Král Nepálu ustoupil, jmenoval premiéra

vid, Reuters
30. 4. 2006 15:08
Káthmándú - Velké demonstrace v Nepálu ustaly. Král svolal parlamentní shromáždění a jmenoval svého rivala premiérem.
Král Gjanéndra (vpravo) jmenuje v královském paláci premiérem svého rivala Kojrálu
Král Gjanéndra (vpravo) jmenuje v královském paláci premiérem svého rivala Kojrálu | Foto: Reuters

Řízením vlády dnes pověřil král Gjanéndra šéfa jedné z největších politických stran v zemi a svého velkého politického rivala Giridžu Prasada Kojrálu. Korjala, který už byl čtyřikrát premiérem, bude jmenován už patnáctým premiérem za posledních 16 let.

Nově jmenovaný premiér dnes vyzval Maoistické povstalce, kteří vedou už deset let ozbrojený boj proti vládě, aby dodrželi příměří a přistoupili na jednání.

Čtyřiaosmdesátiletého politika navrhla do funkce sedmičlenná koalice politických stran, která v organizovala demonstrace proti králově moci.

Král Gjanéndra v roce 2002 rozpustil parlament a vládu se záměrem bojovat proti maoistickým povstalcům. Po několika týdnech protestů však velkým demonstracím proti jeho absolutní vládě ustoupil, znovu svolal parlament a umožnil tak též vytvoření vlády.

Nepálský parlament se v pátek 28. dubna sešel poprvé po čtyřech letech
Nepálský parlament se v pátek 28. dubna sešel poprvé po čtyřech letech | Foto: Reuters

Premiér nechce radit královi

Jmenovaný premiér se automaticky stává členem osobní rady, která radí královi. Kojrála se však úplně poprvé od přechodu k demokracii v roce 1990 odmítl členem rady stát.

Politické strany také chtějí změnit ústavu a mimo jiné úplně zrušit i královskou radu.

Kritici však upozorňují, že Král sice ustoupil, ale ještě pořád není mimo hru.

"Dokud je v úřadě, i když je jen symbolickým monarchou, a se svou osobností osobností může stále vlít do politiky zlou krev," připomíná redaktor vlivného týdeníku Nepali Times Kunda Dixit.

Dixit tvrdí, že král má peníze a ovládá armádu, která by se mohla vměšovat do rozbouřené politické situace. "Jediné, co teď parlament může udělat, je přistřihnout královi křídla," řekl.

Nová ústava: zůstane monarchie?

Kojrala už požádal parlament, který se sešel v pátek poprvé po čtyřech letech, navrhl volby pro speciální ústavodárné shromáždění. To by mělo vypracovat novou ústavu a rozhodnout se, zda v zemi zachovat vládu krále.

Politické strany jsou pod tlakem veřejnosti, aby monarchii zrušili a přeměnili Nepál v republiku. Odstranění krále je klíčovým požadavkem maoistických povstalců, kterým také podmiňují ukončení deseti let nepokojů.

Maoisté tento týden vyhlásili tříměsíční příměří, a čekají, jak se k nim zachová nová vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy