Neumím si představit, že by mí zaměstnanci museli žádat o pracovní povolení, říká skotský podnikatel

Martin Ťopek Martin Ťopek
26. 6. 2016 7:24
Obyvatelé Skotska, kteří před časem sami v referendu rozhodovali o svém setrvání pod britskou vlajkou, neskrývají své obavy z budoucnosti. Podle oslovených podnikatelů se ztíží pracovní podmínky pro zahraniční zaměstnance. O novém referendu na téma setrvání země pod vládou britské královny však nemluví.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | Foto: Thinkstock

Edinburgh, Dundee - Kevin Reid je vydavatel, vysokoškolský pedagog a básník ze skotského Dundee. A momentálně také muž, který nemůže přijít na jméno mladší generaci. Podle něj v hlasování o Brexitu selhali, přestože podle průzkumů právě tato skupina byla spíše pro setrvání Velké Británie v Evropské unii.

"V tomhle šílenství zklamali především mladí lidé. Že budou pro odchod Británie hlasovat starší Angličané, to se víceméně dalo předpokládat - řada z nich má kdesi v podvědomí uloženou ještě onu starou Británii coby globální říši, kde slunce nikdy nezapadá. A mnozí z nich zřejmě doufají, že Brexit ji může alespoň zčásti do této pozice vrátit," říká Reid.

Během vyjednávání nových podmínek se zeměmi stávajícího společenství bude podle Reida ještě chvíli trvat, než obyvatelé pocítí výraznější změny. "Počítám nicméně s tím, že zejména pro mladé lidi bude noční můrou, když budou chtít pracovat v Evropě. A určitě by byla škoda i to, kdyby měli mít horší podmínky mladí lidé z Evropy, kteří chtějí žít a pracovat v Británii," dodal.

Co může od Brexitu očekávat, v tuhle chvíli neví ani Harry Taylor, majitel přepravní společnosti z Fettercairnu. „Samozřejmě si nepřeji žádná omezení, co se pohybu zboží mezi Británií a Unií týká. Naše firma totiž z velké části jezdí právě do Evropy, nejvíc do Holandska a Španělska,“ uvedl.

Záhadou jsou pro něj i budoucí podmínky pro zaměstnance zemí Unie ve Skotsku. Taylor je totiž také spolumajitelem farmy v Laurencekirku.

“V našich provozech pracuje hodně lidí ze střední a východní Evropy. A stejné je to i na farmách po celém Skotsku. Neumím si dost dobře představit, že by museli složitě žádat o pracovní povolení, nebo povolení k pobytu,“ dodává Taylor s tím, že by velká část farmářů po celém Skotsku měla problém udržet své podnikání v provozu.

Nové referendum není na pořadu dne

Odchod Británie z Evropské unie však mezi Skoty zatím příliš nevyvolává debaty o odchodu Skotska z britského království.

"Vůbec nemám tušení, jestli v dohledné době k dalšímu referendu o odchodu Skotska ze Spojeného království vůbec dojde. Dnešní prohlášení premiérky Nicoly Sturgeonové naznačilo, že v nejbližší době nové hlasování o budoucnosti Skotů není na programu dne," říká Allister Hood, podnikatel z Edinburghu.

Domnívá se, že tento stav vydrží minimálně po dobu vyjednávání nových podmínek, což bude podle něj trvat podstatně déle než dva roky uvedené ve smlouvě Unie. "Už dnes jsou slyšet hlasy, že všechna jednání o vystoupení mohou trvat čtyři, pět let i více."

Pro obyvatele Skotska je také důležitou otázkou, kdo bude po Davidu Cameronovi novým britským premiérem. "Pokud jím bude Boris Johnson, zřejmě to bude pěkný paradox. Zatímco teď byl největším propagátorem Brexitu, nové skotské referendum o nezávislosti jen těžko povolí. To jsou ale všechno jenom domněnky a spekulace a teprve čas ukáže, jak to doopravdy bude," míní Hood.

Co si má o nové situaci myslet, neví ani Ann Petrieová, která se narodila v Anglii a posledních dvacet let žije ve Skotsku. „Přiznám se, že v posledním referendu před dvěma lety jsem hlasovala pro setrvání Skotska ve Spojeném království,“ řekla. 

Dodala, že je příliš brzy na to, aby obyvatelé Skotska už dnes dělali nějaké závěry. "Musíme počkat, co se bude dít, co se dozvíme od nové vlády v Londýně a jak bude reagovat naše vláda v Edinburghu,“ říká Petrieová s tím, že ona sama by si přála, aby Skotsko bylo členem Evropské unie i nadále.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy