Berlín - Prezident Miloš Zeman se podle německého tisku chová jako feudální vládce, který své vlastní mocenské zájmy staví na roveň s blahem země.
V komentáři ke jmenování vlády Jiřího Rusnoka to ve čtvrtek napsal německý deník Frankfurter Rundschau.
Připomínky k jednání českého prezidenta měl i rakouský list Die Presse, podle kterého se Zeman chová, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí v zemi.
I pověstný slon v porcelánu si podle vídeňského deníku asi počíná uvážlivěji než Zeman ve svém úřadě.
V komentáři nazvaném "Český feudalismus" Frankfurter Rundschau ohledně Rusnokovy vlády poznamenává, že: "Mluvit o nadstranickém kabinetu expertů by bylo zcela scestné."
Zeman podle něj sice jejím jmenováním neporušil ústavu, ale "vysmál se jejímu demokratickému duchu, když obešel Parlament a shromáždil okolo sebe své politické kamarády - údajně proto, aby řídili zájmy země".
"Prezident Miloš Zeman jedná jako feudální vládce, který ve své pýše staví osobní mocenské zájmy na roveň s blahem země," soudí list a připomíná, že "v nejhorším případě" může Rusnokův kabinet vládnout až do řádných voleb v příštím roce.
"Parlament je totiž nejen vymanévrován, ale jako ve státní říši je až do další cesty k volebním urnám prakticky zbaven moci. I když poslanci ministrům odepřou důvěru, může kabinet vládnout dál," píše Frankfurter Rundschau.
Po sérii sledovacích a korupčních afér tak podle něj nyní Česku hrozí politická blokáda a možná i státní krize, kterou je ale stále možné odvrátit. "Je naděje, že zákonodárci pochopí, že tu jde o víc než jen o mocenský boj mezi prezidentem a Parlamentem. Mohou sami sebe poslat domů a vyzvat občany, aby dali politikům v nových volbách nový mandát," uzavírá německý deník.
"Slon na Hradčanech"
Die Presse v komentáři nazvaném "Slon na Hradčanech" konstatuje, že Češi dobře věděli, koho si v lednu volí svým prezidentem. Připomíná jeho "prořízlou pusu" i konzumaci alkoholu, na kterou sám Zeman nedávno narážel, když zmiňoval, že druhou světovou válku prohrál abstinent Adolf Hitler.
"Od doby, co sídlí na Pražském hradě, chová se, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí. Slon v obchodě s porcelánem jedná nejspíš uvážlivěji než Zeman v prezidentském úřadě," charakterizuje hlavu státu rakouský list.
Tím, že trval na jmenování premiéra "podle svého gusta", se podle Die Presse sice "na papíře" držel ústavy. "Jmenovat vládu, která nedostane souhlas Parlamentu, to už není vyhledávání konfliktů, ale je to krátkozraké. Nehledě na to, že si Češi zaslouží víc než jen partičku kamarádů Zemana. Ten se zjevně považuje za neporazitelného. Asi by mu měl někdo říci, že Napoleon abstinent nebyl," vzkazuje do Prahy Die Presse.