Mugabe znovu prezidentem, pořádal volby pro sebe

Reuters, Red zah
29. 6. 2008 16:30
Svět protestuje, má volby za zmanipulované
Robert Mugabe - právě inaugurován do funkce zimbabwského prezidenta.
Robert Mugabe - právě inaugurován do funkce zimbabwského prezidenta. | Foto: Reuters

Harare - Volební komise potvrdila, co bylo už mnoho dní předem jasné. Dosavadní prezident Zimbabwe Robert Mugabe vyhrál prezidentské volby, ve kterých byl jediným kandidátem. Stal se jasným vítězem.

Volby začaly v pátek bez kandidáta opozice, když Morgan Tsvangirai, zastupující opoziční strany MDC, odstoupil.

Zmanipulované hlasování mezinárodní společenství ostře kritizovalo.

Inaugurace staronového prezidenta Mugabeho, který zemi vládne už osmadvacet let, probíhala kolem třetí hodiny odpoledne středoevropského času. Při tom pozvánky na jmenování prezidenta byly rozeslány dopředu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj. Oficiální výsledky voleb v tu dobu však ještě nebyly zveřejněny.

Americký prezident George Bush volby v Zimbabwe odsoudil. "Mugabeho režim podváděl," řekl Bush a dodal, že Spojené státy uvalí na Zimbabwe nové sankce. Bush čeká, že jej podpoří Rada bezpečnosti OSN.

Pro mezinárodní intervenci se v nedělním interview pro BBC vyjádřil i jihoafrický arcibiskup, nositel Nobelovy ceny, Desmond Tutu. Vyzval Africkou unii k bojkotu Mugabeho vlády. "Krize musí být vyřešena rychle, myslím, že je možno argumentovat ve prospěch vyslání mezinárodních sil, které by nastolily mír," řekl Tutu televizní stanici BBC.

Od sankcí naopak západní politiky zrazují hlavy afrických států, které se v pondělí sejdou na summitu Africké unie v Egyptě.

Pozorovatelé: Zopakujte volby

Na jasné vítězství Mugabeho ukazovaly už předběžné výsledky: Podle nich hlava státu drtivě porazila kandidáta opoziční strany MDC Morgana Tsvangiraie.

Čtěte více: Hlasy sečteny. Zimbabwe očekává diktátorův teror

Věc však měla jeden háček - Tsvangirai již před několika dny oznámil, že z voleb odstupuje. Volební komise však přesto jeho jméno na lístcích nechala.

Tsvangirai druhé kolo bojkotoval kvůli předvolebnímu násilí. Podle něj rukama Mugabeho válečných veteránů a mladých milicionářů zahynulo 86 stoupenců opozice a 200 tisíc jich muselo opustit domovy.

Afričtí pozorovatelé v neděli označili volby v Zimbabwe za nesvobodné a neférové. "Současná atmosféra v zemi ani nedává podmínky k svobodným, férovým a demokratickým volbám," poznamenal šéf pozorovatelského týmu Panafrického parlamentu Marwick Khumalo. Pozorovatelé si myslí, že by Zimbabwe mělo prezidentské volby opakovat.

Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala summit Africké unie, aby proti Mugabeho režimu přijal sankce a označila ho za nelegitimní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy