Mugabeho příběh: Od tolerantního hrdiny k tyranovi

man
3. 7. 2008 9:12
Jak se prezident Zimbabwe proměnil za 28 let vlády
Mugabe na zasedání Africké unie v Egyptě. I přes výzvy některých státníků k jeho bojkotu "vyvázl" bez problémů.
Mugabe na zasedání Africké unie v Egyptě. I přes výzvy některých státníků k jeho bojkotu "vyvázl" bez problémů. | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch/Brusel - Zimbabwané, kteří mají už plné zuby Roberta Mugabeho, se po skončeném summitu Africké unie v Egyptě zřejmě musejí smířit s dalšími několika lety jeho vlády.

Je pravda, že na summitu zazněly výzvy k izolaci Mugabeho, k vytvoření vlády národní jednoty nebo k novým volbám. Hlavní postava, která má na situaci v zemi největší vliv, se ale čtyřiaosmdesátiletého prezidenta opět zastala.

Jihoafrický prezident Thabo Mbeki prohlásil, že okolní svět nemůže vnutit Zimbabwe žádné řešení. A Evropskou unii kritizoval za to, že jednostranně podporuje Mugabeho rivala, předáka ozpozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie.

EU na Mugabeho nemá páky

Jedině společný postup afrických státníků zřejmě mohl Mugabeho zastavit. Nestalo se.

Život Roberta Mugabeho
Autor fotografie: Reuters

Život Roberta Mugabeho

  • 1924 - narozen v Jižní Rhodésii
  • 50. léta - pracoval jako učitel i v Zambii a Ghaně
  • 1963 - připojil se k odboji proti vládě bělošské menšiny
  • 1964 - odsouzen k deseti letům vězení
  • 1979 - bělošská vláda uzavřela po letech války s povstalci mírovou dohodu. Moc přešla do rukou černošské většiny. V prosinci byl Mugabe vítán davy jako hrdina
  • 1980 až 1987 - byl premiérem a umožnil bílým osadníkům, aby v zemi zůstali
  • 1987 - změnil ústavu a stal se prezidentem
  • 2000 - začalo vyhánění bílých farmářů a přerozdělování půdy
  • 2002 - lidé vyjadřují stále větší nespokojenost s Mugabem, ten ale ve volbách poráží kandidáta opozice Morgana Tsvangiraie. EU a USA zakázaly vstup Mugabemu na svá území
  • 2006 - hospodářská sitauce země se prudce zhoršuje. Zavládl nedostatek potravin. Inflace přesáhla tisíc procent, velké výpadky elektřiny
  • 2008 - Přes protesty doma i v zahraničí je Mugabe znovu zvolen prezidentem. Tsvangirai odstoupil z druhého kola kvůli zastrašování a bití svých stoupenců

Opozice oznámila, že je ochotná přistoupit na dialog s Mugabem, ale jen v případě, že rozhovory vyústí v nové prezidentské volby. Takové, při nichž nebudou stoupenci opozice zastrašování, biti, znásilňováni a zabíjeni.

Dále čtěte: Zimbabwe je pro Afriku momentem pravdy, říká OSN

USA navrhují Radě bezpečnosti OSN, aby uvalila na Mugabeho a šéfa zimbabwské centrální banky zákaz cestování a aby nařídila zmrazení jejich kont.

Evropská unie požaduje, aby v nové vládě byl Tsvangirai, a vyhrožuje Mugabemu novými sankcemi. Ty ale na změnu nebudou stačit.

Robert Mugabe tak začíná útočit na rekord. Rozhodující vliv v zemi má totiž už osmadvacet let. V roce 1980 se stal premiérem, o sedm let později po změně ústavy prezidentem. Nový mandát mu vyprší v roce 2013, kdy mu bude už devětaosmdesát.

Deset let ve vězení

Jen málo afrických diktátorů se drží u moci déle. Pouze Muammar Kaddáfí v Libyi (od roku 1969), Macias Nguema v Rovníkové Guineji (od roku 1979) a Eduardo Dos Santos v Angole (rovněž od roku 1979).

Astronomická hyperinflace, zničené zemědělství, prázdné obchody a miliony zimbabwských uprchlíků v okolních zemích rámují poslední roky vlády Mugabeho. Stárnoucí diktátor přitom kdysi býval pro mnoho Afričanů hrdinou.

Od šedesátých let bojoval proti vládě apartheidu v tehdejší Rhodésii. Režim bělošské menšinové vlády Iana Smithe jej poslal na deset let za mříže. Později se Mugabe postavil do čela povstalců.

Soužití, ne pomsta

Ačkoliv jej běloši líčili jako krvežíznivého marxistu a rasistu nenávidějícího bělochy, po podpisu mírové dohody v roce 1979 celý svět překvapil.

Odmítl mstu, vyzval poražené bělochy, aby zůstali, a černochy, aby jim odpustili. Země si změnila jméno z Rhodésie na Zimbabwe a v osmdesátých letech fungovala na africké poměry poměrně dobře. Zdálo se, že rasové problémy jsou minulostí.

Výjimkou byly nepokoje na jihu země, které brzy přerostly ve srážky dvou největších kmenů: Šonů a Ndebelů. Sám Mugabe patří k Šonům a na jeho příkaz armáda postřílela na dvacet tisíc Ndebelů.

Běloši nakonec museli pryč

Sklony k autoritářství, masírování vlastního ega a nenávist k bělochům se u bývalého absolventa jezuitské školy (a údajně praktikujícího katolíka) začaly projevovat o desetiletí později.

Foto: Aktuálně.cz

Vrcholem byla kampaň proti bílým farmářům. Mnozí zemi opustili. Nepodařilo se obnovit například produkci tabáku, která držela ekonomiku země dlouho nad vodou.

I černošská populace postupně ztrácela v Mugabeho důvěru, což se poprvé ukázalo ve volbách v roce 2002, kdy Mugabe porazil poprvé Tsvangiraie. Podle řady pozorovatelů ale bylo už toto hlasování zmanipulované.

Muž, který kdysi svět ohromil tolerancí a výzvami k usmíření, dnes mnohé šokuje a znechucuje pravým opakem. 

 

Právě se děje

Další zprávy