Imigranti se teď v Británii cítí jako v pasti, říká Češka žijící deset let v Londýně

Michaela Bartošová Michaela Bartošová
26. 6. 2016 14:50
Mladá Češka Eva McMahon žije a pracuje v Londýně už deset let. Stejně jako pro většinu jejích známých i pro ni je Brexit šokem. Následky pocítila hned v den vyhlášení výsledků referenda. "V mém oboru, personalistice, už vládne trochu chaos," hlásila hned v pátek ráno. Někteří z kandidátů, které coby náborová konzultantka lákala do Velké Británie za prací, se raději rozhodli ukončit přijímací proces. Vadí jim nejistota, která teď v zemi zavládla.
Eva McMahon žije a pracuje v Londýně deset let.
Eva McMahon žije a pracuje v Londýně deset let. | Foto: Eva McMahon archiv

Praha, Londýn - Pochmurná nálada, šok, chaos. Tak popisuje atmosféru v Londýně po referendu o Brexitu mladá Češka Eva Mazuchová, nyní provdaná McMahon. V hlavním městě Velké Británie žije už více než deset let.

Eva je také úspěšná módní blogerka.
Eva je také úspěšná módní blogerka. | Foto: Eva McMahon archiv

Našla si práci ve velké personální agentuře, která vyhledává zaměstnance po celém světě. "Pracuji jako náborový konzultant v oblasti daňového poradenství. Momentálně mám v náborovém procesu dost kandidátů z Evropské unie," prozradila.

Hned v pátek ráno jí ale od nich čekalo několik e-mailů. Co psali?

"Bojí se nejistoty, která po referendu zavládla. Žádají buď přímo o ukončení náborového procesu, anebo chtějí ujištění o své pracovní budoucnosti od potenciálních zaměstnavatelů," popisuje, jak jí nečekaný výsledek hlasování zkomplikoval práci.

Jak sama říká, je obklopena výhradně lidmi, kteří volili Remain (zůstat v EU). Většina z nich si prý stěžuje, že pro Leave (odejít z EU) hlasovali hlavně starší voliči.

"O budoucnosti mladé generace tak rozhodli ti, kteří za deset dvacet let následky Brexitu neponesou," reprodukuje reakce svých kolegů a známých. "I já sama se bojím, jak odchod z EU ovlivní ekonomiku, ceny a podobně," dodává.

I přes nejistou budoucnost se však z Velké Británie stěhovat nehodlá. Je podle ní sice brzy dělat nějaká rozhodnutí, ale už teď začíná uvažovat o britském pasu.

"Asi si ho budu muset zařídit. Jsem tu deset let, tak by neměl být problém ho získat. Ale pokud bych měla být upřímná - chtěla jsem se tomu vyhnout. Spíš to udělám proto, abych mohla v zemi zůstat bez komplikací. Mám tu zajetý život, práci, hypotéku a brzy čekáme s manželem první dítě," vysvětluje své důvody.

Všimla si i další věci: "Je tu spousta lidí, kteří se ve Velké Británii narodili, ale jejich rodiče pocházejí třeba ze Španělska, Řecka... A teď se logicky budou snažit získat dvojí občanství, aby měli i nadále svobodu pohybu po EU," vysvětluje.

Imigranti se prý teď v Británii cítí trochu jako v pasti, dodává Eva McMahon.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy