Zemřel čínský prezident, který se dostal k moci po masakru na náměstí Nebeského klidu

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2022 6:34
Ve věku 96 let ve středu zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní média.
Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min.
Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. | Foto: Reuters

Ťiang zemřel v Šanghaji ve 12:13 místního času (5:13 SEČ) na leukémii a mnohočetné selhání orgánů, napsala agentura Nová Čína. Vlajky na budovách komunistické strany a vlády budou staženy na půl žerdi, dodala.

"Smrt soudruha Ťiang Ce-minga představuje nesmírnou ztrátu pro naši stranu, armádu a lid," napsala ve společném dopise národu čínská komunistická strana, parlament, vláda a armáda. Ťianga dokument označuje za "vynikajícího vůdce, významného marxistu, státníka, vojenského stratéga, diplomata a osvědčeného komunistického bojovníka".

Ťiang Ce-min se vedení Číny ujal v roce 1989 po krvavém potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men a v čele komunistické strany zůstal do roku 2002.

Do čínských dějin se zapsal především díky ekonomickým reformám. Přivedl Čínu do Světové obchodní organizace a umožnil soukromé podnikání. Za hranicemi ovšem Ťiang Ce-minovi zůstala nálepka tvrdého autoritářského vůdce.

Zvolení poměrně neznámého starosty Šanghaje do nejvlivnější funkce generálního tajemníka komunistické strany v roce 1989 bylo překvapivé a bylo vnímáno jako přechodné. Ťiang se ale ve své roli osvědčil, vyvedl Čínu z mezinárodní izolace a země za jeho vlády zažila své nejdelší období hospodářského růstu.

Mezi roky 1993 a 2003 působil Ťiang rovněž jako prezident Číny a jeho vláda byla provázena i dalšími historickými okamžiky - v roce 1997 přešla britská kolonie Hongkong pod čínskou správu a Čína také v tomto období získala právo pořádat letní olympijské hry v roce 2008.

Čínská vláda ale i za Ťianga tvrdě pronásledovala všechny disidenty, kteří se odvážili zpochybnit monopol komunistické strany, nechávala uvěznit bojovníky za lidská práva a zakázala duchovní hnutí Fa-lun-kung, jež vnímala jako hrozbu.

Na Ťiang Ce-mina zavzpomínal generální tajemník OSN António Guterres. Označil ho za "vytrvalého zastánce mezinárodní angažovanosti" a připomněl jeho "vřelost a otevřenost". Rada bezpečnosti OSN si úmrtí čínského vůdce připomněla minutou ticha.

Na úmrtí bývalého čínského vůdce reagoval také ruský prezident Vladimir Putin.  "Jako drahý přítel naší země Ťiang Ce-min neocenitelně přispěl k rozvoji rusko-čínských vztahů…vzpomínka na tak autoritativního politika a úžasného člověka zůstane navždy v mém srdci," uvedl.

Kondolenční dopis prezidentu Si Ťin-Pchingovi zaslal i jeho český protějšek Miloš Zeman. "Ťiang Ce-min byl jedním z významných lídrů čínského lidu. Do dějin Čínské lidové republiky se zapsal především svými ekonomickými reformami. Mezi jeho úspěchy se řadí zavedení možnosti soukromého podnikání v Číně či vstup Číny do Světové obchodní organizace. Oceňuji jeho vůdčí schopnosti, které zajistily Vaší zemi ekonomický rozvoj a stabilitu," uvedl český prezident v dopise.

"Jsem přesvědčen, že ačkoliv prezident Ťiang Ce-min již není mezi námi, v srdcích a vzpomínkách národa si místo uchová navždy," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy