reklama
 
 

V Berlíně vyhrála SPD, Merkelové CDU je druhá a ztratila. Protiimigrantská AfD má 14 procent

19. 9. 2016 8:57
Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové získala necelých 18 procent hlasů, SPD necelých 22 procent. Dosavadní koalice SPD a CDU pokračovat nebude, na to jí hlasy nestačí. Nahradit by ji měla levicová trojkoalice SPD, Zelených a Levice. Východ Berlína volil právě hlavně Levici a AfD. Piráti propadli a nebudou v zastupitelstvu.

Berlín ˜– Nedělní zemské volby v Berlíně podle předběžných oficiálních výsledků vyhrála sociální demokracie (SPD) s 21,6 procenta hlasů. Koaliční Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové skončila se 17,6 procenta druhá, Alternativa pro Německo (AfD) je s 14,1 procenta pátá.

Pro obě strany, které dosud velkoměstu vládly, jde o jejich vůbec nejhorší výsledek v metropoli. Novou koalici podle všeho sestaví SPD s postkomunistickou Levicí a Zelenými.

Právě Zelení a Levice se do berlínského zastupitelstva s 15,2, respektive 15,6 procenta hlasů dostanou s přehledem a skončí na třetím a čtvrtém místě. Na radnici je bude následovat i Svobodná demokratická strana (FDP) díky 6,7 procenta hlasů. Odejdou naopak Piráti, kteří propadli a dostali jen dvě procenta.

Výsledky znamenají, že na sestavení nové koalice bude třeba alespoň tří stran. Dosavadní primátor Michael Müller ze sociální demokracie ke spolupráci podle všeho vyzve Levici a Zelené. Právě takovou koalici si podle průzkumů Berlíňané přejí nejčastěji. Většinu s 92 křesly ve 160členném sboru bude mít slušnou.

Pro berlínské voliče nebyla na rozdíl od hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku před dvěma týdny rozhodující migrace, větší roli u nich podle průzkumů hrála témata jako sociální spravedlnost, školství nebo nezaměstnanost. Ta je dlouhodobě ve srovnání s ostatními spolkovými zeměmi na jedné z nejvyšších úrovní.

Dosavadní koalici, za níž se Berlínu relativně ekonomicky daří, potrestali voliči podle pozorovatelů především za nedobře fungující úřady nebo za selhání při rozsáhlých projektech jako je stavba nového letiště.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký |  09:30

autoři: ČTK, Zahraničí | 19. 9. 2016 8:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama