Svět se viru zika jen tak nezbaví. Dospělí komáři ho přenášejí i na svá vajíčka

Adéla Očenášková
30. 8. 2016 21:35
Laboratorní průzkum ukázal, že se v průměru na každé jedno komáří vajíčko z 290 přenesl virus zika od dospělého komára. Zjištění tak vědcům a lékařům postavilo do cesty další komplikaci.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika.
Komár Aedes aegypti, který přenáší virus zika. | Foto: Reuters

Washington – Dospělé samičky komárů mohou přenášet virus zika i na své potomky. Objev amerických vědců, o kterém informovala agentura Reuters, tak zvyšuje potřebu co nejrychleji nalézt pesticidy, které by zabily jak dospělé komáry, tak jejich vajíčka.

Laboratorní vědci pomocí injekce nakazili komáry virem zika. Hmyz pak během týdne nakladl vajíčka, o která se vědci starali, dokud se nevylíhla v dospělé jedince. Po vylíhnutí vyšlo najevo, že zika byla přítomna vždy v průměru u každého 290. čerstvě dospělého komára.

"Ten poměr se možná může zdát nízký, ale když zvážíte počet komárů Aedes aegypti v tropických a městských oblastech, jde o poměrně vysoké číslo, které znamená přetrvání viru i v případě, že budou infikovaní dospělí komáři zabiti," upozorňuje Robert Tesh, jeden z autorů studie.

Virus zika se tak chová obdobně jako jiné komáří nákazy, které taktéž napadají vajíčka. Jde například o horečku dengue nebo žlutou zimnici.

Voda a komáří vajíčka – riziková kombinace

Podle něj tak bude mnohem těžší dostat virus pod kontrolu. "Postřikování napadá dospělé komáry, ale ve většině případů nevyhubí nevyvinuté formy hmyzu – vajíčka a larvy," vysvětluje a dodává, že nyní chtějí vědci dokázat, že komáři přenášejí ziku na vajíčka také ve volné přírodě.

Co je mikrocefalie

Guilherme Soares Amorim. Dvouměsíční dítě s mikrocefalií.

Mikrocefalie je nervová vývojová porucha způsobující předčasné ukončení růstu mozku. U narozených dětí se projevuje malým obvodem lebky a zakrněným mozkem. Onemocnění je často spojeno s tělesnými a duševními poruchami.

Souvislost s nákazou virem zika doposud není oficiálně potvrzena, podle prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) však existuje "silné podezření". Vyplývá to ze zvýšeného výskytu onemocnění v zemích, kde se virus objevil.

Komáři druhu Aedes aegypti, kteří závažné onemocnění šíří, mají vajíčka položená v malých barelech či sudech s vodou. Když se voda vylije, vajíčka se drží v kruhu vodní linie. Tam zůstanou v nečinnosti až do dalšího deště, během kterého se vylíhnou, popisují odborníci. Ti proto doporučují majitelům domů, aby se jakýchkoliv nádob s vodou raději zbavili a také je důkladně vyčistili. Eliminují tak výskyt vajíček a larev.

Virus zika představuje nebezpečí především pro těhotné ženy, u kterých způsobuje poruchu zvanou mikrocefalie, tedy zakrnění mozku u lidského plodu.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může způsobit také takzvaný Guillainův-Barrého syndrom (GBS), vzácné neurologické onemocnění, jež vede k dočasnému ochrnutí u dospělých.

Epidemie ziky trvá zhruba rok. První výskyt onemocnění byl zaznamenán v Brazílii, kde se doposud objevilo asi 1800 případů mikrocefalie. Virus se pak rychle rozšířil napříč celou Latinskou Amerikou.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy