Merkelová nás nepřesvědčila, jejímu "my to zvládneme" se nedá věřit, tvrdí němečtí politici

ČTK ČTK
29. 7. 2016 18:20
Němečtí politici nejsou spokojeni se stanovisky k migraci a terorismu, které ve čtvrtek přednesla kancléřka Angela Merkelová. Nesouhlas dává najevo, jak její domovská Křesťanskodemokratické unie (CDU), tak Křesťansko-sociální unie (CSU). Merkelová mimo jiné představila devítibodový plán, který má v zemi zajistit větší bezpečnost, včetně například systému včasného varování proti radikalizaci. Podle bavorského ministra financí Markuse Södera se ovšem kancléřčino "my to zvládneme" neustálým opakováním nestane "větší pravdou".
Angela Merkelová
Angela Merkelová | Foto: Reuters

Berlín - Stanovisko k problematice migrace a terorismu, které ve čtvrtek přednesla kancléřka Angela Merkelová, řadu německých politiků nepřesvědčilo. Nesouhlas v pátek dalo najevo především vedení Křesťansko-sociální unie (CSU), sesterské strany Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž šéfkou Merkelová je.

"Mně osobně to včera (ve čtvrtek) nepřesvědčilo," prohlásil bavorský ministr financí Markus Söder. Kancléřku přitom také nepřímo označil za naivní. Podle agentury DPA se Söderovo stanovisko do značné míry shoduje s názorem šéfa CSU a bavorského premiéra Horsta Seehofera.

Merkelová na čtvrteční tiskové konferenci opět trvala na svém optimistickém přesvědčení, že Německo dopady migrace a současných teroristických útoků zvládne. Představila mimo jiné devítibodový plán, který má v zemi zajistit větší bezpečnost, včetně například systému včasného varování proti radikalizaci.

Podle Södera se ovšem kancléřčino již okřídlené "my to zvládneme" neustálým opakováním nestane "větší pravdou". Merkelová měla podle něj přednést jiné poselství: "Pomáháme, zabezpečujeme, pochopili jsme." Bylo "zásadní chybou" pustit uprchlíky do země částečně nekontrolovaně, dodal. Samozřejmě, že se bude lidem v nouzi dál pomáhat. "Ale naivita v této věci je špatný koncept, protože první na řadě musí být bezpečnost," zdůraznil bavorský politik. 

Opoziční strany Zelení a Levice poukazují na to, že slova o boji s příčinami migrační krize - uklidnění konfliktů, ekonomická podpora států a ochrana klimatu - se stávají prázdnou frází. Šéf Zelených Cem Özdemir v této souvislosti Merkelové vyčetl, že se ve čtvrtek ani slovem nezmínila o katastrofách, jako je "nepředstavitelné utrpení" statisíců lidí obklíčených v severosyrském Halabu.

Souhlasil jsem s tím, když Merkelová Německo uprchlíkům otevřela, s dalším vývojem ale být spokojený nemůžu, říká německý novinář Hans-Jörg Schmidt. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy