El Ram (Keňa) - Kočovný život často svádí k romantickým představám. Ani u nomádů ze severovýchodní Keni, žijícím mezi opuštěnými termitišti, které jako prsty vyrůstají z rezavě zbarvené země a ukazují na oblohu bez mraků, to není jinak.
Po mnohá staletí tyto muslimské kmeny potulovaly po vyprahlé pustině v neustávající honbě za pastvinami a vodou. Často dokonce zapomínaly, že už jsou za hranicemi v Somálsku nebo Etiopii.
Tyto kmeny opomíjela jak bývalá britská koloniální správa, tak současná vláda v Nairobi. Teď navíc čelí chudobě, ekologické a potravinové krizi.
Nomádi jsou nejzranitelnější skupinou obyvatel v této největší východoafrické ekonomice, kde se plošný příjem na osobu pohybuje okolo 9000 korun.
V El Ramu, izolované osadě 80 kilometrů od somálských hranic, nomádi přežívají v úzkém propojení s lokálními, ale i globálními trhy a v závislosti na politických machinacích ve vzdáleném Nairobi. Vydělávají malé peníze z prodeje mléka, případně dobytka.
Boje o dobytek i vodu
Se zvyšující se cenou základních potravin ve světě se však jejich možnosti nákupu snižují. Stejně, jako je tomu u ostatních Afričanů.
Obyvatelé El Ramu jsou také nepřímo postiženi násilnostmi, které vypukly po sporných prosincových volbách.
Během nich zahynulo více než 1.200 lidí a 300.000 muselo opustit své domovy. Krize se přenesla také na kmenovou úroveň.
Boje o vodu, dobytek i pastviny sužují tento kus vzdálené země bez zákonů, kde kočovníci a honáci dobytka nosí samopaly a další zbraně.
Pro obyvatele El Ramu, přímo závislých na potravinové pomoci, politická krize znamená, že zdroj pomoci vyschl a ceny na trhu rapidně vylétly vzhůru. "Od té doby, co propuklo násilí, žádné neziskové organizace nedistribují jídlo," říká vesničan Mohammed Jakub.
Čtěte více o potravinové krizi: Nepokoje v desítkách zemí. Kvůli zdražování jídla
Po volbách přestaly přijíždět kamiony vezoucí pomoc i zboží z přístavu v Mombase. To způsobilo náhlý nedostatek jídla i paliva v celé východní Africe.
Vysídlení farmářů v zemědělském regionu západní Keni během setby a špatná předpověď počasí s velkými suchy navíc znamená jediné - špatnou sklizeň.
Na jídlo na tržištích Jakub nemá peníze. Posazený na rozviklané židli, která při sobě drží jen díky svázaným roztřepeným pytlům na zrní, odlévá čaj ze staré lahve. Jeho osm dětí si hraje kolem něj.
"Kilogram poša (kukuřičné mouky) stojí 90 šilinků (asi 23 korun). Stávala 50 - lidé hladoví," říká.
Chudí dají za jídlo 80 procent příjmů
Chudé rodiny po celém světě utratí podle Světové banky 80 procent svého příjmu pouze za jídlo a jsou obzvláště zranitelné, pokud prudce vzrostou ceny potravin.
V dubnu navštívil Keňu Josette Sheeran, ředitel Potravinového programu OSN. Uvedl, že za zvyšujícími se cenami stojí klesající zemědělská produkce, výkyvy počasí, vyšší spotřeba masa v Asii, pěstování biopaliv a hromadění potravinových zásob.
V Keni vzrostla inflace z 21,8 procenta v březnu na 26,6 procenta v dubnu. Může za to prudký vzrůst cen základních potravin a paliv. Ten rozpoutal v afrických zemích - od Somálska na východě, přes Kamerun až po Senegal na západě - násilnosti a demonstrace.
Pastevci totiž musejí prodat více dobytka, aby si za něj koupili méně jídla.
Mnoho pastevců se po drastickém suchu v roce 2005 seskupilo do větších skupin. Jenže tento trend způsobuje, že množství dobytka pastviny brzy spase, a lidé si tak mnohem častěji musejí hledat nový domov s vodním zdrojem, což je v období sucha problém.
Často jsou proto závislí právě na potravinové pomoci.
Jakub ukazuje svou holí směrem k otevřeným dveřím, kudy právě prošla vyzáblá kráva. "Od té doby, co minulý týden začalo pršet, dobytek znovu nabývá na síle," říká. Vzápětí ale dodává: Stav dobytka je velmi žalostný, což způsobuje potíže při jeho prodeji.
"Když přihlédneme ke každým rokem se zhoršujícímu suchu, myslím, že náš dobytek, tedy naše živobytí, zanikne," říká.
Jeho úvahy náhle přeruší pípání čínské imitace hodinek Casio. Upozorňuje Jakuba, že je čas na modlitbu. V nejasném světle jeho blátěné chýše líbá udusanou červenou zem, zahřátou od chodidel jeho dětí.