Nepálští maoisté jsou ve vládě.Skončí král na šibenici?

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2007 0:00
Monarchie pod Everestem se zřejmě změní v republiku
Nepálští maoisté slibují obyvatelům lepší budoucnost. Po parlamentu vstoupili i do vlády.
Nepálští maoisté slibují obyvatelům lepší budoucnost. Po parlamentu vstoupili i do vlády. | Foto: Reuters

Káthmándú - V samotné Číně je učení Mao Ce-tunga dávno minulostí, v Nepálu však myšlenky "velkého kormidelníka," jak byl komunistický vůdce za svého života oficiální propagandou titulován, zažívají renesanci.

Jeho následovníci, kteří ještě nedávno běhali v horách s puškou přes rameno, tady právě vstoupili do vlády.

Stalo se tak na základě mírové dohody, kterou podepsaly všechny politické síly v zemi a která ukončila přes deset let trvající povstání maoistů. Od roku 1996 v důsledku občanské války zemřelo v Nepálu přes třináct tisíc lidí.

Komunistická strana Nepálu obsadila v kabinetu několik křesel, například i ministerstvo pro tisk a informace. "Začíná nová kapitola v historii Nepálu," uvedl dnes premiér koaliční vlády, už pětaosmdesátiletý Gidžíra Prasád Kojrála.

Král Gjanéndra v loňském televizním vystoupení.Jeho budoucnost na trůně je krajně nejistá.
Král Gjanéndra v loňském televizním vystoupení.Jeho budoucnost na trůně je krajně nejistá. | Foto: Reuters

Nepálská komunistická strana začala v roce 1996 ozbrojený boj s cílem svrhnout monarchii a nastolit v zemi komunistický režim podle vzoru Číny z časů Mao Ce-tunga. Nyní slibuje, že s násilím skoncuje a bude dodržovat dohody.

Ve zbrani mají maoisté podle odhadů stále asi třicet tisíc bojovníků, jejich poslanci už mezitím sedí v parlamentu.

Zdali zůstanou věrni revolučnímu učení a budou i v nové pozici koaličního partnera usilovat o zavedení diktatury proletariátu, není jasné. Podstatně jasnějším se zdá být soumrak nepálské monarchie.

Není vyloučeno, že král Gjanéndra tráví na trůně poslední měsíce, ne-li týdny.

PÁDY MONARCHŮ V ASII
Autor fotografie: Reuters

PÁDY MONARCHŮ V ASII

  • Irák - armáda svrhla krále Fajsala II. v roce 1958. Byl zastřelen ve svém paláci.
  • Jemen - imám Badr svržen v roce 1962, následovala občanská válka mezi roajalisty a republikány. Na trůn se ale imám už nevrátil.
  • Írán - šáh Muhammad Réza Pahlaví v roce 1979 podlehl islámské revoluce. Jeho diktaturu nahradila islámská teokracie.
  • Afghánistán - král Záhir přišel o trůn při puči v roce 1973. Po pádu Talibanu se na začátku roku 2002 do země vrátil, ale Afghánistán zůstal republikou.
  • Vietnam - císař Bao Daj po rozdělení země na sever a jih abdikoval v roce 1955 poté, co referendum na jihu rozhodlo o nastolení republiky
  • Laos - komunistický režim zavřel královskou rodinu do tábora v roce 1975. Král Savang Vatthana tam zahynul.

Maoisté nepřestávají usilovat o republiku a na nedávné velké demonstraci desetitisíců jejich stoupenců v Káthmándú dav provolával "Pověste Gjanéndru!"

V chudé zemi mají maoisté značnou podporu, mnozí Nepálci si od nich slibují ekonomický rozvoj.

"Chceme vytvořit úplně nový Nepál," řekla agentuře Reuters Čhemat Bisvokarmová, dvacetiletá stoupenkyně strany z vesnice vzdálené 200 kilometrů od Káthmándú.

Král vloni podlehl mohutným protestním demonstracím a po čtyřech letech své neomezené vlády souhlasil s novými volbami a obnovením parlamentu.

Od té doby dostává jednu ránu za druhou a zdá se, že jeho dny jsou sečteny.

Nejprve ho vláda zbavila funkce velitele ozbrojených sil, pak zmizela jeho tvář z bankovek i ze zdí úřadů a státních institucí. Dokonce už ani nemá právo jmenovat vládu.

Teď mu navíc zakonodárci omezili královský rozpočet a nařídili, že musí propustit velkou část služebnictva. Číšníky, kuchaře, vizážisty, fotografy, zahradníky, ba i kadeřníka královny Komál.

Monarcha už prakticky neopouští zdi královského paláce v Káthmándú. S nikým nekomunikuje, výzvy k rezignaci zatím odmítá.

Premiér Kojrála jej vyzval, aby abdikoval a úřad předal svému čtyřletému vnukovi. To je podle premiéra i řady Nepálců jediná šance, jak udržet královskou rodinu na trůně, který jí patří od poloviny osmnáctého století.

V opačném případě se země změní v republiku.

Prestiž monarchie utrpěla dlouhodobým odmítáním demokratických reforem a politického pluralismu. Odpor k absolutní královské moci rozpoutal velké demonstrace už na začátku devadesátých let minulého století.

V roce 2001 otřásl zemí masakr uvnitř královské rodiny. Král Bírendra, bratr nynějšího krále, byl spolu s manželkou a dalšími rodinnými příslušníky zastřelen vlastním synem, korunním princem Dípendrou. Ten pak obrátil zbraň i proti sobě.

Nepálská vláda nyní krále Gjanéndru vyzvala, aby sepsal svůj majetek a předložil jí výsledný seznam.

Vůdce nepálských maiostů a generální tajemník Nepálské komunistické strany Baburám Bhattaráj.
Vůdce nepálských maiostů a generální tajemník Nepálské komunistické strany Baburám Bhattaráj. | Foto: Reuters

Král podle odhadů vlastní hotely, různé nemovistosti, pozemky, továrny, umělecká díla a luxusní automobily Rolls-Royce či Jaguár v hodnotě blížící se dvěma miliardám dolarů.

Část pěnez se nachází na účtech a v nemovitostech v Británii, Švýcarsku, Spojených státech, Dubaji i Indii.

Pokud král nebude spolupracovat, o všechno přijde. Nejspíš i o trůn.

"Král zřejmě nesplní podmínky, které mu byly předloženy. Konec nepálské monarchie se blíží," řekl britskému deníku The Times nepálský politolog Súrja Thapa.

 

Právě se děje

Další zprávy