V Keni půl roku po krizi přibylo dětských prostitutek

mih
5. 8. 2008 12:02
Dívky se prodávají, aby pomohly uživit své rodiny
Násilnosti v Keni před půl rokem vyhnaly z domovů přes 250 tisíc lidí
Násilnosti v Keni před půl rokem vyhnaly z domovů přes 250 tisíc lidí | Foto: Reuters

Eldoret - Loni touto dobou Janet Kimaniová ze západokeňského města Eldoret trávila svá dopoledne ve škole a večery dohadováním se svými bratry, co budou sledovat v televizi. Nyní každý den za pár dolarů na hodinu prodává své tělo.

„Holek je teď na ulici opravdu hodně," řekla čtrnáctiletá Janet, jejíž rodiště se před několika měsíci zmítalo ve vlně násilností. Dnes je v Eldoretu na vzestupu prostituce a sexuální vykořisťování.

Jaká je situace ve východoafrické Keni půl roku po vážné politické krizi, během níž bylo zabito více než 1000 lidí a statisíce lidí utekly ze svých domovů, popisuje ve své reportáži tisková agentura AP.

Prostituce živí celou rodinu

Následky několikaměsíční krize jsou patrné dodnes. Během ní musely desetitisíce dětí přestat chodit do školy, řada lidí se ocitla bez finančních prostředků. Tisíce z uprchlíků se dosud nevrátily do svých původních domovů.

Čtěte také
Autor fotografie: Aktuálně.cz

A řada dětí už do školy znovu chodit nezačala: rodiče nemají na školné peníze a děti se musejí podílet na živení rodiny.

Janet žila měsíce v uprchlickém táboře v Eldoretu. Až si jednou povšimla, že její kamarádka z tábora, Nyambura, má vždycky víc jídla a lepší šaty. Pak jí Nyambura poradila, aby se začala živit prostitucí.

Rodina zoufale potřebovala peníze a za první dolary z prostituce Janet nakoupila jídlo pro rodiče a svých šest sourozenců žijících v táboře. "Když to jde dobře, vydělám si za den skoro 40 dolarů tím, že se vyspím s pěti nebo šesti muži," říká Janet.

V zemi se pro takové, jako je Janet, vžil pojem "dívky soumraku". Prostitutek přibylo nejvíc právě v oblastech, kterými před půl rokem zmítalo násilí.

Představitelé vlády se navíc obávají, že nárůst prostituce narušuje úsilí v boji s epidemií viru HIV. Samy dívky přiznávají, že se zákazníky často souloží bez kondomů.

Prezident Mwai Kibaki a opoziční vůdce Raila Odinga podepsali dohodu 28. února
Prezident Mwai Kibaki a opoziční vůdce Raila Odinga podepsali dohodu 28. února | Foto: Reuters

Dalším přetrvávajícím problémem Keni zůstává rozvrácená ekonomika - do země například přestali ve velkém jezdit turisté, kteří dříve významným dílem přispívali zdejší ekonomice.

Řešení krize - vzor pro Zimbabwe?

Krize v Keni začala na konci prosince loňského roku po volbách, jejichž výsledky opozice označila za zfalšované. Následovala vlna násilností, často etnicky motivovaných.

Krizi ukončila až politická dohoda na konci února. Prezident Mwai Kibaki a vůdce opozice Raila Odinga se za přispění bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana shodli na rozdělení moci, přičemž Odinga se stal premiérem.

Čtěte podrobnosti: Keňa má vládu národní jednoty. Krize je u konce

Vláda národní jednoty zatím funguje.

O podobné řešení krize v Zimbabwe, kde pokračují jednání o rozdělení moci mezi opozičním vůdcem Morganem Tsvangiraiem a prezidentem Robertem Mugabem, se nyní snaží z pověření zemí v regionu jihoafrický prezident Thabo Mbeki.

Čtěte také: Zimbabwská vláda jedná s opozicí

 

Právě se děje

Další zprávy