Londýn – Přes dvě miliardy obyvatel Afriky a Asie jsou v nebezpečí kvůli epidemii viru zika, který způsobuje vývojovou poruchu mozků lidských plodů. Nejnáchylnější k přenosu jsou lidé v Indii, Indonésii a Nigérii, vyplývá ze studie odborníků, kterou zveřejnil britský odborný časopis The Lancet.
"Dopad viru zika na lidskou populaci bude hodně záležet na schopnosti země zareagovat na možné propuknutí epidemie," řekl BBC jeden z autorů studie Kamran Khan.
Studie se opírá zejména o počty lidí, kteří vycestovali z Latinské Ameriky do zemí Afriky a Asie.
Vědci rovněž zjišťovali množství komárů druhu Aedes aegypti na obou kontinentech a klima v jednotlivých oblastech.
Rizikové oblasti
Nejvyšší riziko nákazy hrozí v Indii, Indonésii a Nigérii, kam z oblastí postižených virem zika měsíčně zamíří až 5000 lidí.
Odborníci ale zároveň přiznávají, že v některých oblastech by už lidé mohli být vůči viru imunní, což by vedlo ke snížení potenciální hrozby.
Varování platí rovněž pro obyvatele Filipín, Vietnamu, Pákistánu a Bangladéše, a to kvůli omezeným zdrojům ve zdravotnictví.
"Virus zika nám bohužel připomíná, že ve světě panují velké nerovnosti v oblasti zdraví, a teprve až se s těmito rozdíly popereme, budeme schopni se proti virovým epidemiím bránit," vysvětlil virolog Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity.
Stav nouze trvá
S virem zika zápasí také Singapur, který ohlásil dalších 38 nových nákaz. Podle singapurských úřadu tak v zemi onemocnělo už celkem 189 lidí včetně dvou těhotných žen. Informovala o tom agentura Reuters.
Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli viru prodloužil celosvětový stav nouze. Rovněž naléhá na generálního ředitele WHO, aby přišel s odpovídajícím plánem, který zajistí dlouhodobou a koordinovanou odpověď na onemocnění.
Zároveň ale krizový výbor zopakoval předchozí doporučení, že by neměla být zavedena žádná generální omezení na cestování a obchod se zeměmi a oblastmi s výskytem viru zika včetně měst v Brazílii, kde 7. září odstartují paralympijské hry.