídra strany Jeremyho Corbyna. K odchodu ho vyzval bývalý stínový ministr Chris Leslie, nebo odstoupivší Hilary Benn. Naopak na jeho podporu se vyslovil třeba bývalý poslanec Chris Williamson, který je dle svých slov šokován tím, že se někteří členové snaží stranu rozvrátit během národní krize.
I am shocked by the conniving behaviour of some Labour MPs at this time of great national uncertainty. Their duty is to unify not to plot.
— Chris Williamson (@ChriswMP) June 26, 2016
Již více než tři miliony Britů podepsaly internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Britští poslanci jsou vzhledem k vysokému počtu signatářů nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch, píše zpravodajský server BBC News.
More than 3 million people have now signed a petition for a 2nd #EUreferendum #petition #brexit pic.twitter.com/qJ48vpnTZ8
— BBC H and W (@bbchw) June 26, 2016
Podle starosty Londýna Sadiqa Khana je důležité, aby v Británii zůstal jednotný trh. „Budu tlačit na vládu, aby zajistila, že jednotný trh bude základním pilířem jednání s EU,“ napsal na Twitteru.
Britain simply must remain within the single market. London is united on this issue #LondonIsOpen pic.twitter.com/wUn6t8oWvE
— Mayor of London (@MayorofLondon) June 26, 2016
„Corbyn je slušný a poctivý muž, ale není to lídr,“ prohlásil v BBC Hilary Benn, který byl ráno odvolán z vedení Labouristické strany. V rozhovoru pro britskou televizi zároveň vyzval Corbyna k rezignaci a potvrdil, že on sám do čela strany kandidovat nebude.
"He's a good and decent man but he is not a leader" - @hilarybennmp on @jeremycorbyn #Marrhttps://t.co/K6pbNn362q https://t.co/Df7P4dYDfi
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) June 26, 2016
"Spojené království, kterého Skoti chtěli být součástí při referendu v roce 2014, již neexistuje," řekla v pořadu BBC skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Dále tak podpořila debaty o tom, že by země nechtěla následovat Velkou Británii při odchodu z EU.
"The UK Scotland voted to remain within doesn't exist any more" - @NicolaSturgeon #MarrShow https://t.co/slOCKdj5NP https://t.co/BHs5Aq6LYF
— BBC News (UK) (@BBCNews) June 26, 2016
V britských médiích se mluví o tom, že by mohla rezignovat až polovina labouristické stínové vlády. Anuskha Asthana z Guardianu tvrdí, že by jako spouštěč mohla zafungovat rezignace Alexanderové, která se ve straně těší větší popularitě kvůli loajálnosti a pragmatičnosti. Podle Roberta Pelsona z ITV News by měli rezignovat ti členové stínové vlády, kteří podpořili loňský návrh na britské bombardování v Sýrii.
So the shadow cabinet members resigning with Hilary Benn are those who voted with him on Syria plus two others. They are calling it Jexit
— Robert Peston (@Peston) June 26, 2016
Nevzpomínám si na právní normu, kterou by Česko navrhlo a Evropská komise ji přijala. Subsidiarita zespoda v EU nefunguje, snad se země EU zamyslí nad tím, že takhle dál nejde pokračovat, řekl ve Velké Británii žijící publicista a překladatel Benjamin Kuras v rozhovoru pro DVTV.
Čtyři velké frakce v Evropském parlamentu chtějí vyzvat britskou vládu, aby už v úterý zahájila jednání o vystoupení z unie, napsal dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Usnesení navržené lidovci, sociálními demokraty, liberály a zelenými by měl parlament schválit v úterý na mimořádném jednání k výsledkům britského referenda o vystoupení z osmadvacítky.
Podle návrhu usnesení je brzký začátek procesu vystoupení z unie nezbytný, aby se zabránilo škodlivé nejistotě a ochránila se integrita unie. Frakce dále zdůrazňují, že není možné vyjednat nové vztahy Británie k unii před ukončením procesu jejího vystoupení.
Jeremy Corbyn neodstoupí. „Rezignace demokraticky zvoleného vůdce, který má silný mandát od členů strany, se nechystá,“ sdělila televizi Sky News kancelář předsedy opoziční Labouristé strany.
Podle Alexanderové nemá Jeremy Corbyn „potřebné kvality k formulování odpovědí, které si země žádá.“ Pokud mají Labouristé uspět v příštích volbách, je podle ní „změna ve vedení nezbytná.“ Sama pak dodala, že rezignaci podávala s těžkým srdcem.
Další odchod ze stínové vlády! Rezignovala stínová ministryně zdravotnictví Heidi Alexanderová.
It is with a heavy heart that I have this morning resigned from the Shadow Cabinet. pic.twitter.com/amBRk30RtR
— Heidi Alexander (@heidi_mp) June 26, 2016
Na Twitteru se zatím ozývají hlasy na podporu Benna. „Člověka, který mohl být dobrým ministrem zahraničí, propustil někdo, kdo nikdy nemohl být předsedou vlády,“ napsal na sociální síti Alastair Campbell.
A man who could actually be a good Foreign Secretary sacked by someone who could never be Prime Minister
— Alastair Campbell (@campbellclaret) June 26, 2016
Začátek jednání o Brexitu může britský premiér David Cameron oznámit Evropské unii i ústně. Může tak učinit například během nadcházejícího summitu, a nemusí do Bruselu posílat formální dopis. Postup, kterým bude moci Británie po referendu zahájit oficiální jednání o svém odchodu z osmadvacítky podle článku 50 unijních smluv, vyjasnil v sobotu mluvčí Evropské rady.
Podle informací politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové dnes ráno rezignovala půlka stínové vlády labouristů. Ta sama přiznala, že se jí informaci zatím nepodařilo potvrdit. Jediným potvrzením odchodem je tak odvolání stínového ministra zahraničí Hilaryho Benna.
Ten v prohlášení po svém odvolání uvedl, že je ve straně cítit „vážné znepokojení nad vedením strany Jeremy Corbynem a jeho schopnostmi vyhrát volby.“ To mu prý sdělil i přes telefon, načež ho Corbyn odvolal.
Just been told half the shadow cabinet to resign this morning
— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) June 26, 2016
Organizátoři kampaně za odchod Británie z Evropské unie pomalu začínají ustupovat od svých klíčových tvrzení, jimiž podpořili tažení proti Bruselu. Napsal to v komentáři britský list The Guardian.
Během kampaně odpůrci evropské integrace protestovali proti přistěhovalcům, volnému pohybu osob a nákladům na britské členství v EU. Jen několik hodin po oznámení výsledků se vůdce protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage distancoval od tvrzení, že 350 milionů liber, jimiž země přispívá do unijní pokladny, může být využito na podporu britského zdravotnictví.
Konzervativní poslanec Daniel Hannan zase připustil, že úroveň přistěhovalectví do Spojeného království může po Brexitu zůstat stejná. "Upřímně řečeno, pokud lidé hlasovali v domnění, že bude nulová imigrace z EU, pak budou zklamáni," řekl Hannan. Tábor odpůrců EU přitom jak následky přistěhovalectví, tak i možnost subvencí do zdravotnictví využíval jako klíčovou součást své kampaně.
"Nechci si ani domýšlet, co všechno by se mohlo stát, kdyby se naplnily obavy, že Brexit je prvním krokem k rozpadu EU, jací lidé by se mohli v některých zemích dostat k moci, jaké dřímající běsy by to mohlo opět probudit k životu," píše ve svém komentáři Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.
Kdo nám teď postaví domy, Kreml slaví po celou noc, předpokládané úspory se už vypařily - tak zní některé z příspěvků na sociální síti twitter s populárním hashtagem #BrexitInFiveWords (Brexit v pěti slovech), který našel po britském referendu o EU odezvu u tisíců přispěvatelů. V něm lidé pomocí pěti slov často satiricky komentují odchod z EU.
