Zimbabwe je pro Afriku momentem pravdy, říká OSN

gaz, pav
30. 6. 2008 17:37
Šéf OSN: Zvolení Roberta Mugabeho nebylo legitimní
Robert Mugabe na summitu AU v Šarm aš-Šajchu
Robert Mugabe na summitu AU v Šarm aš-Šajchu | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch/Tokio - Ignorovat poslední vývoj v Zimbabwe by bylo pro celý africký kontinent obrovskou chybou. Nastal čas jednat. S takovým poselstvím vystoupila na úvod dnes zahájeného summitu hlav států 53členné Africké unie v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch náměstkyně generálního tajemníka OSN Asha-Rose Migiro.

"Toto je pro vůdce regionu moment pravdy... Generální tajemník vás vyzývá, abyste zmobilizovali podporu pro řešení u jednacího stolu," prohlásila ve svém projevu právnička a diplomatka z Tanzánie, která nastoupila na svůj vysoký post v OSN loni v únoru.

"Jde o největší výzvu regionální stabilitě na jihu Afriky," dodala a znovu vyjádřila jménem světové organizace lítost nad tím, že se páteční volby v Zimbabwe uskutečnily, přestože mezinárodní společenství vyzývalo k jejjich zrušení kvůli vlně násilí, jemuž byli vystaveni především příznivci opozice.

Pan Ki-mun: Volby byly nelegitimní

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun už předtím označil páteční volby v Zimbabwe za nelegitimní.

Šel tak dále než Rada bezpečnosti, která se tomuto výrazu - na popud Jihoafrické republiky, jednoho ze svých nestálých členů - vyhnula.

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki bojoval, podobně jako Mugabe, proti apartheidu a odmítá tvrdý postup vůči zimbabwskému prezidentovi.

"Generální tajemník opakovaně řekl, že neexistovaly podmínky pro svobodné a spravedlivé volby, a pozorovatelé o velice defektním průběhu informovali z přímo místa," citovala agentura AFP Panovu mluvčí Marii Okabeovou.

"Závěr nereflektoval pravou a skutečnou vůli lidu Zimbabwe a jeho výsledek není legitimní."

Generální tajemník OSN je teď v Asii, kam přijel jednat o severokorejském jaderném programu.

Mugabe hledá podporu

Staronový zimbabwský prezident Robert Mugabe se mezitím odebral na summit hlav států Africké unie (AU) do Egypta, kde podle pozorovatelů bude hledat podporu u svých tradičních regionálních spojenců. Ti se za něj v minulosti vždy postavili, i když je Západ vyzýval k zaujetí tvrdého stanoviska vůči jeho režimu.

Robert Mugabe na své inauguraci. V Zimbabwe je u moci od roku 1980
Robert Mugabe na své inauguraci. V Zimbabwe je u moci od roku 1980 | Foto: Reuters

Svou inauguraci uspořádal Mugabe jen několik hodin poté, co byly oznámeny výsledky voleb. Pozval na ni i bývalého kandidáta Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie, ten však přijít odmítl.

Tsvangirai vyhrál první kolo před třemi měsíci, ale z druhého odstoupil poté, co se jeho stoupenci stali terčem teroru milic Mugabeho strany ZANU-PF.

Podle MDC zemřelo nejméně 86 členů opozice a 200 tisíc jich opustilo své domovy.

Strana vyzvala předáky Africké unie, aby na Mugabeho režim uvalili sankce. To se však zřejmě nestane, přestože mnoho afrických států atmosféru, ve které se volby konaly, tvrdě kritizovalo.

Za nelegitimní označil volební proces i Západ.

 

Právě se děje

Další zprávy