Zemřel morální hlas naší doby, napsal Obama. Svět truchlí nad odchodem Elieho Wiesela

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2016 16:15
Světoví státníci projevují soustrast nad sobotním úmrtím nositele Nobelovy ceny míru a spisovatele Elieho Wiesela. Muži, který prošel dvěma nacistickými koncentračními tábory, bylo 87 let. Podle izraelského premiéra Wiesel ztělesňoval svou výjimečnou osobností "vítězství lidského ducha nad krutostí a zlem". Americký prezident Barack Obama židovského spisovatele označil za "jeden z velkých morálních hlasů naší doby" a "svědomí světa". Podle hlavy Francie Francois Hollandea byl Wiesel "velkým humanistou a neúnavným obhájcem míru".
Spisovatel Elie Wiesel s americkým prezidentem Barackem Obamou.
Spisovatel Elie Wiesel s americkým prezidentem Barackem Obamou. | Foto: Reuters

Jeruzalém/Washington/Berlín - Smrt nositele Nobelovy ceny za mír, spisovatele a přeživšího židovského holokaustu Elieho Wiesela vyvolala soustrastné reakce po celém světě. Jeho silnou osobnost i celoživotní boj proti nenávisti a nesnášenlivosti ocenili mimo jiné prezidenti Izraele, USA, Francie či Německa.

"Stát Izrael a židovský lid truchlí nad smrtí Elieho Wiesela," uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle nějž Wiesel zosobňoval svou výjimečnou osobností "vítězství lidského ducha nad krutostí a zlem". Izraelský prezident Reuven Rivlin ocenil Wiesela jako bojovníka proti nenávisti.

Americký prezident Barack Obama židovského spisovatele označil za "jeden z velkých morálních hlasů naší doby" a "svědomí světa". Wiesel podle něj byl mimo jiné "živoucím pomníkem" holokaustu.

Wiesel dokázal jako očitý svědek "udržovat naživu vzpomínku na nejtemnější léta německých dějin a varovat především mladé lidi před nebezpečím pravicového extremismu", napsal v kondolenčním dopise německý prezident Joachim Gauck. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ocenil Wiesela jako "neúnavného bojovníka proti nenávisti, nesnášenlivosti a násilí".

Podle německé kancléřky Angely Merkelové odešla jedna z nejvýraznějších postav posledního století a s ní utichl i "hlas morálky a lidskosti". "Byl přesvědčen, že jedině zachování vzpomínky na hrůzy holokaustu by mohlo zabránit opakování této nejtemnější kapitoly v historii," dodala. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ocenil Wiesela jako "neúnavného bojovníka proti nenávisti, nesnášenlivosti a násilí".

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea byl Wiesel "velkým humanistou a neúnavným obhájcem míru". "Naším úkolem je žít v duchu jím zosobněných hodnot," uvedl francouzský šéfdiplomat Jean-Marc Ayrault.

"V naší paměti navždy zůstane jako rozhodný obránce lidských práv," uvedl generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.

Wieselovou smrtí lidstvo přišlo o svého učitele, uvedl Mezinárodní osvětimský výbor. "Elie Wiesel byl jedním z velkých židovských učitelů a myslitelů uplynulých sta let," reagoval Světový židovský kongres.

K úmrtí spisovatele se vyjádřil i český ministr kultury Daniel Herman. "Odchod Elieho Wiesela na věčnost znamená těžkou ztrátu pro celé lidstvo. Druhou stranou je otázka věku; ten připravuje svět o tyto živé svědky velkých událostí 20. století. Elie Wiesel přežil holokaust a patřil mezi ty výjimečné autory, kteří dokázali tuto zkušenost vtělit do působivé tvorby.

Je to člověk, před jehož životem a dílem se skláním v hluboké úctě a opakuji s naším prezidentem Václavem Havlem, že byl ztělesněným svědomím lidstva. Jsem velmi rád, že jeho odkaz v podobě Fóra 2000 můžeme ochraňovat a do budoucna rozvíjet," uvedl Herman v tiskovém prohlášení ministerstva kultury.

Elie Wiesel, který prošel nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a v Buchenwaldu, zemřel v sobotu ve věku 87 let. Vydal na čtyři desítky románů, povídkových sbírek a esejů, v nichž se většinou věnoval právě tématu holokaustu.

 

Právě se děje

Další zprávy