#BrexitIn5Words Worst present from Grandma ever!
— Pippin Drill (@PippinDrill) June 25, 2016
Obyvatelé Skotska, kteří před časem sami v referendu rozhodovali o svém setrvání pod britskou vlajkou, neskrývají své obavy z budoucnosti. Podle oslovených podnikatelů se ztíží pracovní podmínky pro zahraniční zaměstnance. O novém referendu na téma setrvání země pod vládou britské královny však nemluví.
Po vítězství Brexitu se štěpí britská opozice. Stínový ministr zahraničí britských labouristů Hilary Benn byl odvolán ze stínové vlády vůdcem Labouristické strany Jeremym Corbynem (na fotce). Corbyn čelí tlaku stranických kolegů, včetně Benna, kvůli svému údajně nedostatečnému boji za setrvání Británie v unii. Dvě členky strany podaly již dříve návrh na hlasování o nedůvěře stranickému vůdci.
Podle zpráv z britského tisku Benn přesvědčoval ostatní stínové ministry, aby rezignovali, pokud by šéf strany Corbyn ignoroval výsledek hlasování o nedůvěře. Corbyn dal už dříve najevo, že odejít z vedení strany nehodlá, na rozdíl od předsedy vlády Davida Camerona.
Řada analytiků v britských médiích prohlásila, že konání druhého referenda nepřichází v úvahu. Uspořádání nového referenda je "vysoce nepravděpodobné", řekl listu The Daily Telegraph přední expert na otázky ústavy Vernon Bogdanor. "Myslím si, že EU nebude chtít dál vyjednávat, považuje toto hlasování za konečné," dodal. "Nemá smysl, aby lidé teď tu petici podepisovali, měli to udělat předtím," konstatoval další politolog John Curtice.
Již více než 2,7 milionu Britů podepsalo internetovou petici, která vyzývá k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii. Britští poslanci jsou vzhledem k vysokému počtu signatářů nuceni alespoň zvážit debatu na toto téma. Podle mnoha politologů ale nemá petice šanci na úspěch, píše dnes zpravodajský server BBC News.
Skotskou nezávislost nyní podporuje 59 procent Skotů. Vyplývá to z průzkumu, který byl proveden po čtvrtečním referendu o členství Británie v Evropské unii, v němž zvítězil Brexit. Skotský list The Sunday Post výsledek zveřejnil na svém twitterovém účtu, aniž uvedl další podrobnosti. Podle průzkumu publikovaného britským listem The Sunday Times si samostatnost Skotska přeje 52 procent skotských voličů.
Skotští voliči v referendu o členství Británie v EU jasně podpořili setrvání země v unii poměrem 62 ku 38 procentům hlasů. Celkově si ale britští voliči odhlasovali odchod z EU poměrem 52 ku 48 procentům hlasů.
Připomeňme si hlavní sobotní události:
- Šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství - tedy Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska - se v Berlíně shodla na tom, že proces odchodu Británie z EU by měl začít co nejdříve. "Respektujeme rozhodnutí Británie o vystoupení z EU, ale požadujeme, aby Evropa byla také respektována," uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.
- Skotsko chystá druhé referendum o nezávislosti. "Kabinet se shodl, že podnikneme kroky pro to, abychom jej uzákonili," řekla premiérka skotského parlamentu a předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeon.
- Britský eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill v souvislosti s rozhodnutím o Brexitu rezignoval na svoji pozici. K odchodu jej vyzvalo několik europoslanců, kteří kritizovali, že by na finanční stabilitu měl dohlížet právě zástupce Británie, která z EU vystoupí. Přímo Hill podle listu The Guardian uvedl, že by nebylo správné zůstat ve funkci, jako by se nic nestalo.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes podrobně sledujeme dění ve Velké Británii, kde voliči ve čtvrtek hlasovali o vystoupení z Evropské unie.