Zavírání hranic migrační krizi nevyřeší, varuje komisař OSN pro uprchlíky

Zahraničí Zahraničí
16. 5. 2016 19:40
Do Evropy přišlo v roce 2015 žádat o azyl dvakrát tolik lidí než v předchodzím roce. Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky je ale migrační krize globálním problémem, který se uzavíráním hranic nevyřeší. Na světě je přes 60 milionů vysídlených osob a mezi nimi je i spousta dětí. Pouhé jedno procento uprchlíků bylo v loňském roce přesídleno do některé z bezpečných zemí. Pokud se o tohle břemeno nebude podílet více států, hrozí podle Filippa Grandiho, že pomoc uprchlíkům naprosto selže.
Pákistánský uprchlík přebývá v opuštěné budově na řecko-makedonské hranici.
Pákistánský uprchlík přebývá v opuštěné budově na řecko-makedonské hranici. | Foto: Reuters

Londýn - Zavírání hranic a odmítání uprchlíků nepovede k vyřešení současné migrační krize.

Taková strategie nefunguje, řekl v rozhovoru pro BBC Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Podle něj je nezbytné zapojení více zemí, jelikož "v současné době nese břemeno jen několik málo států, které běžence přijímají".

Grandi uvedl, že pouhé procento z 20 milionů uprchlíků bylo v loňském roce přesídleno do jiné země. Přitom před válkou a utrpením prchá nejvíce lidí od konce druhé světové války.

Komisař vyzývá k tomu, aby se účast na uprchlické krizi více rozšířila. "Jinak nerovnováha způsobí ukvapené reakce, uzavírky, odmítání... A nakonec ve své odpovědnosti za pomoc uprchlíkům selžeme," je přesvědčen.

Současná uprchlická krize je podle něj globální, což dokazují syrští běženci v jihovýchodní Asii a dokonce v Karibiku.

Její řešení sice vyžaduje "dlouhodobou a obtížnou diskusi", ale uzavření hranic a posílání zoufalých lidí pryč podle Grandiho nikdy nebude fungovat. Už jen kvůli tomu, že na světě nyní existuje až 60 milionů vysídlených osob, z nichž mnoho je ekonomických migrantů, jejichž situace vyžaduje jiný druh řešení.

Ba co více - mezi uprchlíky je stále více dětí. Britská charitativní organizace Save the Children v nové zprávě upozorňuje, že mezi běženci pouze jedno ze čtyř dětí chodí do školy.

Loni žádalo v Evropě o azyl přes 1,2 milionu lidí, což je více než dvojnásobek oproti roku 2014. Podle Eurostatu více než třetina z nich míří do Německa. Jde hlavně o Syřany, Iráčany a Afghánce.

 

Právě se děje

Další zprávy