Tehdy se na americkém ministerstvu obrany rodil projekt Strategické obranné iniciativy, nazývaný též "hvězdné války." Měl zajistit ochranu USA proti balistickým raketám.
Cílem bylo přezbrojit a zastrašit Sovětský svaz, definitivně zastavit rozpínavost komunistického bloku.
Pentagonu tehdy šéfoval Caspar Weinberger.
Každý, kdo tehdy sledoval televizi nebo četl dobový tisk, si patrně na jeho jméno vzpomene. Byl v médiích na pranýři denně, v komunistických zemích představoval ztělesnění "zla amerického imperialismu a vojensko-průmyslového komplexu ovládajícího USA".
Dnes Weinbergerova rodina oznámila, že bývalý ministr zemřel ve věku 88 let ve státě Maine, kde v posledních letech žil. Měl těžký zápal plic.
"Mělo by se na něj vzpomínat jako na světového státníka, velkého amerického vlastence. Spolu s Reaganem dostali Sovětský svaz do kolen," řekl agentuře Reuters exministrův syn Caspar Weinberger junior.
Weinberger proslul jako neunavný stoupenec tvrdého postoje vůči komunistickému bloku, přestože projekt hvězdných válek nedotáhl k úspěšnému konci.
V dobách Weinbergerova vykonávání funkce mezi roky 1981 a 1987 činily výdaje na armádu několik bilionů dolarů. Často však narážel na odpor Kongresu.
Podle něj USA musely armádu modernizovat a zvětšovat, aby byly schopné čelit Sovětskému svazu.
Naopak vztahy s další komunistickou velmocí - Čínou - podporoval. Viděl v ní spojence proti Moskvě.
Patřil k nejbližšímu okruhu Reaganových důvěrníků, a to už od šedesátých let, kdy Reagan působil v Kalifornii. Ne vždy ale s prezidentem souhlasil. V roce 1983 byl proti americké vojenské intervenci v Libanonu. Její neúspěch mu dal za pravdu.
Ministr se naopak důrazně zasadil o invazi na Grenadu, při níž americké jednotky v roce 1983 na tomto malém karibském ostrově svrhly prokubánskou vládu. V britsko-argentinském vojenském konfliktu o Falklandy Weinberger bezpodmínečně podporoval Brity.
Po odchodu z nejvyšší politiky zažil Weinberger i nepříjemné chvíle. Byl obviněn ze lživé výpovědi při vyšetřování aféry Iran-Contra, kdy několik představitelů Reaganovy administrativy organizovalo nelegálním způsobem vývoz zbraní do Íránu.
Prezident Geroge Bush starší mu však udělil v roce 1992 milost ještě předtím, než jeho proces začal.
Ještě v roce 1996 vydal Weinberger knihu, v níž se zamýšlel nad budoucností amerických ozbrojených sil po konci studené války. Pak se stáhl do soukromí.