Zeman se sešel s odpůrcem Benešových dekretů Hoferem. Chceme vytvořit "unii v Unii", shodli se

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 9. 2016 15:55
Prezident Miloš Zeman v pondělí přijal na Pražském hradě rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera. Právě prezidentské volby u našich sousedů měly být jedním z témat jednání. Oba politiky spojuje negativní postoj k otázce migrace, jinde se jejich názory rozcházejí – Hofer patří ke kritikům Jaderné elektrárny Temelín a také k odpůrcům Benešových dekretů. Ty minulý týden označil za "bezpráví". Přijetí u Zemana někteří politici a komentátoři označují za zásah do rakouské volební kampaně.
Zeman a Hofer na Pražském hradě
Zeman a Hofer na Pražském hradě | Foto: ČTK

Praha – S rakouským prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem se v pondělí na Pražském hradě setkal prezident Miloš Zeman. Při asi schůzce chtěli hovořit o migraci či volbách v Rakousku, sdělil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Setkání se podle Hofera uskutečnilo v nádherné atmosféře.

Zeman Hofera přijal ve 12:30, pro novináře nejprve zapózovali před českou a rakouskou vlajkou. Oba politici, kteří při chůzi používají hůl, si vyměnili na toto téma několik vtipů. Poté odešli na společné jednání.

Zemana s Hoferem spojuje postoj k migraci. Toto téma bylo jedním z hlavních bodů setkání. Jejich postoj k problematice migrace a s ní spojených evropských otázek byl totožný.

Hofer v posledních dnech řekl, že chce před Zemanem zmínit také otázku Jaderné elektrárny Temelín. Poznamenal rovněž, že se neshodnou v otázce Benešových dekretů. Rakouský kandidát na prezidenta je označil za bezpráví.

"Řekl mi, že ví, že Rakousko a Česká republika mají v těchto otázkách problémy," řekl novinářům k postoji českého prezidenta Hofer. Zeman zároveň dal Hoferovi jasně najevo, že stanovisko České republiky k oběma otázkám je neměnné.

Unie v unii

Oba politici hovořili také a budoucnosti Evropy. "Mluvili jsme o tom, jestli by bylo možné dát do budoucna střední Evropě silnější hlas v rámci Evropské unie, protože máme společnou historii, podobný způsob diskutování o věcech," uvedl Hofer. "Chceme vytvořit unii v unii," poznamenal také prezidentský kandidát, který s novináři hovořil střídavě německy a anglicky.

"Norbert Hofer představil svůj projekt 'Unie v Unii', který zhruba koresponduje s představou rozšířené visegrádské skupiny na Visegrád plus," informoval na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

Schůzka obou politiků trvala asi hodinu. Český prezident během ní od Hofera dostal vídeňský dort.

Návštěva Hofera na Pražském hradě vyvolala u některých politiků rozpaky. Hofer je v současnosti jako jeden z místopředsedů rakouského parlamentu zároveň i členem prozatímní kolektivní hlavy rakouského státu. Nebylo tak zcela jasné, v jaké pozici do Prahy jede. Zemanovi proto bylo vyčítáno, že se přijetím Hofera vměšuje do rakouských voleb.

Hofer v květnu těsně prohrál s bývalým předsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Volby ale později rakouský ústavní soud zrušil, což Zeman uvítal a řekl, že podporuje Hofera. Nové volby se měly konat na začátku října, ministerstvo vnitra je ale odložilo kvůli technickým problémům kolem hlasovacích lístků na začátek prosince.

 

Právě se děje

Další zprávy