Hlasy sečteny. Zimbabwe očekává diktátorův teror

Roman Gazdík
28. 6. 2008 18:48
Mugabeho milice budou kontrolovat, zda lidé volili
Shromáždění stoupenců vládní strany ZANU-PF. Opozice vládnout nikdy nebude, říká prezident Mugabe
Shromáždění stoupenců vládní strany ZANU-PF. Opozice vládnout nikdy nebude, říká prezident Mugabe | Foto: Reuters

Harare - Zimbabwe se připravuje na vlnu povolebního teroru. Jeho čtyřiaosmdesátiletý vládce a jediný kandidát druhého kola prezidentských voleb Robert Mugabe se chystá zaútočit na členy opozice.

Mugabeho milice chtějí kontrolovat, jestli lidé skutečně šli k pátečním volbám, nebo zda naopak uposlechli výzvy opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) a zůstali doma.

Podle zdrojů z vlády citovaných agenturou Reuters předběžné výsledky ze dvou třetin volebních místností ukazují, že Mugabe drtivě porazil kandidáta MDC Morgana Tsvangiraie.

Věc má však jeden háček - Tsvangirai již před několika dny oznámil, že z voleb odstupuje. Volební komise však přesto jeho jméno na lístcích nechala.

Podtrženo, sečteno

Ta tentokrát pracovala mnohem rychleji než při prvním kole před třemi měsíci, které nakonec Tsvangirai vyhrál. Tehdy byly výsledky týdny znovu a znovu "přepočítávány". Nyní šlo vše snadněji a komise již oznámila, že jsou sečteny, zbývá je pouze ověřit.

Odstoupivší kandidát MDC Tsvangirai se bojí o svůj život. Ukrývá se na holandské ambasádě
Odstoupivší kandidát MDC Tsvangirai se bojí o svůj život. Ukrývá se na holandské ambasádě | Foto: Reuters

MDC nyní tlačí na politiky z Africké unie (AU), aby na Mugabeho režim uvalili sankce, to se ale podle vyjádření představitelů unie nestane. Plán na zavedení dalších sankcí dnes naopak oznámil americký prezident George Bush.

Summitu AU, který se koná v pondělí v egyptském Šarm as Šajchu se zúčastní i sám Mugabe, který se podle vládních úředníků v neděli pravděpodobně prohlásí vítězem.

"Pokud budou oficiální výsledky zveřejněny dnes, jak všichni doufáme, jsou zde znamení, že se inaugurace (staronového prezidenta) uskuteční zítra," řekl Reuters nejmenovaný zdroj z vlády.

Neregulérní volby

Jeho protikandidát Tsvangirai druhé kolo bojkotoval kvůli předvolebnímu násilí. Podle něj rukama Mugabeho válečných veteránů a mladých milicionářů zahynulo 86 stoupenců opozice a 200 tisíc jich muselo opustit domovy.

"To, co se nyní děje, nejsou volby, je to cvičení v masovém zastrašování, kdy jsou lidé po celé zemi nuceni volit," komentoval páteční hlasování na tiskové konferenci Tsvangirai.

Teror však nemá ustat. Každý, kdo volil, totiž musel namočit svůj prst do červeného inkoustu a provládní milice nyní chtějí obcházet domovy Zimbabwanů a "Operací rudý prst" kontrolovat, zda skutečně hlasovali.

Regulérnost voleb odmítly všechny západní a mnoho afrických států. Stejně tak i Rada bezpečnosti OSN.

"Největší volební účast v historii"

Už v pátek podobná "kolečka" přitom příslušníci milic absolvovali - bušili na dveře a nutili lidi dostavit se k urnám. Na mnoha místech podle opozice museli voliči oznamovat čísla svých hlasovacích lístků a identifikovat se.

Podle volebních pozorovatelů ze Zimbabwe i dalších afrických států byla účast při hlasování nízká. Státní list Herald ji však označil „za největší, kterou kdy Zimbabwe měla".


 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy