Atény - Za výzev k bojkotu olympiády a za hlasité celosvětové kritiky čínského režimu byl dnes v řecké Olympii slavnostně zažehnut olympijský oheň.
Pochodeň zapálila v místě, kde se olympijské hry před třemi tisíci lety zrodily, řecká herečka Maria Napfliotou. Prvním běžcem, který oheň převzal, je stříbrný řecký medailista v taekwondo z OH v Aténách v roce 2004 Alexandros Nikolaidis.
Ceremoniál v řeckém městě se odehrál za přísných bezpečnostních opatření. Tibetští aktivisté hrozili, že budou v Olympii protestovat proti čínským represím v Tibetu. V okolí areálu bylo rozmístěno na tisíc řeckých policistů.
Ceremoniál nakonec narušil osmačtyřicetiletý Tibeťan, který výkřiky přerušoval projev předsedy čínského organizačního výboru her Liou Čchia a mával transparentem. Policisté jej odtáhli pryč.
Pondělní ceremoniál po zažehnutí olympijské pochodně se v řecké Olympii pokusil narušit i český aktivista. Agentura AP uvedla, že se Čech s vlajkou Tibetu pokusil zastavit štafetu se zapálenou pochodní. Policie ho na dvě hodiny zadržela a pak propustila.
Podle agentury se jednalo o člena skupiny Studenti za svobodný Tibet. "Srazili mě na zem a začali do mě kopat," řekl Čech, který se představil pouze křestním jménem Stanislav. Podle serveru iDnes jde o Stanislava Sedláčka.
Pochodeň se vydá na cestu po světě a po celé Číně. Potrvá to 130 dní a urazí 136 tisíc kilometrů. 8. srpna skončí svoji pouť na olympijském stadionu v Pekingu. Tam budou hry slavnostně zahájeny.
Nejbližší dny ale oheň ještě zůstane v Řecku. 31.března se letecky přesune do Pekingu a pak vyrazí na cestu kolem zeměkoule.
Do Číny se vrátí 2. května v Hongkongu a zavítá do všech čínských provincií, včetně Tibetu. V Pekingu bude také zažehnuta druhá pochodeň, která by v květnu měla dorazit na 8 848 vysoký vrchol Mount Everestu.
- Přečtěte si:
- Tibeťané podle svědků lynčovali Číňany
- Tibet je svědomí světa, vzkázala americká politička Číně
Čínské úřady oznámily, že zajistí bezpečnou dopravu pochodně i přes nedávné nepokoje v Tibetu, které si vyžádaly životy několika desítek lidí.
Tibetský duchovní vůdce dalajláma oznámil, že nepodporuje bojkot olympiády. Řekl také, že je připraven jet do Pekingu a jednat s čínskou vládou.
Čínská vláda jej obvinila ze lži a uvedla, že vůdce Tibeťanů chce olympijské hry zneužít ke svým politickým cílům.
Jak bude vypadat trasa olympijské pochodně:
23.března zažehnutí v Olympii, 31.března v Pekingu, 2.dubna v Almaty (Kazachstán), 3.dubna v Istanbulu, 5.dubnav Petrohradu, 6.dubna v Londýně, 7.dubna v Paříži, 9.dubna v San Francisku, 11.dubna v Buenos Aires, 13.dubna v Dár-es-Salámu (Tanzánie), 14.dubna v Maskatu (Omán), 16.dubna v Islámábádu, 17.dubna v Mumbai, 19.dubna v Bangkoku, 22.dubna v Jakartě, 24.dubna v Canbeře, 26.dubna v Naganu, 27.dubna v Soulu, 28.dubna v Pchjongjangu, 2.května v Hongkongu, 20.května v Šanghaji, 19.června ve Lhase, 6.srpna v Pekingu.