Zemřel bojovník studené války Weinberger

man
28. 3. 2006 18:40
Washington - První polovina 80.let, studená válka vrcholí. Sověti bojují v Afghánistánu, americký prezident Ronald Reagan vyhlašuje tvrdý boj "impériu zla".

Tehdy se na americkém ministerstvu obrany rodil projekt Strategické obranné iniciativy, nazývaný též "hvězdné války." Měl zajistit ochranu USA proti balistickým raketám.

Cílem bylo přezbrojit a zastrašit Sovětský svaz, definitivně zastavit rozpínavost komunistického bloku.

Pentagonu tehdy šéfoval Caspar Weinberger.

Každý, kdo tehdy sledoval televizi nebo četl dobový tisk, si patrně na jeho jméno vzpomene. Byl v médiích na pranýři denně, v komunistických zemích představoval ztělesnění "zla amerického imperialismu a vojensko-průmyslového komplexu ovládajícího USA".

Dnes Weinbergerova rodina oznámila, že bývalý ministr zemřel ve věku 88 let ve státě Maine, kde v posledních letech žil. Měl těžký zápal plic.

"Mělo by se na něj vzpomínat jako na světového státníka, velkého amerického vlastence. Spolu s Reaganem dostali Sovětský svaz do kolen," řekl agentuře Reuters exministrův syn Caspar Weinberger junior.

Ministr obrany Caspar Weinberger (vpravo) na snímku z roku 1982 při návštěvě Izraele se svým - tehdy - resortním kolegou Arielem Šaronem (druhý zprava).
Ministr obrany Caspar Weinberger (vpravo) na snímku z roku 1982 při návštěvě Izraele se svým - tehdy - resortním kolegou Arielem Šaronem (druhý zprava). | Foto: Reuters

Weinberger proslul jako neunavný stoupenec tvrdého postoje vůči komunistickému bloku, přestože projekt hvězdných válek nedotáhl k úspěšnému konci.

V dobách Weinbergerova vykonávání funkce mezi roky 1981 a 1987 činily výdaje na armádu několik bilionů dolarů. Často však narážel na odpor Kongresu.

Podle něj USA musely armádu modernizovat a zvětšovat, aby byly schopné čelit Sovětskému svazu.

Naopak vztahy s další komunistickou velmocí - Čínou - podporoval. Viděl v ní spojence proti Moskvě.

Patřil k nejbližšímu okruhu Reaganových důvěrníků, a to už od šedesátých let, kdy Reagan působil v Kalifornii. Ne vždy ale s prezidentem souhlasil. V roce 1983 byl proti americké vojenské intervenci v Libanonu. Její neúspěch mu dal za pravdu.

Ministr se naopak důrazně zasadil o invazi na Grenadu, při níž americké jednotky v roce 1983 na tomto malém karibském ostrově svrhly prokubánskou vládu. V britsko-argentinském vojenském konfliktu o Falklandy Weinberger bezpodmínečně podporoval Brity.

Po odchodu z nejvyšší politiky zažil Weinberger i nepříjemné chvíle. Byl obviněn ze lživé výpovědi při vyšetřování aféry Iran-Contra, kdy několik představitelů Reaganovy administrativy organizovalo nelegálním způsobem vývoz zbraní do Íránu.

Prezident Geroge Bush starší mu však udělil v roce 1992 milost ještě předtím, než jeho proces začal.

Ještě v roce 1996 vydal Weinberger knihu, v níž se zamýšlel nad budoucností amerických ozbrojených sil po konci studené války. Pak se stáhl do soukromí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy