V Bahrajnu je mimořádný stav, opozice se bouří

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
15. 3. 2011 17:31
Situace v Bahrajnském království nabírá nebezpečný kurs
V Bahrajnu platí od úterý na tři měsíce mimořádný stav
V Bahrajnu platí od úterý na tři měsíce mimořádný stav | Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnu začíná pomalu hrozit, že sklouzne do občanské války stejně jako Libye.

Dva muži zahynuli v úterý při velkých demonstracích proti vládě bahrajnského krále, šajcha Hamada bin Ísá Chalífy, nejméně dvě stě dalších bylo podle nemocničních zdrojů zraněno.

Šajch vyhlásil ve snaze udusit narůstající odpor v zemi výjimečný stav, který má platit tři měsíce. Bahrajnci ale protestují dál a na východě země při policejním zásahu zemřel jeden muž.

Své vojáky už vyslaly na pomoc bahrajnskému režimu ostatní státy z oblasti Perského zálivu. Je mezi nimi 1000 mužů ze Saúdské Arábie a 500 policistů ze Spojených arabských emirátů.

Bahrajnské protesty jsou motivovány nespokojeností většinových šíitů strádajících pod vládou sunnitské rodiny Chalífů.

Opozice v pondělí protestovala proti vyslání vojáků ze zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC), v úterý se k ní připojil rovněž šíitský Írán.

Bahrajnský velvyslanec odvolán z Teheránu

Manáma kvůli tomu odvolala svého velvyslance z Teheránu ke konzultacím a kritiku Íránu hodnotila jako vměšování do vnitřních věcí.

Demonstrace se odehrávaly hlavně v Manámě, v minulých dnech tam lidé blokovali přístup do finanční čtvrti. Ráno ve městě panoval klid, mnoho obchodů i škol zůstalo zavřených.

Policie zátarasy omezila vjezdy na důležité silniční tahy, aby ochromila pohyb demonstrantů. V celé zemi vládne napětí a mnozí lidé prý zabarikádovali své domy, aby zabránili cizím lidem dostat se dovnitř.

Odpor proti bahrajnské královské rodině roste
Odpor proti bahrajnské královské rodině roste | Foto: Reuters

V některých případech obydlí hlídají maskovaní mladíci s holemi. Na manámském Perlovém náměstí ale stejně jako v minulých dnech přišlo i v úterý několik tisíc lidí. Protestovalo se rovněž v šíitské oblasti Sitra na východě země.

Tam proti demonstrantům zasáhla policie a při střetu s ní byl zabit jeden člověk a stovky dalších byly zraněny. Bahrajnci demonstrují od 14. února.

Žádají ustavení konstituční monarchie a rezignaci krále, který je u moci od roku 1999. Mnozí požadují konec celé sunnitské dynastie, jež zemi vládne od konce 18. století.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy