Zemí s virem A/H1N1 přibývá, WHO nestíhá aktualizovat

Zahraničí Zahraničí
26. 5. 2009 13:05
Oficiální statistika 'zavirovaných' zemí zaostává za aktuálním vývojem
Laboratoře jedou na plné obrátky
Laboratoře jedou na plné obrátky | Foto: Reuters

Ženeva - Je to už více než měsíc, co Světová zdravotnická organizace (WHO) začala zveřejňovat pravidelný přehled celosvětově potvrzených případů nákazy novým chřipkovým virem A/H1N1, známým též coby nová, mexická či prasečí chřipka.

Zatím poslední aktualizace má číslo 39 (byly dny, kdy WHO svůj přehled revidovala i častěji než jednou denně) a pochází z dnešního rána.

Neodráží však první potvrzený případ infikované osoby na území České republiky, který české úřady oznámily v pondělí, a v souhrnu chybí i Spojené arabské emiráty, které identifikovaly svého prvního pacienta ještě o den dříve (oběma se podle posledních zpráv daří dobře a onemocnění zjevně bez problémů překonali).

Dá se nicméně očekávat, že tyto případy budou do přehledu zařazeny později, až si je zdravotnická agentura OSN ověří vlastními cestami.

Dosud tedy oficiálně eviduje WHO na celém světě 12 954 případů nákazy, z nichž 92 skončilo smrtí. Drtivá většina z nich pochází z Mexika (80), v USA potvrdila WHO deset obětí a po jednom lidském životu si virus A/H1N1 prokazatelně vyžádal také v Kostarice a Kanadě.

Rozšíření chřipky do celého světa nelze zabránit, úřady se tedy alespoň snaží mít o nakažených dokonalý přehled
Rozšíření chřipky do celého světa nelze zabránit, úřady se tedy alespoň snaží mít o nakažených dokonalý přehled | Foto: Reuters

Choroba už byla podle oficiálních statistik zavlečena do 46 zemí světa a také na Tchaj-wan, kde jsou hlášeny čtyři případy (v přehledu zemí chybí, protože jej WHO kvůli odporu Číny neeviduje jako samostatný stát).

Všude kromě Afriky 

Nákaza už se vyskytla ve všech světových regionech s výjimkou Afriky. Epicentrum zůstává v Severní Americe, virus se ale výrazněji rozšířil i v Japonsku a z evropských zemí v Británii a Španělsku.

Plošné rozšíření viru nicméně nijak nevypovídá o jeho nebezpečnosti. Většina případů nákazy měla dosud lehký průběh a lidé se zdárně vyléčili. Odborníci nicméně nadále nabádají k obezřetnosti.

"Toto riziko musím(e) vnímat profesionálně. Při každém objevení se nového typu infekčního onemocnění je vedlejším efektem určitá míra veřejného neklidu. Virus A/H1N1 se dle posledních poznatků relativně dobře šíří, ale nevyvolává podle posledních údajů závažné klinické onemocnění (průběh jako středně závažná sezónní chřipka), ale musíme být obezřetní, aby nedošlo k mutaci s virem ptačí chřipky, který se relativně méně intenzivně šíří, ale onemocnění vyvolané tímto virem A/H5N1 má podstatně těžší průběh," uvedl v dnešním online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz hlavní hygienik pro Českou republiku Michael Vít.

 

Právě se děje

Další zprávy