Šimon Peres pro Aktuálně.cz: Václava Havla nešlo uvěznit

Tomáš Rákos
Aktualizováno 28. 9. 2016 10:45
Václav Havel byl zlatým hlasem v temném lese, tvrdil někdejší izraelský prezident Šimon Peres v prosinci 2011 v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz. V úterý muž, kterého oceňoval celý svět, zemřel. Bylo mu 93 let. Jako vzpomínku na něj publikujeme pět let starý rozhovor znovu.
Šimon Peres
Šimon Peres | Foto: Reuters

Když před Vánoci 2011 zemřel Václav Havel, byl jedním z těch, kteří na něj na stránkách Aktuálně.cz vzpomínali. Šimon Peres tehdy v rozhovoru řekl, že český prezident byl pro Izrael zárukou boje proti všem nedemokratickým ideologiím 20. století. Den po Peresově smrti - a vpředvečer nedožitých 80. narozenin Václava Havla - nabízíme pět let starý rozhovor čtenářům znovu. Rozhovor s člověkem, který mimo jiné tvrdil, že "Česká republika zabírá v dějinách Izraele speciální místo".

Jeruzalém/Praha - Na žádnou jinou blízkovýchodní zemi nedolehla zpráva o smrti Václava Havla s takovou vahou jako na Izrael.

V místě, kde se ulice a náměstí, stejně jako jeden z kibuců, jmenují po T. G. Masarykovi a kde Česká republika platí za nejbližšího spojence v Evropské unii, četli Havlova díla dřív, než mohla oficiálně vycházet doma.

"Četl jsem ho ještě předtím, než jsem ho osobně poznal," vzpomíná v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz izraelský prezident Šimon Peres.

Havel byl pro Izrael hlavně zárukou boje proti všem nedemokratickým ideologiím 20. století: komunismem počínaje a antisemitismem konče.

"Jeho jméno tady respektují všichni - intelektuálové i obyčejní lidé," říká Peres.

A.cz: Co vás napadlo, když jste se o smrti Václava Havla dozvěděl?

To, že z našeho života odešla vzácná bytost. Byl nám příkladem, byl výjimečný a velmi přesvědčivý, stejně jako zlatý hlas v temném lese. Pocítil jsem ztrátu něčeho, co je nenahraditelné.

A.cz: Pamatujete si, jak jste se s ním setkal poprvé? Jak na vás zapůsobil?

Četl jsem ho ještě předtím, než jsem ho osobně poznal. Takže jsem už měl jistou představu o jeho osobnosti.

Už je to dávno, co jsem ho potkal poprvé. Ještě ani nebyl prezidentem. Ten jeho výjimečný hlas, jeho silné přesvědčení a přesto tak umírněné nároky... Chci říct, že jeho přesvědčení bylo mnohem silnější než jeho vlastní hlas. A přesto dokázal oslovit davy a zároveň rozbít nejrůznější předsudky.

Vždycky jsem od něj očekával slova, která neuslyším od nikoho jiného. Ať už se to týká stylu, hloubky či kombinace skromnosti a velmi vysoké úrovně.

Rád vzpomínám na Forum 2000, kam jsem za ním dvakrát přijel. Vždy to bylo velmi zajímavé.

Šimon Peres s Václavem Havlem na Fóru 2000 v říjnu 2001.
Šimon Peres s Václavem Havlem na Fóru 2000 v říjnu 2001. | Foto: ISIFA

A.cz: Čím se lišil od ostatních politiků, které jste během své kariéry potkal?

Jeho do politiky povolali. Sám se nikam netlačil, prostě dostal pozvánku. Nemyslím, že by promýšlel svou strategii tak, aby díky ní skončil jako politik. Hlavně byl dramatikem.

Moc dobře znal konflikty opravdového života. Drama není koneckonců ničím jiným než příběhem o střetech. On tohle všechno věděl a dokázal to upřímně popsat. Tak nějak věděl, kdo se má stát vítězem. I když to neznamenalo, že zvítězit musí on sám.

Co na mě udělalo obrovský dojem, je fakt, že tohoto muže nešlo uvěznit. Fyzicky ano, ale intelektuálně nikoliv. Vždy byl svobodný. Nikdo mu jeho ducha a svobodu projevu nedokázal sebrat.

A.cz: Jak zprávu o Havlovi přijal Izrael?

Jeho jméno tady respektují úplně všichni - intelektuálové i obyčejní lidé. O jeho odchodu informovala všechna hlavní média.

Navíc - Česká republika zabírá v dějinách Izraele speciální místo. On byl Čech a k tomu velká lidská bytost. Říkám to, aniž by v tom byl jakýkoliv protiklad.

A.cz: Přijedete v pátek na prezidentův pohřeb?

Bohužel v tu dobu nemůžu z Izraele odjet. Rozhodně mám ale v plánu položit na jeho hrobku květiny, jak to teď děláte vy v Čechách, a oslavit tak jeho výjimečnost a velikost. Jeho život a jeho svobodného ducha.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy