Záplavy ve východní Africe ohrožují přes milion lidí, pršet bude ještě několik týdnů

ČTK ČTK
1. 11. 2019 22:25
Záplavy vyvolané neobvykle silnými dešti ve východní Africe ohrožují více než milion lidí, uvedla humanitární organizace Mezinárodní záchranný výbor (IRC). Region, zahrnující země jako je Keňa, Somálsko či Jižní Súdán, se navíc připravuje na příchod tropické bouře Kyarr, která může způsobit ještě větší krizi, píše agentura AP.
Záplavy v Somálsku.
Záplavy v Somálsku. | Foto: Reuters

Záplavy v Somálsku mají na svědomí několik mrtvých, podle humanitární organizace kvůli nim muselo své domovy opustit přes 180 000 lidí. Voda také poničila úrodu.

"Pro hodně lidí jsou to nejhorší záplavy, jaké kdy zažili," uvedl jeden ze zástupců organizace Boj proti hladu (AAC), podle kterého se k některým obyvatelům kvůli zatopeným silnicím a mostům nedostanou potraviny.

"Situace je špatná a pomoc potřebujeme co nejdříve - dokud není pozdě," řekl Mohamed Hassad, jeden z tisíce lidí, kteří museli opustit svůj domov ve městě Beledweyne ve středním Somálsku.

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir tento týden kvůli záplavám vyhlásil stav nouze ve 27 okresech. Podle OSN se v zemi šíří nemoci a lidé v zatopených oblastech mají omezený přístup k lékařské péči.

"Velice se obávám toho, jaké budou mít záplavy humanitární následky," vyjádřil se ke krizi koordinátor OSN pro Jižní Súdán Alain Noudehou. Stále mnoho obyvatel této země trpí akutní podvýživou následkem pětileté občanské války.

V Keni za poslední měsíc kvůli záplavám způsobenými vytrvalými dešti zahynulo 38 lidí, informoval vládní mluvčí, podle něhož jsou takto prudké deště v tuto roční dobu neobvyklé.

Očekává se, že déšť na východě Afriky vydrží ještě další čtyři až šest týdnů. Experti se domnívají, že bouře Kyarr, jež se ke kontinentu žene z Arabského moře, může části regionu zaplavit až dalším metrem vody. Některé země se přitom ještě nevzpamatovaly z předchozího období kritického sucha, uvádí IRC.

 

Právě se děje

Další zprávy