Zimbabwe blízko dohodě. Tsvangirai má být premiér

mih, Reuters
6. 8. 2008 9:55
Jednání vlády s opozicí o rozdělení moci pokračují
Moran Tsvangirai
Moran Tsvangirai | Foto: Reuters

Johannesburg - Vláda a opozice v Zimbabwe jsou blízko dohody o rozdělení moci. V úterý o tom informoval tisk v sousední Jihoafrické republice a ve středu také britský deník The Independent.

Zpráva v deníku The Star citovala nejmenovaný důvěryhodný zdroj, podle nějž by se vůdce opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgan Tsvangirai mohl stát novým premiérem. Šlo by o nově vytvořenou funkci. Dosud totiž vládní kabinet řídil přímo prezident.

Podobné řešení ukončilo před půl rokem také krizi ve východoafrické Keni.

Čtěte také: V Keni půl roku po krizi přibylo dětských prostitutek

"Nyní se jednání zaměří na podrobnosti," citují jihoafrické noviny zmiňovaný zdroj. "Zatím není jasné, jak dlouho to ještě bude trvat. Ale dohoda není vůbec daleko."

Robert Mugabe
Robert Mugabe | Foto: Reuters

O pokroku v jednání v Zimbabwe ve středu informoval také britský deník The Independent. I podle jeho informací se jedná o možnosti, že by se vůdce opozice Morgan Tsvangirai stal premiérem a dovedl zemi k novým volbám, jejichž datum zatím nebylo stanoveno. 

Zároveň by Robert Mugabe zůstal formálně v čele země a doživotně by byl nazýván "prezidentem zakladatelem", jeho role by však měla zůstat spíše ceremoniální.

Čtěte také: Mugabeho příběh: Od tolerantního hrdiny k tyranovi

Asi padesátistránkový návrh dohody nyní koluje mezi vyjednavači obou stran. 

Zimbabwská vláda ani opozice probíhající jednání oficiálně nekomentují.

Tlak zvenčí

Obě strany jsou pod silným mezinárodním tlakem, a to včetně představitelů afrických zemí, aby krizi co nejdříve vyřešily.

Opozice dosud požadovala vypsání nových, demokratických voleb. Úřadující prezident Robert Mugabe to odmítal stejně jako svůj odchod z funkce.

Foto: Aktuálně.cz

Vládnoucí strana ZANU-PF přistoupila k jednání o rozdělení moci před dvěma týdny poté, co byl Mugabe opětovně zvolen za prezidenta v kritizovaném červnovém druhém kole prezidentských voleb. Opoziční vůdce Tsvangirai, který vyhrál březnové první kolo, se klání neúčastnil na protest proti údajnému terorizování přívrženců strany MDC.

Robert Mugabe dovedl během 24 let své vlády kdysi relativně prosperující zemi do ekonomické krize, kdy se například inflace pohybuje okolo 2 milionů procent a zemi opustila odhadem už třetina obyvatel.

Čtěte také: Zimbabwe chce zkrotit inflaci, škrtne nuly na bankovkách

Vyjednávací týmy se rozšiřují

Jednání i nyní zprostředkovává prezident JAR Thabo Mbeki. Jeho předchozí snaha o "tichou diplomacii" přitom nevedla k žádným výsledkům.

V úterý rovněž zimbabwský deník Herald informoval , že obě strany souhlasily s rozšířením vyjednávacích týmů. Jeden z představitelů vládní strany to v zimbabwském tisku označil za "dobré znamení".

Minulý týden byla jednání na několik dní přerušena. Původně si obě strany stanovily jako termín, do kterého se měly dohodnout, toto pondělí. Později však jejich představitelé uvedli, že termín možného uzavření dohody je "flexibilní".

Čtěte také:

 

Právě se děje

Další zprávy