Káthmándú - I děti v Nepálu si o království budou brzy číst už jen v pohádkách. Po 240 letech nahradí monarchii v Himaláji republikánské zřízení.
Dohodla se na tom v neděli nepálská vláda s bývalými maoistickými povstalci, kteří si zrušení monarchie kladli jako jednu z hlavních podmínek své další participace v politickém procesu.
Loni složili maoisté po deseti letech bojů, jež si vyžádaly 13 tisíc lidských životů, zbraně a změnili se v regulérní politickou sílu, zastoupenou v parlamentu.
Před třemi měsíci ale vystoupili z vlády a od té doby bránili vypsání voleb do ústavodárného shromáždění, plánovaných původně už na listopad.
Federativní demokratická republika
Představitelé vlády se v neděli sešli s vůdcem maoistů Pračandou, aby se pokusili uvolnit zablokovanou politickou situaci, jež doposud bránila naplnění mírové dohody z roku 2006.
"Nepál se změní ve federativní demokratickou republiku. Rozhodnutí vstoupí v platnost, jakmile se sejde ústavodárné shromáždění," cituje agentura Reuters z prohlášení vydaného po schůzce šestistranné koalice s maoisty.
"Pokud ale král bude klást vážné překážky volbám ústavodárného sboru, může prozatímní parlament dvoutřetinovou většinou hlasů prosadit zrušení monarchie už před volbami," píše se v dokumentu.
Popularita krále Gjánendry prudce klesla, když v roce 2005 odvolal vládu a převzal absolutní moc. Po několika týdnech bouřlivých protestů musel monarcha, tradičně považovaný za převtělení hinduistického boha Višnu, ustoupit.
Volby do ústavodárného shromáždění by měly proběhnout ještě do konce nepálského roku, tedy do 12. dubna.