V Bahrajnu je mimořádný stav, opozice se bouří

Situace v Bahrajnském království nabírá nebezpečný kurs
V Bahrajnu platí od úterý na tři měsíce mimořádný stav
V Bahrajnu platí od úterý na tři měsíce mimořádný stav | Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnu začíná pomalu hrozit, že sklouzne do občanské války stejně jako Libye.

Dva muži zahynuli v úterý při velkých demonstracích proti vládě bahrajnského krále, šajcha Hamada bin Ísá Chalífy, nejméně dvě stě dalších bylo podle nemocničních zdrojů zraněno.

Šajch vyhlásil ve snaze udusit narůstající odpor v zemi výjimečný stav, který má platit tři měsíce. Bahrajnci ale protestují dál a na východě země při policejním zásahu zemřel jeden muž.

Své vojáky už vyslaly na pomoc bahrajnskému režimu ostatní státy z oblasti Perského zálivu. Je mezi nimi 1000 mužů ze Saúdské Arábie a 500 policistů ze Spojených arabských emirátů.

Bahrajnské protesty jsou motivovány nespokojeností většinových šíitů strádajících pod vládou sunnitské rodiny Chalífů.

Opozice v pondělí protestovala proti vyslání vojáků ze zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), v úterý se k ní připojil rovněž šíitský Írán.

Bahrajnský velvyslanec odvolán z Teheránu

Manáma kvůli tomu odvolala svého velvyslance z Teheránu ke konzultacím a kritiku Íránu hodnotila jako vměšování do vnitřních věcí.

Demonstrace se odehrávaly hlavně v Manámě, v minulých dnech tam lidé blokovali přístup do finanční čtvrti. Ráno ve městě panoval klid, mnoho obchodů i škol zůstalo zavřených.

Policie zátarasy omezila vjezdy na důležité silniční tahy, aby ochromila pohyb demonstrantů. V celé zemi vládne napětí a mnozí lidé prý zabarikádovali své domy, aby zabránili cizím lidem dostat se dovnitř.

Odpor proti bahrajnské královské rodině roste
Odpor proti bahrajnské královské rodině roste | Foto: Reuters

V některých případech obydlí hlídají maskovaní mladíci s holemi. Na manámském Perlovém náměstí ale stejně jako v minulých dnech přišlo i v úterý několik tisíc lidí. Protestovalo se rovněž v šíitské oblasti Sitra na východě země.

Tam proti demonstrantům zasáhla policie a při střetu s ní byl zabit jeden člověk a stovky dalších byly zraněny. Bahrajnci demonstrují od 14. února.

Žádají ustavení konstituční monarchie a rezignaci krále, který je u moci od roku 1999. Mnozí požadují konec celé sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy