Damašek – Teroristická organizace Islámský stát čelí ofenzívě v iráckém Mosulu a na severu Sýrie, překvapivě ale zaútočila na syrskou armádu v okolí historického města Palmýra.
Podle zahraničních tiskových agentur zástupce Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) uvedl, že bojovníci IS po dnešní ofenzivě ovládli severozápadní část města a boje se přesunuly směrem k jeho centru. Organizace sleduje dění v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů.
Ve městě je panika
Islámský stát už ovládl naleziště zemního plynu Muhúr severozápadně od Palmýry. Podle SOHR, která monitoruje dění v Sýrii na základě zpráv lokálních informátorů, zemřelo při akci 34 vládních vojáků.
Server Syria Direct uvádí, že v Palmýře zavládla panika a část obyvatel, kteří se nedávno do města vrátili, ho znovu opouští.
Islámský stát tak znovu předvádí své taktické manévry. Pokud je v úzkých v některé oblasti, nečekaně přejde do ofenzívy jinde. Na jaře 2015 například dobyl západoirácké město Ramádí v době, kdy ztratil Tikrít severně od Bagdádu.
Mimo boje u Palmýry a Aleppa teď čelí ofenzívě irácké armády a Kurdů v severoiráckém Mosulu. Povstalecká Svobodná syrská armáda s ním taky za pomoci tureckých vojáků bojuje o město Al-Báb na severu Sýrie.
NEW MAP: #ISIS forces launched a series of attacks in Eastern #Homs Governorate in order to isolate and capture #Palmyra city. #Syria pic.twitter.com/ZOqOynFrQP
— Peto Lucem (@PetoLucem) December 8, 2016
Znovu na starém místě
Syrskou Palmýru už tzv. Islámský stát v květnu 2015 získal. Město s cennými historickými památkami dobyla armáda syrského prezidenta Asada zpět letos 27. března, a to s vydatnou ruskou pomocí.
Některé tamní historické památky bojovníci IS poškodili, ale ne v takové míře, jak se archeologové obávali. Například vzácný Belův chrám z prvního století našeho letopočtu je ale nenávratně zničen.