Šimon Peres pro Aktuálně.cz: Václava Havla nešlo uvěznit

Tomáš Rákos
Aktualizováno 28. 9. 2016 10:45
Václav Havel byl zlatým hlasem v temném lese, tvrdil někdejší izraelský prezident Šimon Peres v prosinci 2011 v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz. V úterý muž, kterého oceňoval celý svět, zemřel. Bylo mu 93 let. Jako vzpomínku na něj publikujeme pět let starý rozhovor znovu.
Šimon Peres
Šimon Peres | Foto: Reuters

Když před Vánoci 2011 zemřel Václav Havel, byl jedním z těch, kteří na něj na stránkách Aktuálně.cz vzpomínali. Šimon Peres tehdy v rozhovoru řekl, že český prezident byl pro Izrael zárukou boje proti všem nedemokratickým ideologiím 20. století. Den po Peresově smrti - a vpředvečer nedožitých 80. narozenin Václava Havla - nabízíme pět let starý rozhovor čtenářům znovu. Rozhovor s člověkem, který mimo jiné tvrdil, že "Česká republika zabírá v dějinách Izraele speciální místo".

Jeruzalém/Praha - Na žádnou jinou blízkovýchodní zemi nedolehla zpráva o smrti Václava Havla s takovou vahou jako na Izrael.

V místě, kde se ulice a náměstí, stejně jako jeden z kibuců, jmenují po T. G. Masarykovi a kde Česká republika platí za nejbližšího spojence v Evropské unii, četli Havlova díla dřív, než mohla oficiálně vycházet doma.

"Četl jsem ho ještě předtím, než jsem ho osobně poznal," vzpomíná v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz izraelský prezident Šimon Peres.

Havel byl pro Izrael hlavně zárukou boje proti všem nedemokratickým ideologiím 20. století: komunismem počínaje a antisemitismem konče.

"Jeho jméno tady respektují všichni - intelektuálové i obyčejní lidé," říká Peres.

A.cz: Co vás napadlo, když jste se o smrti Václava Havla dozvěděl?

To, že z našeho života odešla vzácná bytost. Byl nám příkladem, byl výjimečný a velmi přesvědčivý, stejně jako zlatý hlas v temném lese. Pocítil jsem ztrátu něčeho, co je nenahraditelné.

A.cz: Pamatujete si, jak jste se s ním setkal poprvé? Jak na vás zapůsobil?

Četl jsem ho ještě předtím, než jsem ho osobně poznal. Takže jsem už měl jistou představu o jeho osobnosti.

Už je to dávno, co jsem ho potkal poprvé. Ještě ani nebyl prezidentem. Ten jeho výjimečný hlas, jeho silné přesvědčení a přesto tak umírněné nároky... Chci říct, že jeho přesvědčení bylo mnohem silnější než jeho vlastní hlas. A přesto dokázal oslovit davy a zároveň rozbít nejrůznější předsudky.

Vždycky jsem od něj očekával slova, která neuslyším od nikoho jiného. Ať už se to týká stylu, hloubky či kombinace skromnosti a velmi vysoké úrovně.

Rád vzpomínám na Forum 2000, kam jsem za ním dvakrát přijel. Vždy to bylo velmi zajímavé.

Šimon Peres s Václavem Havlem na Fóru 2000 v říjnu 2001.
Šimon Peres s Václavem Havlem na Fóru 2000 v říjnu 2001. | Foto: ISIFA

A.cz: Čím se lišil od ostatních politiků, které jste během své kariéry potkal?

Jeho do politiky povolali. Sám se nikam netlačil, prostě dostal pozvánku. Nemyslím, že by promýšlel svou strategii tak, aby díky ní skončil jako politik. Hlavně byl dramatikem.

Moc dobře znal konflikty opravdového života. Drama není koneckonců ničím jiným než příběhem o střetech. On tohle všechno věděl a dokázal to upřímně popsat. Tak nějak věděl, kdo se má stát vítězem. I když to neznamenalo, že zvítězit musí on sám.

Co na mě udělalo obrovský dojem, je fakt, že tohoto muže nešlo uvěznit. Fyzicky ano, ale intelektuálně nikoliv. Vždy byl svobodný. Nikdo mu jeho ducha a svobodu projevu nedokázal sebrat.

A.cz: Jak zprávu o Havlovi přijal Izrael?

Jeho jméno tady respektují úplně všichni - intelektuálové i obyčejní lidé. O jeho odchodu informovala všechna hlavní média.

Navíc - Česká republika zabírá v dějinách Izraele speciální místo. On byl Čech a k tomu velká lidská bytost. Říkám to, aniž by v tom byl jakýkoliv protiklad.

A.cz: Přijedete v pátek na prezidentův pohřeb?

Bohužel v tu dobu nemůžu z Izraele odjet. Rozhodně mám ale v plánu položit na jeho hrobku květiny, jak to teď děláte vy v Čechách, a oslavit tak jeho výjimečnost a velikost. Jeho život a jeho svobodného ducha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy