Nepál mění krále za Mount Everest

Red Zah, Reuters
9. 2. 2007 11:56
Káthmándú - Podobiznu nepopulárního krále Gjánéndry na nepálské desetirupiové bankovce nahradí obrázek nejvyšší hory světa.
Nejvyšší hora světa - Mount Everest. Oficiálně udávaná nadmořská výška: 8848 metrů.
Nejvyšší hora světa - Mount Everest. Oficiálně udávaná nadmořská výška: 8848 metrů. | Foto: www.peace.sandiego.edu

S odvoláním na dnešní výrok nepálského ministra financí o tom píše agentura Reuters. Kabinet se návrhem na změnu podoby bankovek zabýval na svém čtvrtečním zasedání.

Buddha neprošel

Původně se uvažovalo o tom, že Gjánéndru nahradí na bankovce jiný prominentní nepálský rodák Buddha. Ten se coby princ Siddhárta Gautáma narodil v horském království před více než 2600 lety.

"Rozhodli jsme se pro Sagarmathu místo Buddhy proto, že některé buddhistické organizace s umístěním jeho obrázku na bankovku nesouhlasily," řekl agentuře Reuters ministr financí Rám Šarán Mahát.

Sagarmatha znamená v nepálštině "hlava moře" a je místním názvem pro 8848 metrů vysokou horu. Na území Nepálu se kromě Mount Everestu nachází dalších sedm z celkového počtu 14 osmitisícovek.

K odstranění Gjánéndrovy podobizny z desetirupiové bankovky dochází několik měsíců poté, co mu vláda odebrala většinu pravomocí.

Jednou bankovkou to nekončí

Předcházely tomu masové pouliční protesty proti jeho 15 měsíců trvající absolutní vládě, kterou monarcha vyhlásil s proklamovaným cílem uklidnit situaci v tehdy občanskou válkou zmítané zemi.

Král Gjánéndra (vpravo) s politickým rivalem, premiérem Giridžou Prasadem Kojralou
Král Gjánéndra (vpravo) s politickým rivalem, premiérem Giridžou Prasadem Kojralou | Foto: Reuters

O tom, jaké obrázky nahradí královu podobiznu na ostatních nepálských bankovkách, kabinet podle Maháta teprve rozhodne.

V červnu se v Nepálu mají konat volby do ústavodárného shromáždění, které rozhodne o dalším politickém směřování země včetně toho, jaký osud stihne tamní monarchii.

O její zrušení usilují především bývalí maoističtí povstalci, kteří na základě mírové dohody složili zbraně a od ledna zasedají v přechodném parlamentu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy