Zemětřesení promazalo dějiny Nepálu, padla řada památek

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
27. 4. 2015 14:55
Poničena byla například trojice palácových náměstí spadajících pod Světové dědictví UNESCO.
Náměstí v Káthmándú zasypaly sutiny ze zříceného paláce.
Náměstí v Káthmándú zasypaly sutiny ze zříceného paláce. | Foto: Reuters

Káthmándú - Nepálem a okolním regionem v sobotu otřáslo nejsilnější zemětřesení za posledních 80 let, během kterého zemřelo přes 3700 lidí.

Během jediné minuty se otřesům o síle 7,8 stupně podařilo smazat i stovky let nepálské historie, když celou řadu památek v údolí Káthmándú proměnily v hromady suti.

Světové kulturní dědictví UNESCO v Nepálu
Autor fotografie: Wikimedia Commons/Bernard Gagnon

Světové kulturní dědictví UNESCO v Nepálu

Do kulturního dědictví UNESCO zařadilo buddhistické poutní místo Lumbiní a také údolí Kathmandú - respektive sedm jeho částí zaplněných památkami:

  • Náměstí Durbar v Káthmandú
  • Náměstí Durbar v Bhaktapuru
  • Náměstí Durbar v Pátanu
  • Budhistický komplex Svajambhúnáth
  • Budhistický komplex Boudhanath
  • Hinduistický komplex Pašupati
  • Hinduistický komplex Changu Narayan

"Řečeno z pohledu kultury, jde o nevyčíslitelnou ztrátu," cituje server BBC jednoho z editorů listu Nepali Times.

Neunikl ani "opičí chrám"

Poničena byla například trojice palácových náměstí  - tzv. Durbar - v metropoli Káthmándú a také v přilehlém Pátanu a Bhaktapuru.

Změti paláců, chrámů a nádvoří přitom představují významná společenská i náboženská centra a spadají pod Světové dědictví UNESCO.

"Několik chrámů se zřítilo. Dva chrámy v Pátanu jsou zcela srovnány se zemí a situace na palácovém náměstí v Káthmándú je ještě horší," uvedl zástupce UNESCO v Nepálu Christian Manhart.

Poškozen byl i známý buddhistický chrám Svajambhúnáth z 5. století - známý pod přízviskem "opičí chrám" -, který stojí na kopci nad metropolí. Zatímco část budov v komplexu byla poničena, centrální část se známou malbou Buddhových očí otřesy zřejmě přestála.

Z věže zbyly jen základy

Kromě celé řady soch a chrámů přišlo Káthmándú i o turisty oblíbenou věž Dharahara z roku 1832. Stavbu s více než dvěma sty schody už po víkendu připomínají pouze nevysoké základy.

"Právě jsem si koupil vstupenku, abych vyšplhal nahoru, a byl jsem u vchodu, když jsem ucítil otřesy," řekl AFP šestatřicetiletý turista v nemocnici v Káthmándú.

"Během pár minut se Dharahara zřítila k zemi. Uvnitř mohlo být víc než 100 lidí," cituje ho ČTK. Věž poničilo už zemětřesení před 80 lety, tehdy ale byla opravena.

Zatím není jasné, nakolik bude vůbec možné památky obnovit. Mnohé z nich jsou zřejmě ztraceny nadobro.

"Ztratili jsme většinu monumentů v Káthmándú, Bhaktapuru a Lalitpuru (Pátan - pozn. red.), které byly prohlášeny za Světové dědictví UNESCO," uvedl historik Prushottam Lochan Shrestha. "Nemohou být opraveny do původního stavu," poznamenal.

Server BBC nicméně připomíná, že po zemětřesení v roce 1934 se řada monumentů opravy dočkala.

Čtyři pětiny chrámů v Bhaktapuru jsou poškozeny

Například Bhaktapur mohl být až dosud považován za nejzachovalejší nepálské starobylé město, sobotní zemětřesení ale poškodilo čtyři pětiny z jeho chrámů a se zemí srovnalo na polovinu obydlí. Nejznámější z jeho chrámů přišel o střechu. Řada ulic se stala totálně neprůchodnými.

Jeden z chrámů v Pátanu se v podstatě rozlomil.

V Nepálu se nachází i poutní místo Lumbiní, kde se údajně narodil princ Siddhárta neboli Buddha. Podle zatím dostupných informací místo zřejmě zemětřesení přestálo bez vážných škod.

 

Právě se děje

Další zprávy