Neumím si představit, že by mí zaměstnanci museli žádat o pracovní povolení, říká skotský podnikatel

Martin Ťopek Martin Ťopek
26. 6. 2016 7:24
Obyvatelé Skotska, kteří před časem sami v referendu rozhodovali o svém setrvání pod britskou vlajkou, neskrývají své obavy z budoucnosti. Podle oslovených podnikatelů se ztíží pracovní podmínky pro zahraniční zaměstnance. O novém referendu na téma setrvání země pod vládou britské královny však nemluví.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | Foto: Thinkstock

Edinburgh, Dundee - Kevin Reid je vydavatel, vysokoškolský pedagog a básník ze skotského Dundee. A momentálně také muž, který nemůže přijít na jméno mladší generaci. Podle něj v hlasování o Brexitu selhali, přestože podle průzkumů právě tato skupina byla spíše pro setrvání Velké Británie v Evropské unii.

"V tomhle šílenství zklamali především mladí lidé. Že budou pro odchod Británie hlasovat starší Angličané, to se víceméně dalo předpokládat - řada z nich má kdesi v podvědomí uloženou ještě onu starou Británii coby globální říši, kde slunce nikdy nezapadá. A mnozí z nich zřejmě doufají, že Brexit ji může alespoň zčásti do této pozice vrátit," říká Reid.

Během vyjednávání nových podmínek se zeměmi stávajícího společenství bude podle Reida ještě chvíli trvat, než obyvatelé pocítí výraznější změny. "Počítám nicméně s tím, že zejména pro mladé lidi bude noční můrou, když budou chtít pracovat v Evropě. A určitě by byla škoda i to, kdyby měli mít horší podmínky mladí lidé z Evropy, kteří chtějí žít a pracovat v Británii," dodal.

Co může od Brexitu očekávat, v tuhle chvíli neví ani Harry Taylor, majitel přepravní společnosti z Fettercairnu. „Samozřejmě si nepřeji žádná omezení, co se pohybu zboží mezi Británií a Unií týká. Naše firma totiž z velké části jezdí právě do Evropy, nejvíc do Holandska a Španělska,“ uvedl.

Záhadou jsou pro něj i budoucí podmínky pro zaměstnance zemí Unie ve Skotsku. Taylor je totiž také spolumajitelem farmy v Laurencekirku.

“V našich provozech pracuje hodně lidí ze střední a východní Evropy. A stejné je to i na farmách po celém Skotsku. Neumím si dost dobře představit, že by museli složitě žádat o pracovní povolení, nebo povolení k pobytu,“ dodává Taylor s tím, že by velká část farmářů po celém Skotsku měla problém udržet své podnikání v provozu.

Nové referendum není na pořadu dne

Odchod Británie z Evropské unie však mezi Skoty zatím příliš nevyvolává debaty o odchodu Skotska z britského království.

"Vůbec nemám tušení, jestli v dohledné době k dalšímu referendu o odchodu Skotska ze Spojeného království vůbec dojde. Dnešní prohlášení premiérky Nicoly Sturgeonové naznačilo, že v nejbližší době nové hlasování o budoucnosti Skotů není na programu dne," říká Allister Hood, podnikatel z Edinburghu.

Domnívá se, že tento stav vydrží minimálně po dobu vyjednávání nových podmínek, což bude podle něj trvat podstatně déle než dva roky uvedené ve smlouvě Unie. "Už dnes jsou slyšet hlasy, že všechna jednání o vystoupení mohou trvat čtyři, pět let i více."

Pro obyvatele Skotska je také důležitou otázkou, kdo bude po Davidu Cameronovi novým britským premiérem. "Pokud jím bude Boris Johnson, zřejmě to bude pěkný paradox. Zatímco teď byl největším propagátorem Brexitu, nové skotské referendum o nezávislosti jen těžko povolí. To jsou ale všechno jenom domněnky a spekulace a teprve čas ukáže, jak to doopravdy bude," míní Hood.

Co si má o nové situaci myslet, neví ani Ann Petrieová, která se narodila v Anglii a posledních dvacet let žije ve Skotsku. „Přiznám se, že v posledním referendu před dvěma lety jsem hlasovala pro setrvání Skotska ve Spojeném království,“ řekla. 

Dodala, že je příliš brzy na to, aby obyvatelé Skotska už dnes dělali nějaké závěry. "Musíme počkat, co se bude dít, co se dozvíme od nové vlády v Londýně a jak bude reagovat naše vláda v Edinburghu,“ říká Petrieová s tím, že ona sama by si přála, aby Skotsko bylo členem Evropské unie i nadále.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy