Dháka - Zázrak vprostřed katastrofy. Záchranáři, kteří dál pátrají po přeživších v troskách zřícenné osmipodlažní budovy na předměstí bangladéšské metropole Dháky, našli mladou ženu, jíž se přímo na místě neštěstí podařilo porodit dítě.
Informovala o tom státní bangladéšská tisková agentura s tím, že není jasné, v jakém zdravotním stavu se matka i dítě nacházejí.
Záchranáři chtějí své snažení o nalezení živých ukončit v sobotu a pokračovat už chtějí jen v prostém odklízení trosek. Proti tomuto kroku protestovaly v Dháce davy lidí, které musela podle CNN policie rozhánět slzným plynem.
Pokračuje zároveň vyšetřování katastrofy. Bangladéšská policie v sobotu zatkla šéfy textilních dílen v osmipodlažní budově na předměstí Dháky, jejíž středeční zřícení se stalo největší průmyslovou katastrofou v dějinách Bangladéše.
Viní je z toho, že z nedbalosti způsobili smrt mnoha lidí. Záchranáři do dnešního rána napočítali už 325 mrtvých, asi 1500 lidí bylo při pádu budovy zraněno. Záchranáři přitom stále vyprošťují živé.
"Zadrželi jsme prezidenta dílen New Wave Buttons a New Wave Style Bazluse Samada, a výkonného šéfa jedné z těchto dílen Tapaše Mahmudura Rahamana," řekl agentuře AFP náměstek šéfa dhácké policie.
Premiérka: Viníci budou potrestáni
Policie oba muže zadržela poté, co premiérka Bangladéše šajch Hasína Vadžídová v pátek uvedla, že zaměstnanci se museli ve středu na příkaz šéfů vrátit do práce i přesto, že den předtím se na budově objevila trhlina.
"Ti, kdo jsou do toho zapleteni, ti, kdo najali dělníky, aby tam pracovali, musí být potrestáni," řekla premiérka.
"Každý, kdo na tom má podíl - včetně architekta, projektanta a stavitelů - bude zatčen za to, že postavili tuto závadnou budovu," řekl náměstek bangladéšského ministra vnitra Šamsul Huk.
Zachráněno bylo 2500 lidí
Jako zázrakem záchranáři ze sutin stále vytahují živé. Během sobotního rána, tedy zhruba 72 hodin od zhroucení budovy, vyprostili dalších sedm přeživších a pracují na záchraně dalších 15 lidí uvězněných pod haldou zborceného betonu.
Uvízlí lidé dostávají podle agentury Reuters sušené jídlo, balenou vodu a kyslík. Dosud bylo zachráněno zhruba 2500 lidí, u nichž nejméně polovina utrpěla zranění.
Po zhroucení objektu Rana Plaza na předměstí Savar se ale stále ještě stovky lidí pohřešují. Rodiny podle médií předložily seznam 372 osob, které jsou stále nezvěstné.