Zemřel bojovník studené války Weinberger

man
28. 3. 2006 18:40
Washington - První polovina 80.let, studená válka vrcholí. Sověti bojují v Afghánistánu, americký prezident Ronald Reagan vyhlašuje tvrdý boj "impériu zla".

Tehdy se na americkém ministerstvu obrany rodil projekt Strategické obranné iniciativy, nazývaný též "hvězdné války." Měl zajistit ochranu USA proti balistickým raketám.

Cílem bylo přezbrojit a zastrašit Sovětský svaz, definitivně zastavit rozpínavost komunistického bloku.

Pentagonu tehdy šéfoval Caspar Weinberger.

Každý, kdo tehdy sledoval televizi nebo četl dobový tisk, si patrně na jeho jméno vzpomene. Byl v médiích na pranýři denně, v komunistických zemích představoval ztělesnění "zla amerického imperialismu a vojensko-průmyslového komplexu ovládajícího USA".

Dnes Weinbergerova rodina oznámila, že bývalý ministr zemřel ve věku 88 let ve státě Maine, kde v posledních letech žil. Měl těžký zápal plic.

"Mělo by se na něj vzpomínat jako na světového státníka, velkého amerického vlastence. Spolu s Reaganem dostali Sovětský svaz do kolen," řekl agentuře Reuters exministrův syn Caspar Weinberger junior.

Ministr obrany Caspar Weinberger (vpravo) na snímku z roku 1982 při návštěvě Izraele se svým - tehdy - resortním kolegou Arielem Šaronem (druhý zprava).
Ministr obrany Caspar Weinberger (vpravo) na snímku z roku 1982 při návštěvě Izraele se svým - tehdy - resortním kolegou Arielem Šaronem (druhý zprava). | Foto: Reuters

Weinberger proslul jako neunavný stoupenec tvrdého postoje vůči komunistickému bloku, přestože projekt hvězdných válek nedotáhl k úspěšnému konci.

V dobách Weinbergerova vykonávání funkce mezi roky 1981 a 1987 činily výdaje na armádu několik bilionů dolarů. Často však narážel na odpor Kongresu.

Podle něj USA musely armádu modernizovat a zvětšovat, aby byly schopné čelit Sovětskému svazu.

Naopak vztahy s další komunistickou velmocí - Čínou - podporoval. Viděl v ní spojence proti Moskvě.

Patřil k nejbližšímu okruhu Reaganových důvěrníků, a to už od šedesátých let, kdy Reagan působil v Kalifornii. Ne vždy ale s prezidentem souhlasil. V roce 1983 byl proti americké vojenské intervenci v Libanonu. Její neúspěch mu dal za pravdu.

Ministr se naopak důrazně zasadil o invazi na Grenadu, při níž americké jednotky v roce 1983 na tomto malém karibském ostrově svrhly prokubánskou vládu. V britsko-argentinském vojenském konfliktu o Falklandy Weinberger bezpodmínečně podporoval Brity.

Po odchodu z nejvyšší politiky zažil Weinberger i nepříjemné chvíle. Byl obviněn ze lživé výpovědi při vyšetřování aféry Iran-Contra, kdy několik představitelů Reaganovy administrativy organizovalo nelegálním způsobem vývoz zbraní do Íránu.

Prezident Geroge Bush starší mu však udělil v roce 1992 milost ještě předtím, než jeho proces začal.

Ještě v roce 1996 vydal Weinberger knihu, v níž se zamýšlel nad budoucností amerických ozbrojených sil po konci studené války. Pak se stáhl do soukromí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy