Němečtí Zelení žádají legalizaci marihuany, uzavření hnědouhelných elektráren a zdanění bohatých

ČTK ČTK
13. 11. 2016 18:30
Německá strana Zelených chce v příštích volbách oslovit voliče tématy jako je legalizace marihuany, uzavření hnědouhelných elektráren či zdanění velmi bohatých. Schválili to delegáti na stranickém sjezdu v Münsteru. Tato debata však vyvolala ve straně značné rozpory a ukázala její rozdělenost. Předseda strany se vyjádřil i k volbám v USA, přičemž Donalda Trumpa označil za pravicového demagoga.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Zdanění majetku velmi bohatých, uzavření hnědouhelných elektráren do roku 2025 nebo legalizace marihuany jsou témata, kterými chce u voličů bodovat německá strana Zelených. Schválili je delegáti na stranickém sjezdu v západoněmeckém Münsteru. Sjezd, který se uskutečnil zhruba rok před parlamentními volbami, zároveň ukázal, že strana je v některých otázkách nadále značně rozdělená.

Daň z majetku se v Německu platila do roku 1996, Zelení by ji po 20 letech rádi zavedli znovu. Po dvou letech vášnivých vnitrostranických debat se dohodli na tom, že ji měli platit jen velmi bohatí Němci. Na jak široký okruh osob by se daň z majetku měla vztahovat, ani v jaké výši má být, Zelení zatím nestanovili.

Při několikahodinové sobotní debatě o dani z majetku se dobře ukázaly rozdílné proudy, které ve straně dlouhodobě jsou. Zatímco levicová část strany zdanění majetku prosazovala, stavěl se dlouhodobě nejpopulárnější politik Zelených a ministerský předseda Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann jako představitel spíše pravicového křídla jasně proti.

Spory vyvolal také projev šéfa německého automobilového koncernu Daimler Dietera Zetscheho, kterého na sjezd vůbec poprvé pozval předseda Zelených Cem Özdemir. Část delegátů, která požaduje rychlejší přechod k ekologické dopravě, byla proti tomu, aby Zetsche mohl vůbec vystoupit. I během jeho projevu se pak ozývaly protesty.

Shodu naopak Zelení na sjezdu, který začal už v pátek a skončil v neděli, našli na návrhu, aby spolková republika v roce 2025 přestala využívat hnědouhelnou energii nebo na tom, aby od roku 2030 nebyla do provozu připouštěna žádná auta se spalovacím motorem. Straníci chtějí také prosadit legalizaci marihuany.

Řeč na sjezdu strany, která by ráda usedla v příští spolkové vládě, přišla i na americké prezidentské volby. Šéf Zelených Özdemir příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa ve svém projevu nepřímo označil za pravicového demagoga, a naznačil tak, jak těžko se část německé politické scény bude s kontroverzním republikánem v Bílém domě smiřovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy