Cesta za eurosnem vede přes Řecko, běženci plní tábory

Radim Klekner Radim Klekner
25. 10. 2010 22:45
Počet ilegálních přistěhovalců klesl loni o třetinu, letos o další třetinu.
Dříve proudili běženci do Evropy hlavně přes Španělsko a Itálii
Dříve proudili běženci do Evropy hlavně přes Španělsko a Itálii | Foto: Reuters

Atény - Ještě před několika málo lety zápasily s přílivem ilegálních přistěhovalců směřujících do Evropy především Španělsko a Itálie. Dnes je to hlavně Řecko.

Situace se stala natolik nezvladatelnou, že Atény nyní požádaly o pomoc Brusel.

Podle Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex) se přes Řecko dostává do EU devadesát procent všech ilegálních přistěhovalců.

Uprchlické tábory na řeckém území jsou beznadějně přeplněné a zvláštní zpravodaj OSN Manfred Nowak, pověřený problematikou mučení a nelidského zacházení, vyzval členské země unie, aby s okamžitou platností přestaly posílat ilegální běžence zpět do Řecka.

"Všechna zařízení s výjimkou ostrova Chios jsou plná a velmi špinavá, ventilace i osvětlení ve velmi špatném stavu a všeobecné podmínky otřesné," napsal Nowak ve své zprávě z minulého týdne.

Podle evropského práva mohou úřady členských států unie, na jejichž teritoriu byl uprchlík zadržen, běžence neprodleně poslat do země, přes kterou se do EU dostal. A tou je dnes právě Řecko.

Příliv uprchlíků slábne

Na řecké území běženci podle Frontexu pronikají hlavně přes nejsevernější část hranice s Tureckem. Konkrétně se jedná o dvanáctikilometrový úsek poblíž města Oresteiady, kde se uprchlíci snaží na cestě do Evropy překonat řeku Evros.

Organizace hájící práva ilegálních imigrantů Pro Asyl tvrdí, že zde dochází k masivnímu porušování lidských práv. Běženci jsou na turecké území vracení násilím, řada z nich při snaze Evros přeplavat utone.

Frontex proto v těchto dnech do Řecka vyslal zvláštní jednotku rychlé reakce, která má místním úřadům pomoci situaci na hranicích řešit.

Španělsko, Francie a Itálie zpřísnily ostrahu pobřeží a běženci ve člunech to teď mají těžší
Španělsko, Francie a Itálie zpřísnily ostrahu pobřeží a běženci ve člunech to teď mají těžší | Foto: Reuters

To ale podle Nowaka nestačí, ačkoliv od roku 2005 příliv uprchlíků do EU ustavičně slábne. Přispěly k tomu mimo jiné přísnější kontroly na vnějších hranicích EU a speciální systém detektorů vybudovaný na středomořském pobřeží španělskými, francouzskými a italskými úřady, schopný odhalit čluny s uprchlíky i na větší vzdálenost.

"Evropská unie by měla od základu změnit svou azylovou a imigrační politiku," tvrdí Nowak. "Břemeno spočívající v tomto ohledu na některých zemích by mělo být rozděleno spravedlivěji."

Podle výroční zprávy Frontexu bylo loni na vnějších hranicích EU zadrženo 106 200 běženců. To je o jednu třetinu méně než v roce 2008.

Celkem 48 tisíc překročilo řecko-tureckou hranici, když předtím překonalo Bospor a Dardanely. Dalších 37 tisíc proniklo do Řecka cestou po moři.

Méně práce, méně běženců

Frontex je přesvědčen, že za slábnoucím přílivem uprchlíků stojí nedávná finanční krize a slabší euro a tím i nižší nabídka na ilegálním trhu pracovních sil.

Přibližně o třetinu se ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku snížil počet zadržených běženců i v prvních třech měsících letošního roku.

Loni představovali nejpočetnější skupinu ilegálních přistěhovalců Albánci, kterých se na území EU pokusilo dostat 40 500. O totéž usilovalo 14 500 Afghánců, 9100 Somálců a 4100 Iráčanů.

Frontex odhaduje, že ilegálně se v EU zdržuje něco mezi třemi a šesti miliony běženců.

 

Právě se děje

Další zprávy