Tel Aviv/Jeruzalém - Ve věku 93 let ve středu zemřel bývalý izraelský prezident Šimon Peres. Státník prodělal před dvěma týdny mrtvici a od té doby byl v kritickém stavu. V úterý se jeho stav prudce zhoršil, lékaři zjistili, že utrpěl nevratné poškození mozku.
Peresovi vzdávají hold politici z celého světa. Na páteční pohřeb dorazí mimo jiné americký prezident Barack Obama, exprezident Bill Clinton se svou manželkou, současnou prezidentskou kandidátkou amerických demokratů Hillary Clintonovou i britský princ Charles.
Izraelský rozhlas uvedl, že Peres zemřel ve 3:40 místního času (2:40 středoevropského letního času) v Tel Avivu.
Vzhledem k vysokému věku měl Peres zdravotní problémy. Na začátku roku byl po slabším infarktu hospitalizován. Asi týden před mozkovou příhodou lékaři Peresovi úspěšně voperovali kardiostimulátor.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že kvůli úmrtí Perese svolává na páteční dopoledne mimořádné zasedání vlády. Po něm se má sejít zvláštní výbor, který se bude zabývat přípravou státního pohřbu. Ten se uskuteční v pátek. Před pohřbem bude Peresovo tělo ve čtvrtek vystaveno v budově parlamentu (Knessetu), jak si Peres před smrtí přál.
Podle Netanjahua byl Šimon Peres "vizionářem s pohledem upřeným do budoucnosti". Netanjahu vzdal Peresovi hold v prohlášení na videozáznamu, který zveřejnil před mimořádným zasedáním vlády. "Jeho zájmem byla rovněž i bezpečnost, sílu Izraele upevnil mnoha způsoby," uvedl šéf izraelské vlády. "Jako muž, který se zajímal také o mír, pracoval až do konce svých dní na usmíření s našimi sousedy, které by vedlo k lepší budoucnosti našich dětí," dodal.
Premiér i prezident
Peres dvakrát premiérem, v letech 2007 až 2014 pak hlavou státu. V roce 1994 spolu s tehdejším izraelským premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským předákem Jásirem Arafatem získal Nobelovu cenu za mír za historickou mírovou dohodu s Palestinci.
Právě úsilí, které Peres věnoval za dosažení míru s Palestinci, vyzdvihli ve svých kondolencích světoví státníci. "Jsem přesvědčen, že mírové dohody z Osla, na jejichž uzavření se podílel, jsou i dnes možnou cestou k nalezení míru na Blízkém východě. Region Blízkého východu potřebuje politiky formátu Šimona Perese, aby se dokázal vymanit ze začarovaného kruhu předsudků, náboženského fundamentalismu a násilí," uvedl český premiér Bohuslav Sobotka.
"Šimon Peres ovlivnil Izrael tak jako žádný jiný politik. Sloužil své zemi v různých funkcích, s pevnými zásadami, pokud šlo o bezpečnost Izraele, a se silnou vůlí, když šlo o pokrok mírového procesu s Palestinci," reagoval německý prezident Joachim Gauck.
"Navzdory zvěrstvům (nacistů) vůči jeho rodině při holokaustu, Šimon Peres nabídl Němcům ruku. Za tento postoj mu jsme velmi vděční," uvedl také Gauck a dodal, že "jeho (Peresův) život ve službě míru a usmíření může být příkladem pro mladé lidi."
Francouzský prezident François Hollande označil Perese za jednoho z "nejhorlivějších obránců míru" a za opravdového přítele Francie. "Šimon Peres od nynějška patří k historii, která mu byla společníkem v jeho dlouhém životě," uvedl také francouzský prezident.
Bývalý americký prezident George Bush mladší ocenil, že Peres svůj život věnoval boji za univerzální svobodu a mír. "Šimon Peres inspiroval svět svou vrozenou lidskostí a slušností," dodal s tím, že izraelský exprezident přispěl k "vydláždění cesty k míru, po které budoucí generace půjdou jednoho dne bok po boku".
Americký prezident Barack Obama vyzdvihl Šimona Perese jako státníka, jehož úsilí o bezpečnost Izraele a o mír byly zakořeněny v jeho neotřesitelném morálním základě a nepolevujícím optimismu.
V prohlášení Bílého domu Obama také o Peresovi řekl, že hleděl do budoucnosti veden vizí lidské důstojnosti a pokroku, v nichž lidé dobré vůle mohou postupovat společně. Podle Obamy s Peresem zhaslo jedno světlo, ale naděje, kterou přinesl, bude žít navěky.
Na pohřeb dorazí Obama i princ Charles
Obama už také předeslal, že dorazí na páteční Peresův pohřeb. Do Izraele se chystá i exprezident USA Bill Clinton se svou manželkou, současnou prezidentskou kandidátkou amerických demokratů Hillary Clintonovou. Přijet má i britský princ Charles. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na izraelskou diplomacii. Ta původně informovala i o účasti papeže Františka, Vatikán to ale následně popřel.
Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Emanuela Nahšona přiletí i kanadský premiér Justin Trudeau. Mezi očekávanými smutečními hosty, o kterých informují izraelská média, je také německý prezident Joachim Gauck, francouzský nejvyšší představitel François Hollande, australský premiér Malcolm Turnbull, rumunský prezident Klaus Iohannis či mexický prezident Enrique Pena Nieto. V americké delegaci bude rovněž šéf diplomacie USA John Kerry.
Českou vládu bude na pohřbu zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Státní pohřeb se uskuteční v pátek, předtím bude Peresovo tělo vystaveno v budově parlamentu (Knessetu).
Hamas se raduje
Palestinské radikální hnutí Hamas vyjádřilo nad úmrtím Šimona Perese radost. Mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí agentuře AP řekl, že "Palestinci jsou šťastní, že zemřel zločinec, který způsobil prolévání jejich krve". Hamas je Spojenými státy a mnoha dalšími zeměmi považován za teroristickou organizaci.
"Šimon Peres byl posledním zbývajícím izraelským představitelem, který stál u počátku okupace. Jeho smrt je ukončením jedné etapy v historii této okupace a začátkem nové fáze slabosti," dodal Zuhrí bez bližších podrobností.
Hamas vznikl jako odnož Muslimského bratrstva a jedním z bodů jeho charty je zničení Izraele. V roce 2007 radikálové ovládli Pásmo Gazy.
Naopak předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který podporuje vytvoření palestinského státu vedle Izraele, vydal prohlášení, ve kterém Peresovu smrt označil za "obrovskou ztrátou pro lidskost a mír v regionu". Zda se Abbás zúčastní exprezidentova pátečního pohřbu, není jasné.