Zemřela Bretagne. Poslední pes-záchranář, který po 11. září prohledával trosky Dvojčat

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 6. 2016 19:25
V roce 2001 – po teroristických útocích v USA – byly fenka zlatého retrívra Bretagne a její majitelka Denise Corlissová čerstvými absolventkami záchranářského výcviku. Nasazení v New Yorku bylo jejich prvním pracovním úkolem. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny okolo 12 hodin denně. Na její poslední cestu - do texaské zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital - se s ní přišli rozloučit záchranáři i hasiči. Psů jako Bretagne na Ground Zero pracovalo několik set.
Foto: NYPD

Austin - Hasiči a záchranáři z okresu Harris v americkém Texasu stojí v řadě u silnice. Podél nich pomalým krokem prochází cvičitelka a její šestnáctiletý zlatý retrívr, fenka Bretagne (čti Brittanny).

Do té doby zřejmě poslední známý žijící záchranářský pes, který se v týdnech po 11. září 2001 účastnil vyprošťovacích prací na Ground Zero v New Yorku.

Tehdy se jich tam vystřídalo údajně až kolo tří set.

S psovodkou Denise Corlissovou ji v pondělí čekala poslední cesta, na injekci do zvířecí nemocnice Fairfield Animal Hospital. A hasiči a záchranáři se s ní přišli rozloučit.

"Včera v noci byla opravdu nervózní, chtěla být jen se mnou," řekla v pondělí serveru Today Corlissová. "Tak jsem si lehla vedle ní. Když mě cítila, uklidnila se a usnula. Spaly jsme tak celou noc."

Zasloužené stáří Bretagne, která celý život tvrdě dřela po boku své majitelky, psa postupně zpomalilo - až došlo na rozhodnutí nechat ji uspat. Její tělo pak z nemocnice vynesli překryté americkou vlajkou, popisuje server CNN.

Čerstvý absolvent na Ground Zero

V roce 2001 - po teroristických útocích v USA - byly Bretagne a Denise teprve čerstvými absolventkami výcvikového centra Disaster City. Newyorské Ground Zero bylo jejich první pracovní nasazení. V sutinách na Manhattanu, kde padla Dvojčata Světového obchodního centra, pracovaly po dva týdny. Okolo 12 hodin denně.

Žádného přeživšího ale nenašly. Stovky týmů z celého světa jich v troskách dohromady objevily jenom dvě desítky. Zato mrtvých bylo přes 2600, včetně několika stovek hasičů a policistů.

Pomoc a psychickou podporu tak potřebovali i sami záchranáři. "Psi dokážou utěšit, dnes už mi to dává smysl. Tenkrát jsem to nečekala," vypráví Denise Corlissová s tím, že v těžkých týdnech za její fenkou docházeli lidé i jen proto, aby si ji pohladili a svěřili se. Bretagne tak vyslechla spoustu příběhů o ztracených přátelích, pohřešovaných kolezích a nalezených obětech.

Štěně s ostrými lokty

Kromě tragédie z 11. září Bretagne pracovala i na řadě dalších rozsáhlých neštěstí. Prošla si i hurikány Katrina a Rita. I přes výcvik se o ni její majitelka ve vyhrocených situacích nikdy nepřestala bát.

"Stále byly chvíle, kdy jsem zadržela dech a říkala si: ´Doufám, že to zvládne. Snad je v pořádku,´" řekla serveru CNN.

Bretagne byla k výcviku vybrána už jako štěně. Od malička měla ostré lokty i odvahu. "To průbojné chování jí pomohlo stát se vytrvalým psem, který se nevzdává a kterého jsem později potřebovala," doplňuje Bretagnina majitelka.

Zlatý retrívr svůj texaský zásahový záchranný tým opustil v roce 2009 a pracoval na místní požární stanici. Když šla o několik let později fenka do důchodu, pomáhala i nadále. Malým dětem, stydícím se před spolužáky, nahlas číst. Stejně jako v roce 2001 ukázala, že dokáže naslouchat příběhům.

 

Právě se děje

Další zprávy