Manáma - Bahrajnské bezpečnostní složky použily při potlačování únorových a březnových protivládních demonstrací nepřiměřenou sílu.
K takovému závěru došla vyšetřovací komise vedená bývalým právním expertem Spojených národů Šarífem Bassjúním. Král už přislíbil potrestání viníků a změnu zákonů.
Střety demonstrantů s policií a armádou si vyžádaly přes čtyři desítky lidských životů, policie navíc zadržené mučila.
"Mezi pětatřiceti identifikovanými oběťmi bylo i pět příslušníků ozbrojených složek. U mnoha zatčených lidí bylo doznání vynuceno pod fyzickým nebo psychickým nátlakem. Policisté porušovali základní lidská práva," cituje server BBC z asi 500stránkové zprávy.
Zřízení týmu, který vyšetří okolnosti nejhorších násilností, jež zemi od poloviny devadesátých let potkaly, nařídila sama Bahrajnská vláda. Všichni členové komise ale byli cizinci.
Bahrajn je jediný, kdo chtěl něco vyšetřit
Během předčítání ze zprávy v manámském královském paláci šéf komise Bassjúní bahrajnskou vládu i pochválil, když uznal, že je Bahrajn "prvním státem v regionu, který bez nátlaku mezinárodního společenství a dobrovolně vyšetřil nepokoje ve vlastní zemi."
Král Hamad bin Ísa Chalíf vzápětí přislíbil potrestání pachatelů násilností a změnu legislativy. "Musíme reformovat zákony tak, aby byly v souladu s mezinárodními normami, aby zaručily lidem svobodu projevu a další základní práva," řekl.
Jarní nepokoje vyvolala nespokojená šíitská většina, žijící pod nadvládou sunnitské elity, a na tomto stavu se dosud nic nezměnilo.
Prodemokratické demonstrace sice pokračují, ale už zdaleka nedosahují rozměrů ze začátku roku. Podle odhadů neziskových organizací už bylo nicméně pozatýkáno na 1500 demonstrantů. Několik desítek z nich soudy poslaly do vězení.